Асоциацията на индустриалния капитал в България настоява за реална регулация на висшето образование, съобразено с нуждите на българската икономика и общество.
Организацията обръща специално внимание на реформите и данните, свързани с обвързването на държавния план-прием с нуждите на пазара на труда.
В позицията ѝ се посочва, че през юли 2021 г. за първи път е била приета Национална карта на висшето образование на Република България (НКВОРБ), която е предвидено да се използва за балансирано развитие на мрежата от висши училища според потребностите на регионите и според реалните възможности, както и за допълнително развиване на системата за контролиран от държавата субсидиран прием в държавните висши училища, в съответствие с националните и регионални потребности и с прогнозите за бъдещо развитие на пазара на труда.
АИКБ припомня, че е подкрепила въвеждането на НКВОРБ още чрез подкрепата на промените в Закона за висшето образование като инструмент, който да даде актуална картина на състоянието на висшето образование у нас - неговата териториална структура и да идентифицира потребностите от специалисти на национално и регионално ниво, да насочва държавния план-прием във висшите училища в съответствие с потребностите на икономиката и обществото и да послужи за разработването на политики и мерки за постигане на поставените цели. Направените по време на дискусиите предложения от АИКБ обаче не са били взети предвид.
По тази причина организацията настоява за спешна актуализация на НКВОРБ, тъй като оценяваме счита, че трябва да бъдат отстранени редица слабости, които могат да доведат до неправилни политически решения в ущърб на обществения интерес.
Според АИКБ въпросните слабости могат да предизвикат необосновано увеличение на държавния план-прием по някои специалности за сметка на намалението на други, които са жизненоважни за функционирането на икономиката. Подчертава се, че висшето образование (платено от държавата) е инструмент за задоволяване на определени потребности най-вече в областта на пазара на труда и повишаване на шансовете на младите хора за качествена заетост.
От АИКБ отправят четири предложения, които да бъдат включени в актуализацията на НКВОРБ.
На първо място отбелязват, че Национална карта не изпълнява в цялост целите, за които е въведена от законодателя. С нея по статистически начин с цитиране на редица данни по отношение на професионални направления, брой студенти в национален и регионален мащаб, раздробяване на типове региони, пол и т.н. се прави опит за съставяне на картина на състоянието на висшето образование. Представената статистика обаче не води до конкретни действия за подобряване на висшето образование и в трябва да се добавят критерии в Методиката за разработване на картата, които да дават реална връзка с потребностите на пазара на труда.
В момента картата дава една моментна картина на работни места, заети от висшисти, но не дава яснота дали те реално са заети по специалността си, нито какви са изискванията за заемане на тези работни места, отбелязва се в становището. Настоява се да се добавят критерии, които представят, от една страна, броя студенти по специалности, а от друга - броя и вида на работните места, които са заети в момента и изискват конкретна специалност от професионалните направления на висшето образование. Това ще позволи да се направи оценка на работните места, които в следващите години ще се освободят (поради пенсиониране) и на необходимия брой студенти от съответната специалност, които могат да ги заемат.
Вторият съществен проблем в методиката според АИКБ е средното изчисляване на осигурителния доход на работещите в различните населени места. Избраният критерий деформира получените резултати, тъй като например по търсени специалности, по които повечето от завършилите студенти се реализират в малки населени места, полученият по-нисък доход определя по-лошо класиране на съответната специалност. Организацията счита, че трябва да се постави коефициент, чрез който да се постигне адекватно сравнение. Такъв критерий може да бъде "коефициент на покупателната способност" или чрез съотнасяне на осигурителния доход към средния за региона.
Според АИКБ заложеното актуализиране на Методиката на пет години е твърде много време, през което могат да настъпят редица фактори, които да доведат до промяна в нуждите на пазара на труда. По тази причина третото предложение е да се прави актуализация на Методиката ежегодно.
От организацията отбелязват, че НКВОРБ трябва да отразява факта, че структурните несъответствия на пазара на труда са индикатор за разминаване между наличния човешки капитал и необходимия в отделните икономически сектори. По тази причина работодателите искат в Методиката да се добави в Раздел 4 на картата и насока за повишаване на интереса и привлекателността на търсени от бизнеса специалности съвместно със социалните партньори и браншовите организации.
От АИКБ са категорични, че сериозно внимание трябва да се отдели на ролята на държавата, научните институции, местната власт, социалните партньори в създаването на системи за проучване, изследване, разработване на планове и прогнози за социално-икономическото развитие и потребностите на пазара на труда на национално, секторно и/или на регионално ниво, както и по отношение на нуждите и възможностите на районите.
Те се надяват, че направените предложения ще предизвикат преразглеждане на настоящата Методика и чрез отразяването им ще се постигне реална регулация на висшето образование, съобразено с нуждите на българската икономика и общество.