Проектът за гигантски парк за батерии край Стара Загора, както и завод за производството на такива батерии, който бе една от основните политики, вкарани в Националния план за възстановяване и устойчивост от кабинета "Петков" през миналата година, остава заложен в ПВУ, но мащабите ще бъдат намалени с 3 пъти спрямо първоначално планираните.
Това отговори на въпрос на News.bg министър-председателят Николай Денков. В четвъртък той проведе среща с европейския комисар по въпросите на околната среда, океаните и рибарството Виргиниюс Синкявичюс. Двамата обсъдиха напредъка на страните от ЕС и България по зеления преход, както и защитата на биоразнообразието, възможностите за преминаване към нулево замърсяване, кръговата икономика и др.
По думите на премиера вече са готови новите планове за справедлив преход, които съдържателно се различават от тези, изготвени от служебното правителство, а сега предстои трудната част - да се започнат разговорите с местните хора и синдикатите, които да бъдат убедени, че именно чрез зеления преход може да се даде бъдеще на въглищните региони. Самите централи, чисто икономически, категоричен е Денков, няма как да просъществуват в средносрочен план.
"Над 1,4 млрд. лева се отпускат само за справедливия преход за тези региони. В началото видяхме една естествена реакция, която сме виждали години поред - "не пипайте централите и всичко ще е наред". Не, нищо не е наред, защото централите няма да оцелеят по чисто икономически принцип".
Въпросните пари ще се инвестират в индустриални зони, водородни технологии и не на последно място - заводът за батерии и батерийният парк край Стара Загора. "Когато ни се обясняваше, как този проект е илюзия и нямам как да стане и служебното правителство прекъсна разговорите с фирмата, която щеше да достави батериите, същата тази фирма преди няколко седмици избра да инвестира в Румъния. Продължаваме търсенето, не сме се отказали от проекта. Промяната е в мащаба, намалението е около 3 пъти като мощности", каза Денков.
От своя страна еврокомисарят похвали България за усилията по подобряване на качеството на въздуха. "Мога да кажа само добри думи за сътрудничеството между българското правителство и европейската комисия, правят се стъпки напред. Да, качеството на въздуха не е достатъчно добро, но не можем да пренебрегнем това, че напредък е постигнат", заяви Синкявичюс.
По отношение на отпадъците - България е сред 14-те страни в ЕС, които не са изпълнили поставените от Брюксел цели, но отново и тук има напредък - у нас за закрити цели 113 сметища, продължи еврокомисарят.
И още една критика - България е последната държава в ЕС, която има нереформиран начин за изчисляване на такса "смет" - според данъчната оценка на имота, а не спрямо изхвърляното количество отпадъци от домакинството.
Друга новина - България ще поиска от ЕС и компенсация по фондовете за природни бедствия, за да покрие щетите, нанесени от наводненията в Югоизточна България. Няма обаче да се чака окончателното одобрение от Брюксел, като дотогава ще се действа с бюджетни средства, увери Денков.