Европейската комисия публикува четвъртия си годишен доклад относно върховенството на закона. В него се оценява актуалното положение във връзка с върховенството на закона във всяка страна членка.
Отбелязва се, че въпреки че в някои държави от ЕС продължават да съществуват опасения относно върховенството на закона, докладът се е превърнал в основна движеща сила за промяна и положителни реформи. Средно за всички държави членки 65% от миналогодишните препоръки са изцяло или частично изпълнени.
В тазгодишния доклад се посочва, че в България липсва напредък в подобряването на ефективността на разследването и стабилните резултати от наказателното преследване и окончателните присъди в случаи на корупция на високо равнище, включително чрез институционалната реформа на Комисията за борба с корупцията и специализираните съдебни органи.
Страната ни е постигнала значителен напредък в осигуряването на навременни обикновени конкурси за повишение, за да се избегне дългосрочно командироване на съдии за заемане на свободни длъжности, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии.
Все още обаче няма напредък и по отношение на законодателните промени, целящи подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включването на съдебните органи в избора на неговите членове.
Няма напредък и в предприемането на стъпки за адаптиране на състава на Висшия съдебен съвет, като се вземат предвид европейските стандарти за съветите на съдебната власт.
Известен напредък се отчита по отношение на мерките за превенция на корупцията, насочени към подобряване на почтеността на конкретни сектори на публичната администрация, като полицията и съдебната система.
Известен напредък се отбелязва в подобряването на прозрачността при разпределянето на държавна реклама, по-специално по отношение на държавната реклама, договорена чрез посредници, като например медийни агенции.
Въз основа на тези заключения и като се имат предвид други развития, настъпили през референтния период, и в допълнение към припомнянето на ангажиментите, поети съгласно Националния план за възстановяване и устойчивост, свързани с някои аспекти на съдебната система и рамката за борба с корупцията, към България се отправят следните препоръки:
- Предприемане на стъпки за адаптиране на съответната законодателна рамка, за да се избегне дългосрочното командироване на съдии за заемане на свободни позиции, като се вземат предвид европейските стандарти за командироване на съдии.
- Придвижване на подготовката на законодателни промени, насочени към подобряване на функционирането на Инспектората към Висшия съдебен съвет и избягване на риска от политическо влияние, по-специално чрез включването на съдебните органи в избора на неговите членове.
- Увеличаване на усилията за адаптиране на състава на Висшия съдебен съвет, като се вземат предвид европейските стандарти за съветите на съдебната власт.
- Гарантиране на подобрена ефективност на разследванията и солидни резултати от наказателното преследване и окончателни присъди по дела за корупция на високо ниво, включително чрез институционалните реформи на Комисията за борба с корупцията.
- Подобряване на почтеността на висшите изпълнителни функции, като се вземат предвид европейските стандарти, по-специално чрез гарантиране, че са налице ясни стандарти за почтеност за правителството, както и подходящ механизъм за санкциониране.
- Напредък в работата, насочена към подобряване на прозрачността при разпределението на държавната реклама, по-специално по отношение на държавната реклама, договорена чрез посредници, като медийни агенции.
Xa-x@v
на 06.07.2023 в 01:26:41 #7Какви комунисти,какви царе.То цялата ви партия са другари демократи.Я си виж от кога ви почва първият мандат.То бива,бива да сте толкова зле,ама вредите на останалите.
paqka
на 05.07.2023 в 21:32:34 #6Това не е вярно хухи. След като бг влиза в ЕС идват комунистите, царя, тройната коалиция, които съсипват държавата. Бойко Борисов просто не можа да оправи всичко навреме
Xa-x@v
на 05.07.2023 в 18:38:22 #5paqka, 2007 година България влиза в ЕС заедно с Румъния.Румънците са назад от нас в този период. Идва батьо ви Бойка и управлява България 12 години.След 12 годишно гробарско управление България изостана от Румъния. Това слага точка на всичките ви глупости,които бълвате по 24 часа в денонощието.
shtimpo
на 05.07.2023 в 18:20:18 #4“ЕК: България буксува в борбата с корупцията по високите етажи на властта” “Буксува”… Де да беше зара̀зен този оптимизъм… “Гумите са свалени от години, а автомобилът е зазимѐн и подготвен за демонтиране на двигателя.” - Повече приляга като сравнение.
z0rkal
на 05.07.2023 в 17:50:29 #3#2
paqka
на 05.07.2023 в 15:23:08 #2Това е положението. Бойко беше почнал да маха корупцията но мафиотите (Цецо Василев, Васил Божков) го прецакаха. Направиха си собствен президент и ПП партия и спряха устремът му към по-справедлив живот
z0rkal
на 05.07.2023 в 15:00:34 #1Е да де, подобно на Русия, Медведев нали каза в Русия корупцията 90% и ако я няма щели фалират, при нас нещо подобно, затова от 16 соц. държави само две не направиха своя преход.