Спреният от разследване случай за отравянето на Гебрев, "Жози", "Осемте джуджета", нарушаването на презумпцията за невиновност, незаконосъобразни методически указания, искането за отнемане на имунитета на евродепутата Елена Йончева, внесени искания за изменения в драстично нарушение на европейските практики. Това са част от случаите, които правосъдният министър Надежда Йорданова внася като мотиви за искането си за отстраняването на главния прокурор Иван Гешев. Тя даде разяснение в студиото на БНТ малко след като официално внесе искането за това във Висшия съдебен съвет.
Кое деяние е престъпление е решение прерогатив на прокуратурата, не е на министъра на правосъдието. Йорданова обаче е убеден, че този път обстоятелствата са различни, тъй като ВСС ще трябва да разгледа искането по същество. Нашата преценка е, че доказателствата са достатъчно убедителни. На въпрос не се ли притеснява, че нейният сигнал ще бъде възприет като папката на премиера Кирил Петков с журналистически публикации, Йорданова открои че изискванията за главен прокурор са изключително високи, професионални, но и морални.
Може в искането не всичко да е престъпление, но във всеки случай представляват тежко нарушение, например нарушаването на презумпцията за невиновност. Това е тежко нарушение на конвенцията за правата на човека, открои Надежда Йорданова във връзка с делото Баневи, по което вече страната ни е осъдена в ЕСПЧ и ще плаща обезщетение.
Приемливо ли е за членовете на ВСС да има главен прокурор, който да нарушава това, пита Надежда Йорданова. Също така приемливо ли е главният прокурор да обижда определени професии и съсловия по много груб начин? "Те (висшите магистрати, бел.ред.) ще трябва да разгледат по същество исканията, не могат да се крият. А трябва да имате предвид, че част от колегите ще се върнат в съдебната система, те трябва да се върнат с усещането за чест и достойнство", коментира Надежда Йорданова.
На въпрос случаят с кюлчетата и пачките в чекмеджето на премиера Борисов влиза ли в нейната папка, Йорданова обясни, че това е случай, който тя не е повтаряла, тъй като вече е внесен от предшественика й проф. Янаки Стоилов.
Припомняме, през юни 2021 г. служебният министър на правосъдието Янаки Стоилов предложи на Висшия съдебен съвет (ВСС) да освободи предсрочно главния прокурор Иван Гешев.
Стоилов обжалва във Върховния административен съд (ВАС) отказа на Висшия съдебен съвет (ВСС) да разгледа по същество искането му за предсрочно освобождаване на главния прокурор Иван Гешев. Както и правителството внесе въпроса в Конституционния съд въпроса с предсрочно освобождаване на Иван Гешев на Конституционния съд. След като Янаки Стоилов бе избран за конституционен съдия, на негово място бе назначен Иван Демерджиев, който подържаше искането, а и внесе искане за дисциплинарно наказание на Иван Гешев и заместничката му заради отказ да предоставят информация за случайното разпределение на делата.