Донорите вече могат да получават компенсация за предоставяне на свой орган или части от него. Това става с приетите промени в Закона за трансплантация на органи, тъкани и клетки, одобрени от правителството, съобщиха от правителствената пресслужба.

Компенсацията ще бъде строго ограничена единствено до възстановяване на свързаните с донорството разходи и загуба на доходи.

Предвижда се възможност за финансово обезпечаване на наблюдението на живите донори в следтрансплантационния период като част от цялостната грижа за проследяване на здравословното им състояние.

С приетите промени се създава и възможност за съобщаване и проследяване на нежелани реакции и инциденти при трансплантация на органи. В тези актове ще се посочат изрично и изискванията към квалификацията на лицата, които извършват трансплантация на органи.

Регламентира се също изискването обмена на органи с други държави да се извършва при спазване на изискванията за качество, безопасност, проследяемост, докладване на сериозни инциденти и сериозни нежелани реакции, както и предоставяне на информацията относно характеризиране на органите и донорите на органи.

Такъв обмен на органи ще се извършва след сключване на споразумение между Изпълнителната агенция по трансплантация и съответната държава при спазване на посочените изисквания.

Разрешенията за внос и износ на органи, тъкани и клетки и на обмен на органи ще се издават от изпълнителния директор на Изпълнителната агенция по трансплантация, което ще доведе до ускоряване на процеса по издаването им.
Досега разрешенията се издаваха от министъра на здравеопазването по предложение на изпълнителния директор на ИАТ. На агенцията се дава възможност да финансира дейности по насърчаване на донорството и изразяване на почит и уважение към починалите донори и техните близки.