Близо 600 милиона в повече е платила държавата за ремонта на 76 пътища, обявени за такива в "лошо състояние" в периода 2018-2020 година. Това заяви на брифинг министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова. В него участваха и директорът на ДНСК Влади Калинов, както и министърът на вътрешните работи Бойко Рашков.
Каква е била схемата - ремонтите на въпросните отсечки, първоначално определени от държавата за "основни", били в последствие преквалифицирани като "текущи". И въпреки че не се подменял целият асфалт, а само се "кърпели дупки", цената им надвишавала значително първоначалните разчети заради разходите за логистика.
"Преквалифицирането от "основни" в текущи ремонти е дело на бившият шеф на АПИ Христо Терзийски", отговори на въпрос на News.bg регионалният министър Виолета Комитова.
Основният ремонт много често не по-скъп от текущия, за текущ ремонт е нужна повече техника, повече работници, повече машини, обясни и шефът на ДНСК Влади Калинов.
Към момента държавата обаче е намерила решение на проблема, увериха от МРРБ. Въпреки "голямата съпротива" от фирмите, по думите на Комитова, е договорено до началото на 2022 г. ремонтите или да бъдат завършени, или замразени, като договорите се разтрогват. "Оттук нататък ще се работи по коренно различен начин", заяви главата на регионалното ведомство.
Нередности били установени и при ремонта на печално известния участък на АМ "Тракия" край Чирпан. В края на 2018 г. по искане на тогавашният министър Николай Нанков ремонтът на отсечката бил оценен на 207 милиона лева, докато първоначално от АПИ сметнали, че са нужни едва 59 милиона", разкри заместник-министър Иван Шишков.
"Сега се запознавам с проблема. Сегашното сътрудничество между МРРБ и МВР няма аналог в миналото. От утре започваме да разследваме случай по случай", каза на свой ред Бойко Рашков.
"Както повечето българи, и аз като видя, че някъде запълват дупки, си мислех, че е защото нямаме пари. И аз не знаех, че това е една много скъпа дейност, много по-скъпа от направата на основен ремонт. Аз също съм безкрайно изненадан", каза Рашков.
Проверяват защо се е срутила част от АМ "Хемус"
Инспектира се отсечката между Буховци и Белокопитово
Припомняме, от МВР съобщиха, че 60 млн. лв., получени за Лот 5 на магистрала "Хемус", са изтеглени само за ден от банка без предварителна заявка, и са изнесени в сакове и чували. Спорът за АМ "Хемус" и как се извършва строежа на магистралата - законно или незаконно върви от месеци. От ГЕРБ отхвърлиха не веднъж всички обвинения и обвиниха служебния министър Виолета Комитова, че е "сложила кръст" на магистралата, с което обрича и Северна България на продължаващо изоставане.
Разследването на МВР обаче е довело до "един обикновен човек".
В петък прокуратурата обяви, че още не е получила иззетите веществени доказателства от акцията на МВР за "Хемус".