Европейският съюз рискува да изостане от Съединените щати, Китай и други съперници в глобалния преход към нови технологии, ако не успее радикално да подобри конкурентоспособността и динамиката на своята икономика.
Това е консенсусното мнение на икономистите, бизнеса и много от лидерите на ЕС, които се срещат на 17-18 април, за да обсъдят как да стимулират икономическия растеж, необходим за поддържане на подкрепата на блока за стандарта на живот и действията срещу изменението на климата, обобщава Ройтерс.
Те са готови да призоват за "Ново европейско споразумение за конкурентоспособност" - което може да създаде у някои силно усещане за дежавю след фокусираната върху растежа Лисабонска стратегия от 2000 г. и плана "Европа 2020", който дойде десетилетие по-късно.
Това, което е различно сега, е объркването в сферата на новите технологии, предизвикано от редица фактори - от изкуствения интелект до производството с нулеви въглеродни емисии, издигането на Китай, засиления протекционизъм и загубата на евтиния руски газ, на който индустрията на ЕС разчиташе.
Зак Майерс, помощник-директор на мозъчния тръст CER, каза, че проблемът на ЕС е двоен, с упорито по-нисък растеж от този на съперниците му и липса на динамика и иновации за адаптиране.
"Фокусът трябва да бъде по-малко върху "спасяването" на съществуващите индустрии и повече върху това да направим икономиката на ЕС устойчива и иновативна.
Доклад на McKinsey показва, че Европа е шампион в справянето с изменението на климата и по показатели като равенство на доходите и очаквана продължителност на живота, но изостава в растежа. Докладът разглежда конкурентно предимство, идващо все повече от 10 гранични технологии, като изкуствения интелект (ИИ) и биологичните иновации, от които Европа има водеща позиция само в две.
Лидерите на ЕС бяха разтърсени преди 18 месеца от предложението на САЩ за почти 400 милиарда долара зелени данъчни облекчения, свързани с местното производство, като част от Закона за намаляване на инфлацията (IRA).
Но когато беше предложен съвместен европейски фонд за суверенитет в противотежест, пестеливите членове на ЕС го блокираха и вместо това блокът се задоволи със схема, включваща скромните 10 милиарда евро нови средства.
По-разхлабените правила за държавна помощ позволиха на отделни членки на ЕС да подкрепят ново производство, като отчетените 15 милиарда евро, предложени от Германия, за да привлече производителите на чипове Intel и TSMC.
Тази щедрост обаче накара страни, подкрепящи свободния пазар, като Швеция, да предупредят за пагубна надпревара за субсидии между членовете на ЕС.
Международният валутен фонд също предупреди, че данъчните облекчения и субсидиите не са магически лекарства за бавен растеж.
Президентът на ExxonMobil Europe Филип Дюком каза, че субсидиите няма да финансират огромните инвестиции, необходими за енергийния преход и Европа трябва да създаде бизнес аргументи за частния сектор.
Той цитира регулация, която добавя разходи и прекалено ограничаващ подход, като например настояването водородът да се произвежда с възобновяема енергия вместо други методи за неутрално по отношение на въглерода производство.
"IRA се фокусира върху целите и оставя средствата на участниците на пазара... Европа определя и целите, и средствата и в момента няма бизнес аргументи", каза той пред Reuters.
"В крайна сметка ограничаването на опциите ще увеличи разходите за потребителя и ще забави прехода."
Актуализиране на единния пазар
Сред сложния дебат за субсидиите, лидерите на ЕС ще се съсредоточат върху единния пазар, основата на 30-годишния просперитет на ЕС, който обаче се нуждае от подобрение.
Съществува общ консенсус, че единният пазар работи добре за стоки, но много по-малко добре за услуги и други нематериални активи.
Отправна точка ще бъде доклад на бившия италиански премиер Енрико Лета, който каза пред Ройтерс, че ще постави специален акцент върху малкия бизнес и върху насърчаването на обмена на ноу-хау в целия блок.
"Време е единният пазар да се справи с нематериални неща като данни, образование, умения, изследвания, иновации", каза Лета.
Симоне Талиапиетра, старши сътрудник в мозъчния тръст Bruegel, каза, че единният пазар трябва да бъде фокус номер едно, като се има предвид значението на мащаба за конкуренция в новите технологии.
"Ние живеем в свят, в който размерът има значение", каза той. "Колкото по-голям е единният пазар, толкова повече нашите компании постигат икономии от мащаба, за да могат да се конкурират с други икономики по света."
Лидерите на ЕС ще изложат план от девет точки, включително задълбочаване на единния пазар и създаване на капиталови пазари и енергийни съюзи, според проектозаключенията.
Има ехо от минали стимули за растеж на ЕС, по-специално Лисабонската стратегия от 2000 г., която си постави за цел да превърне блока в "най-конкурентоспособната и динамична икономика в света, основана на знанието".
Анализаторите казаха, че голяма част от диагнозата и предложеното лечение са имали смисъл, но ЕС не е успял да следва предписания курс на действие, като например създаване на банкови съюзи и съюзи на капиталовите пазари.
Държавите от ЕС не бяха склонни да правят необходимите компромиси, като например отваряне на установени местни доставчици за конкуренцията, само с дългосрочни печалби и ползи, които не бяха равномерно разпределени в блока
"Сега е по-належащо за Европа да се почисти. Освен ако не успеем да почистим, няма да сме конкурентоспособни и всички ще загубим от играчи като Китай и Америка," заяви Талиапиетра.
projekt
на 17.04.2024 в 08:02:06 #2Мдаааааа..... За съжаление демократ не мисли. Той не оспорва дадено твърдение с някакви доводи. Той просто говори едно и също и като го попиташ нещо конкретно най често "затваря" темата с обида. А това е така защото няма какво да каже. Но така е.... Демокрация...
projekt
на 15.04.2024 в 21:09:06 #1И като как да стане конкурентен..... конкуренция означава иновации, евтини суровини, евтина енергия, голяма добавена стойност. Как да се случи това в Европа в момента - иновации - пари за иновации има само за учени от ЛГБТ движения, чернокожи.... За другите няма - евтини суровини - няма - евтина енергия за производство - няма Чао Европа... Чаоооооо .... Досега азиатци и африканци работеха за европейците. Скоро ще се обърне палачинката. По големите на години може да си спомнят когато европейци, американци и много българи работеха в Либия, Сирия, Мароко..... Като лекари, строители, учители, инженери.... Там плащаха много добре... Петрола беше на държавите ...... Беше.... Преди САЩ да го окупира/анексира преди 20 години