Високите постижения на децата са бъдещето на България, поради което МОН ще подкрепи всяка инициатива на училищата, които искат да покажат постижения на своите ученици в различни области.
Това заяви министърът на образованието и науката Галин Цоков по време на среща с директори на столични училища, организирана от началника на РУО-София град Ваня Кастрева за готовността за новата учебна година.
В рамките на форума Цоков отбеляза, че повишаването на образователните резултати е предизвикателство, свързано с повече възможности за личностно развитие, развитие на уменията и компетентностите на децата. А за това допринася и добрата образователна среда, убеден е министърът.
Той припомни, че към тази цел е насочен огромен финансов ресурс по Плана за възстановяване и устойчивост. Още през следващата учебна година ще започне изграждането на STEM кабинетите в българските училища, увери Цоков.
"Там обучението ще се случва по различен начин и ще се събужда интересът на децата към науката", допълни министърът.
На срещата стана ясно още, че тази учебна година в София има реализиран прием в 245 профилирани паралелки и 178 професионални. Образователните институции в столицата са 581, от които 281 са училищата, а детските градини - 290. Учениците в столицата са 142 718, а децата в детските градини - 47 652. За всички тях се грижат общо 18 900 педагози, от които 1 797 са учители до 30-годишна възраст.
Учениците в София изучават общо 25 чужди езика, 11 профила и 135 специалности в професионалното образование. През миналата година близо 32 000 деца са участвали в общо 50 национални олимпиади и състезания.
На форума присъстваха още зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова, началникът на политическия кабинет на министъра Наталия Михалевска, столичният кмет Йорданка Фандъкова, зам.-кметът Мирослав Боршош, експерти от МОН и РУО-София.
В заключение министър Цоков пожела на директорите на училища успешна учебна година.