Част от пациентите няма да направят пълния обем прегледи за диспансерното си заболяване или профилактика. Това съобщиха от Българския лекарски съюз по повод информацията, че от НЗОК са отпуснали с 20% по-малко направления.
За пореден път тази седмица Българският лекарски съюз се сблъска с недоразумения в здравната система. Този път казусът е с намалени регулативни стандарти за консултативни прегледи и изследвания в извънболничната медицинска помощ, коментираха от БЛС.
В съсловната организация постъпиха сигнали от ДКЦ-та в Добрич, Варна, Габрово, София и други градове за намаления на направленията за прегледи и изследвания.
Талоните са по-малко с 15% спрямо същото тримесечие от миналата година и предходното тримесечие за 2017 г. Това ще затрудни достъпа на пациенти до медицинска помощ и ще попречи на своевременното им диагностициране, обясниха от съсловната организация.
Част от пациентите няма да могат да направят пълния обем прегледи за диспансерното си заболяване или профилактика, други при остро състояние няма да бъдат изследвани или при необходимост консултирани със специалист.
В същото време НЗОК съобщава за икономии в бюджетите на извънболничната медицинска помощ. От Българския лекарски съюз са силно обезпокоени от порочната практика да се прави опит за икономии в здравната система, предвид изначалното й недофинансиране, съобщават от БЛС.
Ръководството на БЛС намира за странно съвпадението на размера на икономиите в извънболничната помощ с необходимите суми за договорения 3% буфер в болничните бюджети и притеснения, че ще бъдат насочени към болничната помощ.
В същото време, парите, предвидени от резерва за болниците ще се разпределят за плащания на лекарствени средства и медицински изделия, които по информация на касата вече са в преразход. "Ако икономиите са факт, то би било абсурдно - да се правят икономии от здравето на пациентите е престъпно", категорични са от БЛС.
Ръководството на съсловната организация настоява текстовете, залегнали в Националния рамков договор (НРД) 2017 и определените бюджети, да се следват стриктно.
"Здравната ни система е в крайно тежко състояние. Всичко поскъпва - ток, смет, вода, консумативи, а в лечебните заведения, не само че не се увеличават приходите, но и се правят икономии от така или иначе недостатъчните суми по договори с НЗОК. Не разбираме защо, когато сме постигнали договорености, които създават известна сигурност в системата, трябва да се внася хаос чрез въвеждане на мерки, които не са подложени на обсъждане и остават неразбрани от съсловието", заяви д-р Венцислав Грозев, председател на БЛС.
От Българския лекарски съюз се ангажират да проверят всеки от подадените сигнали за намаляване на регулативните стандарти. Независимо от резултата от проверката, следва да има активен диалог между Здравната каса и съсловната организация, в който подобни промени да бъдат ясно обосновани и обяснени на потърпевшите.