Близо 3000 китайски делегати от цялата държава се събират в Пекин днес за началото на ежегодната сесия на Националния народен конгрес на Китай, информира АФП.
Работата на законодателния орган ще продължи две седмици, през които ще бъде хвърлена светлина върху политиката и приоритетите на Китай, въпреки че повечето от законопроектите предварително са съгласувани от лидерите на Комунистическата партия.
China's seven-member Politburo Standing Committee pic.twitter.com/37VqKhP69e
— AFP news agency (@AFP) March 5, 2019
Докато икономическият растеж се забавя и китайските власти се опитват да прекратят търговската война със САЩ, всички погледи ще бъдат насочени към решения на Пекин, които могат да подсилят икономиката.
Източник: ЕПА
Официални представители обясниха, че 2948 делегати присъстват на откриването на Националния народен конгрес, за да чуят премиера Ли Къцян, който ще разкрие икономическите планове и занижената през 2019 г. цел на икономически растеж.
2/3 от членовете са от управляващата Китайска комунистическа партия, която е на власт от 1949 г. Тя е съставена от представители от всички 31 провинции, автономни региони, включително Хонконг и Макао, както и от армията.
Източник: ЕПА
Докато те се събират само веднъж през годината, за да гласуват големите законопроекти, да одобрят бюджета и да гласуват номинации, Постоянният комитет се събира на всеки два месеца, за да приеме други проектозакони и поправки.
Но законодателството е одобрено от партийните лидери още преди началото на парламентарните заседания.
През миналата година в законодателния орган 2958 срещу двама гласуваха в подкрепа безсрочен президентски мандат, което означава, че Си Дзинпин може да остане на власт до края на живота си.
По време на заседанията са предприети изключителни мерки за сигурност в центъра на китайската столица.
Най-важната точка от дневния ред е закон за чуждестранните инвестиции, който се очаква да бъде прокаран на 15 март - последния ден от работата на парламента. Законодателство ще забрани незаконния трансфер на технологии и "незаконна правителствена намеса" в чуждестранни компании. Това е една от ключовите точки в преговорите между Китай и САЩ.