Френският Върховен административен съд потвърди решението за спиране на излъчването на популярния телевизионен канал C8, като се позова на многократни нарушения на човешките права и липса на защита на непълнолетните. Това предизвика вълна от критики сред десните политици, които виждат в решението атака срещу свободата на словото, предава "Ройтерс".
C8, част от медийната група Canal+, собственост на милиардера Венсан Болоре, ще спре излъчването си на 1 март, след като френският медиен регулатор Arcom отказа да поднови 10-годишния му лиценз, като го предостави на друг кандидат. В решението си съдът подчерта, че C8 не само системно нарушава правилата за медийна етика, но и не е успял да излезе на печалба.
Решението предизвика разнопосочни реакции в политическите среди, като най-остро реагираха крайнодесните и някои управляващи консерватори. Лидерът на "Национален сбор" Марин Льо Пен нарече съдебното решение "тревожно" и заяви, че то е в полза на "айатоласите на груповото мислене". Вътрешният министър Брюно Ретайо, който има амбиции за президентския пост, коментира, че каналът е намерил своята аудитория и сега "й се отнема пространството за изразяване".
Закриването на C8 идва в момент, когато свободата на словото в Европа се поставя под въпрос от администрацията на американския президент Доналд Тръмп. Вицепрезидентът Джей Ди Ванс и предприемачът Илон Мъск вече критикуваха европейските опити за регулиране на интернет и телевизионното съдържание, наричайки ги "атака срещу свободата на изразяване".
Медийната група Canal+ осъди съдебното решение, като предупреди, че около 400 служители и доставчици ще загубят работата си. В официално изявление групата подчерта, че C8 е един от най-гледаните канали с 9 милиона зрители дневно.
"Цяла екосистема се жертва", заявиха от Canal+.
Решението за закриването на C8 не е изненадващо, тъй като каналът бе многократно санкциониран за нарушения. През 2023 г. Arcom наложи рекордна глоба от 3,5 милиона евро, след като водещият Сирил Ануна обиди в ефир ляв депутат, наричайки го "парче боклук" и "глупак". Санкции бяха наложени и за интервю с 17-годишен младеж, който говори за кариерата на родителите си в порно индустрията - според регулатора, това можело да доведе до социална стигматизация на момчето.
През последните години медийните издания на Болоре поеха крайнодясна посока, като се фокусираха върху престъпността, имиграцията и предоставяха широко ефирно време на политици от партията на Льо Пен.
Медийният историк Алексис Леврие подчерта, че решението на съда се основава на закон от 1986 г., приет от тогавашното консервативно правителство. Според него "умерената десница тогава е знаела, че не може да се позволява всичко на канали, които използват държавни лицензи".