Отлагането на решението на КЕВР за септември месец за повишаване на цената на газа със заповед на министъра, за да се извърши проверка на начина на ценообразуване, е грубо нарушение на закона. Енергийният експерт Христо Казанджиев заяви в студиото на БиТиВи, че това е брутално нарушение на закона и се чуди защо все още прокуратурата не е реагирала.
От публикации в медиите той е разбрал, че заповедта на министъра е издадена по лично нареждане на премиера - което е още по-тежко нарушение на закона. "Има закони, премиерът над закона ли е", попита енергийният експерт.
Припомняме, "Булгаргаз" поиска от КЕВР природният газ да поскъпне с 20,3%. Преди това от "Булгаргаз" предложиха цената на природния газ от 01 август 2020 г. да е в размер на 18,67 лв./MWh, или с 2.25% по-ниска в сравнение с юли месец. Предварително се очакваше скокът да е с около 15%. По време на общественото обсъждане през август месец от "Булгаргаз" поясниха, че увеличението може да е по-голямо заради значителното поскъпване на газа на европейските борси.
Единственият, който е оторизиран да взима решения в тази посока, е КЕВР, е категоричен Христо Казанджиев.
Едно такова спиране е изцяло политическо решение и политическа намеса, което носи значителни загуби на едно търговско дружество - "Булгаргаз". Прогнозата на Казанджиев е, че "Булгаргаз" ще се генерира само за септември месец загуби за десетки милиони, а е през октомври месец увеличението на цената ще се наложи да бъде не 20, а 40%, т.е. ще бъде шоково, а не плавно.
Това, че има намеса от страна на министъра на енергетиката и евентуално на премиера, е негативен сигнал към целия газов пазар, че правителството може в нарушение на закона да се намесва в образуването на цените. Една такава намеса влияе крайно негативно на пазара на природен газ.
А увеличението на цената на газа е неизбежна, тъй като вече новият начин на формиране е по формула, съобразена със спот пазара и цената на петрола. Христо Казанджиев обясни, че с тази нова формула флуктуациите вече ще се видими и за крайния потребител, а увеличението сега е напълно нормално, заради по-голямото потребление през зимните месеци.
На въпрос къде отива онова "историческо намаление" на цената с 40%, обявено от правителството през март месец, Казанджиев обясни, че тогава се е злоупотребило с начина на поднасяне на информацията - въпросното намаление е на база на цената за един месец, без да се обяснява какъв ще бъде годишният разрез. А той е около 15%.
Движението на цените на природния газ идва на фона на недоволството на потребителите на топлофикациите в страната от получените изравнителни сметки и големите суми за доплащане, за което и от КЕВР ще започнат проверка. Топлофикациите са основните потребители на природен газ в страната.
58eng
на 08.09.2020 в 04:23:55 #2На руснаците им трябват пари...
friend
на 07.09.2020 в 12:27:36 #1А защо трябва да има въобще увеличение, когато за ЕС цената е под 50 ЩД??? В същото време , нас е 140 ЩД/1000 куб м от Газпром, а за краен клиент е поне два пъти повече. Нека някой да обясни кое налага увеличението. Аз мисля, че има основание цената на газа да бъде намалена поне два пъти. Същото е валидно и за цената на парното. В същото време ни се изпращат едновременно фактури, които са тотално объркващи. Използват се термини, които дори не са на български нормален език. Използват се различни единици за измерване: Веднъж са куб м, а веднага след това МВч