Върховната административна прокуратура (ВАП) праща за обезвреждане над 1000 тона отпадъци от препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност. Министерството на околната среда и водите и Българската агенция по безопасност на храните са инспектирали общо 187 склада на територията на страната, включително състоянието на сградния фонд, в който са съхранявани препаратите, състоянието на водните тела, районите със значителен потенциален риск от наводнения и санитарно-охранителните зони в близост до водни обекти и населени места, количеството на съхранявани препарати за растителна защита.

Към настоящия момент са почистени 29 склада в градовете: Габрово, Пазарджик, Севлиево, Лясковец, Елхово, Долни Дъбник и др. В инсталации във Франция за високо-температурно изгаряне (инсинератори), отговарящи на действащите изисквания съгласно признати международни стандарти, са предадени за крайно обезвреждане общо 1000, 521 тона отпадъци.

Продължават действията по преопаковането, транспортирането и окончателно обезвреждане на препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност, намиращи се в оставащите обекти и складове на територията на България.

Откриха отпадъци с живак на незаконно сметище в Пловдив

Откриха отпадъци с живак на незаконно сметище в Пловдив

Санкцията за депониране на опасни отпадъци е в размер от 10 000 до 50 000 лева

Темата за сметищата у нас излезе на преден план, след случая с река Искър.

Припомняме, на 13 януари боклуци задръстиха река Искър.

Два дни след това от областната управа заявиха, че нямало пари за почистването на плаващото сметище в реката.

По-късно правителството прехвърли 220 000 лева от държавния бюджет за почистване на отпадъците от коритото на Искър пред стената на ВЕЦ "Своге". Решението беше взето на извънредно заседание, свикано от премиера Борисов.

На 17 януари комисия на РИОСВ пристигна на място, за да оцени колко ще струва почистването на грамадата с боклук.

Три дни по-късно на 20 януари сметището в река Искър замръзна.

На 21 януари пластмасови бутилки заляха входа на МОСВ. Повод за акцията бе плаващия боклук в река Искър.

По-късно от МОСВ отговориха, че е възложено на контролните органи на министерството - РИОСВ да осъществят цялостна проверка на всички населени места.

На 22 януари МОСВ предоставя обобщена информация за осъществения през 2020 г. контрол от 15-те РИОСВ на кметове на общините.

На 25 януари изнесоха 560 тона боклук от река Искър.

Ден по-късно Ревизоро съобщи, че е открил незаконни сметища и в Натура.

Сметище се бе образува и край Невестино.

На 27 януари жителите в Сандански подадоха сигнал срещу незаконно сметище в града им.

Същият ден кметът на Велинград бе глобен зарари незаконно сметище.

На 29 януари бяха открити отпадъци с живак на незаконно сметище в Пловдив.

А още през 2019 година, сагата с италианския боклук отвори кутията на "Пандора" по отношение на темата за незаконния боклук у нас. За него се заговори в началото на декември, когато италианските власти заловиха незаконни 815 тона боклуци, предназначени за България

Братята Бобокови бяха арестувани заедно с бившия заместник-министър на околната среда Красимир Живков заради аферата с "италианския боклук".