Петима офицери от руското военно разузнаване и един цивилен - Амин Стигал, се издирват от ФБР за предполагаемото им участие в престъпни кибер дейности в полза на Русия. Това става ясно от пост на Бюрото във Фейсбук.
Действията им са фиксирани между декември 2020 г. и август 2024 г. - т.е. повечето от инкриминираните прояви са от преди нападението на Русия над Украйна, което започна през февруари 2022 г. Обявена и награда от 10 млн. долара.
Всички офицери на ГРУ са част от прословутия отряд 29 155, който разследващи журналисти уличиха за опитите за отравяне с новичок на Емилиян Гебрев и Сергей Скрипал. Че отряд 29115 действа за дестабилизаране на държави в Европа се подозира от поне 10 години, но доказаталствата за разпръснати.
ФБР издирва Владислав Боровков, Денис Денисенко, Юрий Денисов, Дмитрий Голошубов, Николай Корчагин и гражданското лице Амин Стигал.
За цивилния Стигал се твърди, че е заговорничил от името на Главно разузнавателно управление на Генералния щаб на Руската федерация (ГРУ)
Според констатациите на американски следователи, офицери от подразделение на ГРУ полковник Юрий Денисов (командир на част) и лейтенанти Владислав Боровков, Денис Денисенко, Дмитрий Голошубов и Николай Корчагин през януари 2022 г. и по-късно са хакнали и заразили много правителствени компютри и системи с критичната инфраструктура на Украйна за вируса WhisperGate.
Вирусът WhisperGate изглеждаше като рансъмуер, но в действителност беше предназначен да унищожи съдържанието на сървърите на държавни агенции, както и на финансови институции, здравни институции, служби за спешна помощ и образователни институции.
Целта на тези атаки, според американците, е да се всее хаос в Украйна преди пълномащабна руска инвазия и да се подкопае вярата на украинците в жизнеспособността на тяхната държава. Такива атаки имаше и по време на войната.
Според материалите на обвинението освен Украйна руснаците са се опитали да атакуват системите на САЩ и на 25 други страни от НАТО, които са помагали на Украйна с този вирус.
В сряда Съединените щати обвиниха ръководството на руския държавен медиен концерн RT, включително директора й Маргарита Симонян, както и хакери, свързани с ФСБ, в нови опити да повлияят на резултата от президентските избори в САЩ чрез дезинформация
Още през 2018 г. британските специални служби обвиниха ГРУ за извършени атаки в Обединеното кралство и в чужбина срещу политическите институции, финансовите системи, транспортните мрежи и медии. Такова предупреждение бе отправено и преди последните избори.
Доклад на Националния център за киберсигурност (NCSC) на САЩ също уличиха ГРУ в опит за намеса в изборите, които доведоха на власт Доналд Тръмп. Според NCSC ГРУ се свързва с редица хакерски групи: Fancy Bear; Sofacy; Pawnstorm; Sednit; CyberCaliphate; Cyber Berkut; Voodoo bear; BlackEnergy Actors; Strontium; Tsar Team и Sandworm.
Германия, Нидерландия, Австралия и Нова Зеландия също обвиниха ГРУ за провеждането на световна кампания за "злонамерени" кибератаки.