Около 100 предимно малки рибарски лодки, водени от филипински активисти, отплаваха към спорна плитчина Скарбъроу в Южнокитайско море, с цел отстояване на суверенитета на Манила над територията. Това предават от The Guardian.

Бреговата охрана и флотът на Филипините са разположили патрулни кораби, за да наблюдават от разстояние активистите.

Активисти и доброволци, включително римокатолически свещеник, са се присъединили към пътуването като част от неправителствена коалиция, наречена "Atin Ito" - "Това е наше" на местния език тагалог. Те планират да пуснат малки териториални шамандури, докато раздават пакети с храна и гориво на филипинските рибари близо до плитчината, по информация на организаторите.

"Нашата мисия е мирна и се основава на международното право и е насочена към утвърждаване на нашите суверенни права. Ще плаваме с решимост, а не с провокации, за да цивилизираме региона и да защитим нашата териториална цялост", посочи Рафаела Дейвид, като водещ организатор.

Протестът е в резултат на зачестилите случаи през последните седмици, в които бреговата охрана на Пекин използва мощни водни оръдия срещу филипинските съдове в плитчината.

Припомняме още, Филипините осъдиха тези действия в Скарбъроу, която се намира в международно признатата изключителна икономическа зона на страната. Китайската брегова охрана заяви, че е предприела "необходима мярка", след като филипинските кораби "нарушили суверенитета на Китай".

Китайската брегова охрана е инсталирала отново плаваща бариера на входа на риболовната лагуна, по информация на бреговата охрана на Филипините. Те са премахвали подобна бариера и в миналото, за да направят риболова възможен.

Филипините затягат охраната в Южнокитайско море заради Китай

Филипините затягат охраната в Южнокитайско море заради Китай

И обвиняват Пекин в изграждането на изкуствен остров в спорни води

Допълнително, през 2012 г. Китай ефективно е превзела плитчината Скарбъроу след напрегнато противопоставяне. Година по-късно правителството на Филипините е отнесла въпроса пред Международен арбитражен съд, като през 2016 г. трибуналът в Хага отхвърли претенциите на Китай, съгласно Конвенцията на ООН от 1982 г. по Морско право.

Решението обяви плитчината Скарбъроу за традиционна риболовна зона за китайски, филипински и виетнамски рибари. Китай отказа да участва в арбитража и отхвърли резултата, като продължава да се противопоставя на решението.

Освен Филипините и Китай, Виетнам, Малайзия, Бруней и Тайван също са въвлечени в териториалните спорове в Южнокитайско море.

Нарастващата честота на сблъсъците между Филипините и Китай предизвиква опасения, че териториалните спорове могат да прераснат във въоръжен конфликт между Китай и САЩ, като дългогодишен съюзник на Филипините.

Филипините следят 55 китайски кораба във водите си в Южнокитайско море

Филипините следят 55 китайски кораба във водите си в Южнокитайско море

Манила отчита, че Пекин идва винаги когато има вакуум