Владислав Христов е единственият български участник с отличен текст на един от най-престижните конкурси за хайку поезия, провеждащ се всяка година във Ванкувър, Британска Колумбия.

Конкурсът, в които пробват късмета си хиляди участници от цял свят, е основна част от фестивалната програма на Фестивала на цъфналите череши във Ванкувър.

По време на фестивала, под наслов "Красотата на черешовия цвят", се организират най-различни образователни програми, разходки из града, под черешите, много музикални изяви, изложби и международен конкурс за хайку.

Разбира се, темата е цветът на черешовите дървета. Творци от целия свят изпращат свои произведения, а за съдии се избират едни от опитни хайку поети като Ан'йа, Лерой Горман, Карол МакРури, Вики Маккълоу, Майкъл Дилън Уелч и Едуард Зук.

Най-добрите хайку поеми са изложени в градските автобуси и бързи влакове, както и на интернет страницата на фестивала. http://www.vcbf.ca/haiku/2011-winning-haiku.

Във Ванкувър има около 37 000 черешови дървета и повечето от тях са подарък за града от Япония.

През 2005 година Линда Пул, вдъхновена  от старата  японска традиция за отбелязване на пролетта и нежната красота на цъфналите череши, решава да организира подобен празник във Ванкувър. С подкрепата на Ванкувърския търговски съвет се провежда и първият фестивал.

През 2007 год. Ванкувър Чери Блосъм Фестивал (VCBF) е официално признат за благотворителна организация, а от 2008 година за дом на фестивала е избрана ботаническата градина ВанДанзен.