Най-работещо е компенсиране на потребителите на свободния пазар чрез възстановяване на част от надвзетите суми във връзка с екстремните цени на тока. Това заяви пред БНР председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев след среща при президента с представители на работодателските организации.
Той обясни, че на срещата ситуацията е била анализирана подробно и са били обсъдени възможни варианти за реакция.
Според него свръхпечалбата в АЕЦ "Козлодуй", в НЕК и във Фонда за сигурност на язовирната система е достатъчна за компенсиране на всички потребители на свободния пазар - предприятията в промишлеността, училища, детски градини, болници, музеи, театри и т.н.
"Европейската комисия е дала набор от възможности - "сандъче с инструменти", и там е записано изрично, че пряко компенсиране на всички не е държавна помощ, защото, тъй като е за всички, пазарът не се изкривява", поясни Велев.
По негови думи компенсацията трябва да е функция на цената, а не да е фиксирана.
Представителите на работодателските организации са предложили създаване на експертен консултативен съвет по енергетика.
Председателят на АИКБ подчерта, че България има добро решение и може да извлече конкурентни предимства от цялата ситуация. По негови думи страната ни има шанс да се включи в преразпределението на веригите на доставки и да увеличи продажби и заплати с двуцифрено число.
За запазването на енергоинтензивните предприятия със структуроопределящо значение за българската икономика се изисква навременно, балансирано и комплексно решаване на проблема с високите цени на електричеството за небитовите потребители и гаранции за надеждна енергия на достъпна и предсказуема цена. Това заяви президентът на провелата се днес среща.
По негови думи ефективните мерки за небитовите потребители ще гарантират не само оцеляването и развитието на бизнеса в България, но и ще съхранят неговата конкурентоспособност. Това е пряко свързано и с овладяването на инфлацията, както и с подобряване на жизнения стандарт на всички граждани, подчерта Радев.
Според него освен незабавни мерки за овладяване на кризата са необходими и политики в средносрочен план в сектор "Енергетика", което изисква балансиран подход, за да не се допуснат непоправими последствия върху пазарите и отрицателен ефект върху икономиката.
По негови думи приоритет в общите европейски решения, свързани с високите цени на тока и природния газ, трябва да бъде защитата на гражданите и на икономиката.
Радев посочи, че очаква преработените версии на инициираните от Европейския съвет доклади за начина на функциониране на енергийните борси и на схемата за търговия с емисии в ЕС, за да се установи има ли спекула при търговията на тях.