С четири проекта на обща стойност 1,3 млрд. лева Министерството на образованието модернизира инфраструктурата на учебните заведения в страната.
Средствата ще бъдат осигурени по Плана за възстановяване и устойчивост, като три от заложените проекти са фокусирани върху предучилищното и училищното образование, а един е в сферата на висшето образование и науката.
Най-знаковият е този за STEM центровете и иновациите в средното образование, за който е предвиден ресурс в размер на 570 млн. лева. Целта на проекта е до юни 2026 г. да бъдат изградени STEM центрове във всяко училище в България. Ще бъде създаден и Национален STEM център в София, както и три регионални STEM центъра, които да съдържат лаборатории и където да се подготвят учители, ученици и олимпийските ни състезатели по природни науки и математика.
От всички 2271 училища вече са подадени 1720 кандидатури, или 75% от училищата у нас, а срокът за кандидатстване е до 21 август.
Направленията, в които се кандидатства от гледна точка на лаборатории и кабинети, са свързани с изграждане на нова среда по математика и информационни технологии, природни науки и зелени технологии, физика, 3D моделиране и роботика и др.
Във втория голям проект по ПВУ са заложени 329 млн. лева за модерницация на образователната инфраструктура.
Ще бъдат построени осем училища в три общини - Столична, Варна и Бургас, както и осем детски градини в Столична община.
Друг компонент на проекта е цялостен ремонт на училища и детски градини, като ще бъдат обхванати минимум 57 детски градини и 59 училища. Подадени са 229 проектопредложения, които са в процедура на подбор.
Отделно са заложени средства за ремонт и рехабилитация на най-малко 25 общежития, като са подадени 38 проектопредложения.
Освен това ще бъдат изградени центрове за високи постижения в 28 професионални гимназии, като ресурсът по този компонент е 57 млн. лева.
Други 12,7 млн. лева от проекта са насочени към изграждане на три образователни кампуса към висши училища в София. Те ще бъдат създадени на територията на Студентски град към Техническия, Лесотехническия университет и Висшето училище по телекомуникации и пощи.
Третият проект по ПВУ предвижда изграждане на младежки центрове в цялата страна на регионален принцип. Десет от тези центрове ще бъдат в областни градове (Кърджали, Търговище, Пазарджик, Варна, Столична община, Кюстендил, Разград, Русе, Смолян и Благоевград), десет - в необластни градове, както и един Национален фокусен център в София в рамките на Националния дворец на децата. Общият ресурс е около 70 млн. лева.
Проектите са основно инфраструктурни, но ще има възможност и за назначаване на младежки работници. Ще бъдат разработени специални програми, различни от извънкласните дейности, които са типични за младежките домове или центровете за подкрепа на личностното развитие.
Проектът, касаещ висшето образование и науката, е на стойност около 300 млн. лева. По него ще бъдат подкрепени десет изследователски университета за изграждане на лаборатории и развиване на научна дейност.