Абсолютно недопустимо е да се извеждат електрически проводници от шахта, привързани към проводима ограда, до която има свободен достъп. Да не говорим за това, че върху и покрай шахтата минават хора, намира се в населено място, а това се случва на един от най-оживените булеварди в София. Въпросът, според експерта по безопасност доц. Николай Витков, преподавател в ТУ-София, не подлежи на обсъждане.
Въпросните шахти служат за полагане на подземни кабелни линии, които се извеждат до ел.табла, обезопасени съгласно нормативните изисквания - Наредба 3 за устройство на електрическите уредби и електропроводните линии.
Абсолютно недопустимо е да се правят такива извеждания, независимо дали са законни или незаконни.
Това поставя под въпрос как са електрифицирани всички т.нар. преместваеми обекти в София - павилиони и будки, които срещаме на почти всеки един столичен булевард и спирка на градския транспорт. Съгласно чл. 56 и 57 от ЗУТ сред документите, които се изискват за поставянето им освен скица на имота по действащия план за регулация (кадастрален план, в случаите когато преместваем обект или рекламен елемент се поставя в границите на поземлен имот или УПИ), трябва да има и одобрена скица с указан начин за поставяне, както и одобрени архитектурни и инженерни проекти, включително и проекти за външни връзки, комплектовани съгласно изискванията на ЗУТ, КАБ, КИИП.
Дали такива проекти има властите тепърва ще разследват и както стана ясно прокуратурата очаква информация от много институции. Във всеки случай е малко вероятно да има изобщо проект за електрифицирането, особено пък по този начин.
Самият трагичен инцидент с починалото дете е напълно обясним през няколко сценария, които трябва да вземат под внимание включително и настилката на пътя и как тя е обработена в студената неделя, когато температурите не стигнаха положителни стойности. Може по тротоарите и улиците да е насипана луга, която само би увеличила проводимостта и съответно би увеличила въздействието на тока. И макар факторите да са много, включително и това дали детето е било с мокри обувки, дали е паднало или се е хванало за парапета, най-съществен е въпросът защо се появява напрежение върху шахтата. Възможните вероятности са две: допиране на тоководещи части до стопаненобетонната конструкция на шахтата и второ, повреда в изолацията на изходящия проводник в контакт с метални или стопаненобетонни части на самата шахта.
ВЪЗМОЖНИ СЦЕНАРИИ ЗА ФАТАЛНИЯ ТОКОВ УДАР
Потенциални поражения при сухи обувки с изолационна подметка в най-неблагоприятния случай, фиг.1
Източник: news.bg
Допускания:
- Обувките са със съпротивление Rоб. = 5kΩ;
- Съпротивление на момчето 0,5 kΩ;
- Разкрач S = 0,8 m;
- Единият крак е стъпил на ръба на шахтата;
- Правоъгълната шахта е приведена към полусферичен проводим обект с радиус 0,5m;
- Напрежението на шахтата е приблизително фазното 230
Крачното напрежение Uкр. се определя като потенциална разлика между точките на допиране на двата крака до земята. Потенциалът в точката на допиране на единия крак се приема фазното напрежение 230V, а на другия потенциалът на земната повърхност φ(S = 0,8m) на разстояние 0,8m. Както се вижда от фиг. 1, потенциалите на повърхността на земята φ(х) намаляват с отдалечаване от шахтата.
Изчислителното напрежение между двата крака (крачно напрежение) с отчитане на допълнителното съпротивление на обувките е безопасно Uh ≈ 4,5V. Токът през тялото е пренебрежим и не води до физиологични въздействия - безопасен ток. Пътят на тока не минава през критични органи - сърце и междуребрена мускулатура.
Заключение: много малко вероятно е момчето да е било със сухи обувки, които биха го предпазили.
2. Потенциални поражения при мокри обувки (стъпил бос на земята) фиг.1
При същите допускания и изчислителна методика, крачното напрежение Uкр., което в случая е равно на напрежението между двата крака на бос човек Uh, е значително над безопасното, Uh ≈ 88,5V. С отчитане на факта, че става дума за дете е заложено по-половината от средно статистическото съпротивление на човешко тяло на възрастен Rh = 0,5kΩ (според повечето източници се приема Rh =1 kΩ). Така изчислителният ток, който е основен фактор за степента на поражение и респективно физиологични реакции се получава Ih ≈ 177mA, който е опасен ток, но с оглед на пътя му през тялото - не преминава през критични органи, не би довел до спиране на дишането и/или сърдечната дейност или загуба на съзнание.
Ток с такава големина би предизвикал невъзможност за придвижване поради загуба на контрол върху мускулите на краката, възможна загуба на стабилност или равновесие със силна уплаха и паника. При такъв сценарий, най логично е човек да се хване за близък стабилен обект, да загуби равновесие и да падне.
- 2.1.Захващане за заземен проводим обект в зоната на досегаемост фиг. 2
Източник: news.bg
Това е особено опасен случай. Потенциалът φ на единия крак е приет 230V, а на ръката е същият като на заземения обект, т.е. ≈ 0V. При горните допускания, допирното напрежение се получава Uд ≈ 230V, а токът през тялото Ih ≈ 460mA, който води до спиране на дишането и/или сърдечната дейност с вероятна загуба на съзнание, т.е. клинична смърт. Времето за започване реанимационни действия с голяма вероятност за възстановяване на жизнените функции и на-вече спасяване на мозъка е до 5 min след електрическия удар. След този период вероятността за съживяване с връщане в съзнание рязко намалява.
Съгласно достъпния снимков материал, фиг. 3, разглежданият сценарий е потенциално възможен, защото на снимката се виждат два обекта с добър контакт със земя в зоната на досегаемост на човек, който е стъпил на ръба на шахтата, но от публикуваните разкази на свидетели не става ясно дали е момчето е имало досег с тях, поради което сценарият е по-скоро хипотетичен.
Източник: news.bg
2.2. Падане на земята напред фиг. 4
В този случай разстоянието до най-отдалечената точка от шахтата са ръцете.
Източник: news.bg
Постановката на задачата и допусканията са идентични със сценарий 2, но вместо разкрач S = 0,8m, е прието разстоянието между крак с мокра обувка с досег до металния кант на шахтата и пръстите на ръцете S = 2m.
Изчислителното допирно напрежение Uд е равно на напрежението върху човека Uh с ориентировъчна стойност 184V, което е опасно напрежение. Изчислителният ток през тялото на момчето е около 360mA, а последствията са почти идентични със сценарий 2.1.
Това е най-вероятният сценарий, тъй като при аутопсията са установени охлузвания по ръцете и коленете, които вероятно са вследствие на неконтролируеми конвулсии под действие на протичащия ток, теглото на тялото и грапавата настилка.
123qwe123
на 17.02.2021 в 10:00:10 #6Аз се питам, защо някой случаен минувач, който е забелязал тази нередност не я е съобщил на общината? Има сайт, където можете да съобщавате за нередности - call.sofia.bg. Аз лично съм се възползвал от него не веднъж - за неработещо табло на спирка на градския транспорт и за счупен капак на шахта за електрозахранване. И в двата случая проблема беше отстранен в срок от 1-2 седмици. Има много други нередности, които могат да се докладват, ако в случай на доклад не е отстранена нередността, тогава нещата са съвсем други. За да имаме най-малкото безопасна среда трябва съвкупно да се грижим за това. Не трябва да се очаква, че като видим нещо нередно някой друг е длъжен да го оправи. Докато не се стигне до проблем и гласност, никой управник не взема мерки(не само в България), а една община или държавна администрация, надута като нашата, никога няма постоянен досег до всяко едно кътче на на територията, която управлява. Във всеки един такъв случай си задавайте, не само въпроса какво трябва да се направи, така че глобално да се избегне повторение на случая, а и самите вие какво сте могли да направите по въпроса.
Legalen
на 16.02.2021 в 22:56:59 #5Не спори с глупака, защото другите ще помыслят че си като него! Особено с такьв, който допринася форума да се превраща в сцена за ливни обиди!
GolaVoda
на 16.02.2021 в 20:51:24 #4подиграват се с нас
dad
на 16.02.2021 в 20:29:05 #3Akoдосега носехме маски от ковид,занапред ще трябва да носим сухи обувки и ръкавици и да внимаваме къде стъпваме.НОЩ ще поеме контрола за безопасно електроизолиране на тялото от околната среда.Задължително ще бъде носенето на фазомер за проверка на безопасността.Локаут засега не се предвижда
ТT
на 16.02.2021 в 19:15:38 #2Legalen, а ти що реши, че някой мисли или намаква за някаква вина, на когото и да било, за мокрите обувки?! Ненормалник!
Legalen
на 16.02.2021 в 18:31:01 #1Защо публикуват изобщо такива чисто теоретически объяснения за действията на ел. ток. Тьютор е че нелепо и по нечия вина загина един млад човек. Срамно е се правят опити да се изкара че детето е виновно: мокри обувки, може би легнал и какви ли не аргументи ще насметат. В една европейска столица бащата получава финансова помощ от разните сдружения и фондации, упьлномощава една специализирана адвокатска кьща и сьди общината. А те нека спорят помежду си...Още един пьт, моите сьболезнования!