В САЩ е започнало производството на поръчаните от България американски изтребители Ф-16, съобщава БНР по информация на американските Военновъздушни сили.
Производствената линия ще произвежда изтребители също за Бахрейн, Словакия и Тайван.
Очаква се първите бойни самолети да излязат от производствената линия през 2022 г. Не се посочва обаче коя държава ще получи първа машините. От американските ВВС съобщават и че производството се очаква да се увеличи след първата година.
Страната ни очаква първите шест самолета през 2023 г. Други два Ф-16 ще останат в САЩ за обучение на българските пилоти, което тече и в момента.
Припомняме, преди месеци стана ясно, че страната ни иска да закупи още осем изтребителя, като настоява новите машини да бъдат плащани разсрочено.
На 10 юли 2019 г. министрите от кабинета "Борисов-3" одобриха покупката на 8 изтребителя Ф-16, договорите отидоха в Народното събрание за ратификация. Сделката не бе одобрена от БСП, "Воля" и "Атака".
На 15 юли правителството актуализира бюджета заради закупуването на изтребителите. В законопроекта се предвижда и увеличение на дефицита по държавния бюджет с 1,829 млрд. лв. до 2,228 млрд. лева.
На 23 юли президентът Румен Радев наложи вето върху сделката за покупка на осем изтребителя Ф-16. Мотивите на президента бяха, че стратегическите решения, свързани с отбраната и националната сигурност трябва да се взимат с широк консенсус и подкрепа.
След това Радев изтъкна, че в сделката разходите по придобиване, постигнати включително и с имитиране на нов дълг, поставят под въпрос възможностите за временно осигуряване на липсващите способности на самолетите.
На 26 юли 2019 г., в парламента бе отхвърлено ветото на президента Румен Радев върху четирите закона за придобиване на изтребителя Ф-16 от САЩ.
Припомняме също, че заради покупката на осемте изтребителя България емитира нов дълг от 700 милиона и 600 хиляди лева от началото на годината до 29 юли 2019 г.
На 13 януари 2020 г. започна обучението на наши военни пилоти, които ще летят на изтребителя Ф-16. Те ще преминат тренировки първо на учебния самолет L-39 ZA. Продължителността на обучението им е три години.