Притеснителна е прекалено увеличената разходна част в Бюджет 2025. Опитите да се осигури достатъчно ресурс в приходната част са донякъде недалновидни. Там има заложени мерки, които дори от министерството на финансите не очакват да се изпълнят в пълен размер. Това заяви пред БНР икономистът Михаил Кръстев.
Според него икономическата ситуация у нас не предполага разписване на бюджет на дефицит. Той поясни, че когато имаме икономически растеж, ниска инфлация и растеж на доходите, далновидната бюджетна политика е бюджет да бъде разписан неутрално или дори на излишък.
По думите му отправната точка е 3% дефицит. Икономистът подчерта, че с несигурни приходни политики и абсолютно сигурни разходни, и с оглед на политическите дебати е трудно да се прогнозира какво ще се случи в бюджета.
Кръстев е на мнение, че фокусът не трябва да е върху датата на приемане на бюджета, върху това, което е записано в него. Той отбеляза, че БНБ се е противопоставила остро на проектобюджета за 2025 г., като причината за това са заложените параметри в разходната част в безпрецедентен размер от 46 процента от брутния вътрешен продукт, какъвто не е наблюдаван в периода от 1998 г. досега.
Припомняме, че синдикати, работодатели, икономисти и зърнопроизводители изразиха остри критики към предлагания от МФ бюджет.