Кремъл вероятно ще се опита да принуди Беларус да продължи да се интегрира в Съюза, когато руският президент Владимир Путин и беларуският президент Александър Лукашенко ще се срещнат в Москва на 5 и 6 април. На 4 април Кремъл обяви, че Путин и Лукашенко ще се срещнат за частни двустранни разговори на 5 април и ще присъстват на заседание на Висшия държавен съвет на Съюзната държава в Москва на 6 април.
Това се посочва в дневния анализ за ситуацията в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).
Кремъл заяви, че на заседанието на Върховния държавен съвет на Съюзната държава ще бъде разгледано изпълнението на Договора за Съюзната държава чрез 28 различни програми на Съюзната държава от 2021 г. до 2023 г. - вероятно пакетът от 28 пътни карти за интеграция, който Лукашенко ратифицира през ноември 2021 г.
Кремъл заяви, че руските и беларуските официални лица планират да се споразумеят и по други неуточнени "практически въпроси на по-нататъшната интеграция", вероятно в областта на обмена на разузнавателни данни, тъй като директорът на руската Служба за външно разузнаване (СВР) Сергей Наришкин се срещна с Лукашенко в Минск и обсъди руско-беларуския обмен на разузнавателни данни на 4 април.
Възможно е Кремъл да окаже натиск върху Беларус за повече интеграционни отстъпки под знака на защитата на съюзната държава от претендираните западни военни и/или терористични заплахи.
Кремъл продължава да се опитва да използва ядрени заплахи, за да възпре предоставянето на западна военна помощ на Украйна преди планираната контраофанзива на Украйна. Руският министър на отбраната Сергей Шойгу обоснова решението на Русия да разположи тактически ядрени оръжия в Беларус, като обвини НАТО, че засилва бойната подготовка и разузнавателните дейности в близост до руската и беларуската граница, и обвини Запада, че ескалира войната в Украйна, като предостави допълнителна военна помощ на Украйна на 4 април.
Шойгу засили съществуващите руски ядрени заплахи, като заяви, че Беларус разполага с бойни самолети и системи "Искандер-М", способни да нанасят ядрени удари.
Шойгу заяви също, че на 3 април беларуските ракетни сили са започнали обучение в Русия за работа със системите "Искандер-М", включително за използване на тактическо ядрено оръжие.
Изявленията на Шойгу не представят нова информация за обучението на Беларус и вероятно са част от информационна операция. ISW по-рано съобщи, че беларуски военнослужещи са се обучавали със системите "Искандер" в Русия от февруари 2023 г.
Съживената реторика на Шойгу за ядрено изнудване съвпада с присъединяването на Финландия към НАТО и новия пакет от помощи на САЩ за Украйна.
ISW продължава да оценява, че рискът от ядрена ескалация остава изключително нисък и че е много малко вероятно руското разполагане на тактически ядрени оръжия в Беларус да повлияе на реалностите на бойното поле в Украйна.
Освен това разположените от Русия ядрени оръжия в Беларус почти сигурно ще останат под контрола на руския персонал, постоянно разположен в Беларус.
Демонстративната реакция на финансиста от "Вагнер Груп" Евгений Пригожин на убийството на руския блогър Максим Фомин (Владлен Татарски) показва, че Пригожин вероятно смята, че нападението е било отчасти насочено срещу него самия. Пригожин организира събитие на 4 април в останките от ресторанта, където Фомин беше убит от самоделно взривно устройство на 2 април.
Пригожин твърди, че е пристигнал на мястото от фронтовата линия на Бахмут възможно най-бързо, за да почете паметта на Фомин. Пригожин обяви, че възнамерява да разшири "Кибер фронт Z" - свързаната с Вагнер ултранационалистическа група, която проведе фаталното събитие за Фомин - в социално движение, което се бори срещу външни заплахи.
Пригожин заяви, че от 2014 г. насам групата "Вагнер" осуетява опитите на неназовани действащи лица да я елиминират.
Пригожин също така отбеляза, че ще предложи финансова компенсация на участниците в събитието. Публично демонстративната реакция на Пригожин и неясните обвинения в кампания срещу Вагнер подсказват, че Пригожин вероятно се опитва косвено да представи инцидента като атака срещу него.
Реакцията на Пригожин също така показва, че той възнамерява да продължи да заема централна позиция в руската провоенна ултранационалистическа общност, въпреки заплахата от насилие и отпор.
Кремъл продължи да се опитва (фалшиво) да успокои руската общественост, че войната в Украйна няма да има значителни дългосрочни икономически последици. На 4 април руският президент Владимир Путин посети Тулския железопътен машиностроителен завод и се опита да отговори на икономическите проблеми на работниците.
По-късно Путин проведе заседание на Президиума на Държавния съвет, за да обсъди развитието на руската промишленост в условията на санкционен натиск, по време на което заяви, че санкциите имат положителни резултати, тъй като принуждават руските фирми да възприемат заместването на вноса - аргумент, който Кремъл изтъква спорадично след анексирането на Крим през 2014 г.
И на двете срещи Путин предположи, че руската промишленост като цяло ще може да се развива така, както се разви руският селскостопански сектор след налагането на западните санкции през 2014 г.
Преди това Путин разчиташе на примера за растежа на руското селско стопанство след 2014 г., за да успокои руснаците от икономическите им тревоги, но все още не е предложил конкретни предложения за това как руската промишленост ще увеличи вътрешното производство по подобен начин.
ISW по-рано оцени, че Кремъл вероятно ще се бори да успокои руснаците за икономическите им притеснения, като същевременно създава информационни условия за продължителна война в Украйна и мобилизира по-голяма част от руската отбранителна индустриална база (ВПК).
Кремъл вероятно се опитва да прехвърли отговорността за разширяването на руската промишленост върху регионалните органи, за да се изолира от евентуални критики за влошаващото се икономическо положение на Русия. Путин подчерта необходимостта регионалните фондове за индустриално развитие да поемат по-голяма роля в подкрепата на руската промишленост и заяви, че руското правителство трябва да обмисли рефинансиране на регионалните фондове за тези усилия, включително от федералните резервни фондове.
На 3 април руският министър на финансите Антон Силуанов също се опита да успокои руската общественост, като заяви, че няма да има проблеми с финансирането на бюджетните задължения и че резервите ще покрият намаляващите приходи от петрол и газ във федералния бюджет.
Силуанов заяви, че е малко вероятно руските власти да попълнят резервите във Фонда за национално благосъстояние през 2023 г.
Нарастващата прекомерна зависимост на Русия от финансиране чрез резервите може да доведе до по-нататъшна икономическа нестабилност.
Основни изводи
- Кремъл вероятно ще се опита да принуди Беларус да продължи да се интегрира в Съюза, когато руският президент Владимир Путин и беларуският президент Александър Лукашенко се срещнат в Москва на 5 и 6 април.
- Кремъл продължава да се опитва да използва ядрени заплахи, за да възпре предоставянето на западна военна помощ на Украйна преди планираната контраофанзива на Украйна.
- Демонстративната реакция на финансиста от групата "Вагнер" Евгений Пригожин на убийството на руския милиблогър Максим Фомин показва, че Пригожин вероятно смята, че нападението е било отчасти насочено срещу него самия.
- Кремъл продължава да се опитва (фалшиво) да успокои руската общественост, че войната в Украйна няма да има значителни дългосрочни икономически последици.
- Кремъл вероятно се опитва да прехвърли по-голяма отговорност за развитието на руската промишленост върху регионалните органи, за да се изолира от евентуални критики за влошаващото се икономическо положение на Русия.
- Руските сили проведоха ограничени сухопътни атаки по линията Сватово-Кремине.
- Руските сили продължиха настъпателните операции във и около Бахмут, както и по фронтовата линия Авдиевка-Донецк.
- Руските сили продължават да се подготвят за очакваното според слуховете украинско контранастъпление в южна посока.
- Руският министър на отбраната Сергей Шойгу заяви, че текущият пролетен цикъл на руската военна повинност протича по план, напредва толкова бързо, колкото е планирано, и е приключила първоначалната военна регистрация.
- Руски окупационни служители опровергаха украинските съобщения, че руските окупационни власти подготвят планове за евакуация от окупираните региони на Украйна.
- Беларуските държавни медии твърдят, че според съобщенията беларуският Комитет за държавна сигурност (КГБ) е арестувал двама мъже по подозрение в опит за терористично нападение в Гродно.
alabala654
на 07.04.2023 в 23:13:27 #28brave, ами не е много точна оценката ти, че Путин няма проблем с оправдаването на войната особено ако проследиш хронологията на събитията... На 21 Септември 2022 Путин обявява военната мобилизация. Ако си спомняш преди това имаше едни тежки обещания, как няма да има военна мобилизация и едва ли не се очакваше така наречената СВО да продължи кратко време. На няколко пъти Песков успокояваше руснаците (въпреки оценките на твоето любимо ISW и др. подобни организации), че мобилизация ще има. Въпреки всичките тези приказки и представянето, че СВО върви по абсолютен план на 21 Септември Путин обяви военна мобилизация. И какво последва? Изкупуване на самолетните билети, километрични опашки по границите, палежи на военни окръжия и тн и тн. Все факти изразяващи неодобрението на част (да не кажа масата) от руското население... И кога беше взривен СП..? Ами само 5 дни по късно на 26ти Септември... Някак си почти в идеалното време когато Путин най-силно се нуждае от враг и мотив за военната си мобилизация. Перфектен момент да се посочи запада с пръст не мислиш ли? Ако бече станало месец по-рано или пък месец по-късно нямаше да има толкова силен ефект пък то се случи в момент в който гледахме по телевизията над 20км опашки по границите с Русия и виждахме как маса хора бягат зад граница. Някак си още един пореден адски удобен момент за кремъл. Как пък всичко така идеално се нарежда... Гледам споменал си за репортажа на Хърш. Няма лошо ама не знам до колко си наясно с този репортаж. Като цяло така представената от него теза изглежда достоверна и подкрепена с доказателства, само че има някои много сериозни разминавания, които са в тотален разрез с тезата му. Например геолокация на някои от плавателните съдове за които той говори или пък данни за маршрута им и тн. Просто основни факти се разминават жестоко и това хвърля много лошо петно върху цялостната му хипотеза. Ако не си запознат те съветвам да прочетеш малко в интернет има много материали. Другото нещо което пропускаш - не е повредена цялата инфраструктура а само част от нея. При интерес ще видиш, колко бързо ще се намери начин да се поправи. Остави тези приказки, че това не е възможно.. За 0 време ще го поправят и ще се пусне в експлоатация. Инфраструктурата изобщо не е унищожена а само повредена на места.
bravebg
на 07.04.2023 в 12:49:22 #27user avatar 98626 alabala654 на 07.04.2023 в 09:21:56 Мисълта ми е че Путин няма никакъв проблем с оправдаването на войната.... няма абсолютно никаква необходимост да създава допълнителни измислени предпоставки.... Запада му дава ежедневно всякакви поводи - със санкции, със пращане на всякакви оръжия, пряка помощ и намеса, изказвания като на Меркел, Порошенко, Беарбок, Бай Дъно.... изобщо като изключим 2-3 седмици в началото на войната, когато рублата се срина и санкциите и решимостта на Запада плашеха руснаците..... след това всичко му се нареди на вътрешната сцена и е във възходяща линия на подкрепа от страна на руснаците.... по-скоро дори критиките към него са, че не вади тежката артилерия - ако трябва и ядрени бомби..... На тоя фон да гръмнеш инфраструктура за 20 милиарда, че да създадеш новина.... да, инфраструктурата не е работеща в момента, но след година, две, пет като нищо пак може да почне да се използва, а там е генератор на огромни печалби.... Разбирам теорията ти, не е невъзможна, но тя е в сферата на ненормалните и алогични конспирации.... просто ако поставиш от едната страна необходимите усилия за осъществяване, риска от провал и разкритие, негативните щети, а от другата страна мотивите и получения резултат.... дори и за конспирация е трудно да се говори От другата страна имаш теория подкрепена с изказвания, мотиви, възможности, организация, резултати, които са неоспорими.... дори след Хърш, когато трябваше бързо да замажат, не си позволиха да обвиняват Русия, а измислиха бутафорията с някаква яхта....
alabala654
на 07.04.2023 в 09:21:56 #26Абе какъв рейтинг бе приятелю? Ти мислиш, че Путин го интересува реалния му рейтинг ли..? Не виждаш ли, че цялата тази война се води на идеологическа основа.. Запада ни напада, запада иска да ни раздели... все запада е виновен. И накрая - ето запада ни разруши инфраструктурата за да ни навреди на икономиката. Значи сме били прави... А в същото време е повредена една мъртва тръба, която вече беше извадена от строя... Виж сега това е просто една хипотеза. Реално не се знае поне за момента, кой седи зад това. Всеки случай е хубаво човек поне да се опита да си завърти главата и да погледне и в другата посока. Не изключваме и американската намеса, но там има някой факти, които са в разрез с основната теза, която е много удобна за руската страна.
bravebg
на 06.04.2023 в 22:35:21 #25alabala654 на 06.04.2023 в 18:45:11 Е не, тва е несериозно.... ще си гръмнеш стратегическа инфраструктура за над 20 милиарда, с потенциал да ти носи многократно повече печалба.... за да си направиш рейтинга от 80% на 82% ?!?! Тва е все едно аз да тръгна да споря дали американците са кацнали на Луната, само защото съществува теоритична конспиративна теория да не са....
alabala654
на 06.04.2023 в 18:45:11 #24Аче, брейв, ама аз не мога нон-стоп да се занимавам с вас Ако взимах пари за тази работа хубаво ама само за слава не ми се занимава.. Отговарям и на двамата и спирам да пиша повече под тази тема, че и без друго си ги въртим едни и същи неща. Ачката - вече ми става ясно какво правиш ти. Прочиташ една статия и взимаш едно парченце информация и го разтягаш като локум, като естествено изкривяваш значението му и накрая пишеш заключение върху разтегления ти локум. Точно това си направил, като си цитирал въпросните 40%. Производството на ядрено гориво е сложен процес, който се състой от множество под процеси. Ти си цитирал данни за "Conversion' процеса и директно си плеснал заключението "40% от световното ядрено гориво се произвежда от РФ" което е абсолютна глупост. Къде забрави минното производство, обогатяването на уран, Deconversion и тн.? Ако трябва да ти се заям за статията най-лесно ще ти кажа - добре де според цитираните от теб данни значи световните производители са: Русия, Китай, Франция и Канада. Значи казваш, че САЩ не са производител на ядрено гориво така ли? Япония също не е производител на ядрено гориво? Ами така излиза от това което си плеснал и графиката, която цитираш и ползваш за заключение. Добре че мога да ти влезна в главата и да се ориантирам как си разчел данните и защо ги пляскаш тези глупости Просто ползваш вярна, но непълна информация за да създадеш грешно впечатление. Това е. brave - цитирал си това с право "убил си нещото като му дръпнеш кранчето, за какво по дяволите да ходиш и да го взривяваш, като кранчето е при теб, пускаш го и го спираш когато ти си решиш." - но, пропускаш един основен мотив в този случай - пропагандата. Взривяваш една мъртва инфраструктура, която не ти носи никакви дивиденти и го използваш пред собствената си аудитория за да засили страха от враговете ти и за оправдаване на ескалацията. Аз мисля че това е страшно силен мотив особено за един автократски режим. И ако си спомняш за въпросната турбина после Русия взе да протаква ремонта под различен предтекст.. Изобщо не си даде зор да пуска газ-а. Намали драстично доставките, като на моменти направо ги спираше под различен предтекст и накрая ги спря централно и малко след това гръмнаха СП. И кой е виновен - Байдън... ех колко удобно... Е как да не виждаш разлика за анексиране от държавата агресор...? Ще ти го обясня с простички думи - кражба. Това си е чиста кражба на територия с военна сила. Нищо друго. Кога НАТО си е присвоило територия от друга държава..? Хайде сипете си по една руска водка сега
bravebg
на 06.04.2023 в 14:59:47 #23alabala654 на 06.04.2023 в 10:49:07 Това че не тече газ по тръбите е един от най-силните мотиви американците да използват момента и да действат.... златен шанс на тепсия.... ако наричаш "огромни течове газ", инертния газ останал в тръбите след като руснаците дръпнаха кранчето то не знам какво прилагателно трябва да се използва ако тръбите се взирвят докато тече газ под огромно налягане.... в този случай изтеклия газ ще е стотици ако не и хиляди пъти повече... както и да е, друго е по-важно и ще се опитам да ти го обясня с твоите думи: - от гледна точка на руснаците инфраструктурата е мъртва - кранчето е дръпнато и докато те не решат, няма земна сила, която да вкара газ в тая тръба.... убил си нещото като му дръпнеш кранчето, за какво по дяволите да ходиш и да го взривяваш, като кранчето е при теб, пускаш го и го спираш когато ти си решиш. - от гледна точка на германците инфраструктурата е мъртва - ако германците не са съгласни с условията на руснаците, ако ги санкционират, не им плащат и каквото там друго измислят.... по тая тръба газ няма да има... по едностранно решение на Германците инфраструктурата е мъртва, кранче има и от тяхната страна... - от гледна точка на американците инфраструктурата е жива, в изправност и на място - пет месеца по-рано Германия е почнала да плаща в Газпромбанк само и само да тече газ по тръбите, а само няколко седмици по-рано Германия използва цялото си влияние да накара Канада да пусне турбината, която може да задвижи газа по тръбите.... съществува съвсем реален риск Германия и Русия да си стиснат ръцете и газа пак да тръгне и в този случай американците няма как да спрат чуждите двустранни договорки... бомбите са златен шанс за Щатите да направят инфраструктурата мъртва и от тяхна гледна точка, по начин по който да са сигурни, че връщане назад няма.... Аз лично чисто принципно не виждам разлика между анексиране и отделяне в отделна държава и в двата случая отнемаш територия от суверена държава… как точно стуктурираш отнетите територии не мисля че е от значение…
alabala654
на 06.04.2023 в 13:15:53 #22#32 - По същия начин. Да ти напомня, че имаше огромни течове газ, които се виждаха на повърхността на водата Няма как да са празни тези тръби нали се сещаш
ivan-koichev
на 06.04.2023 в 10:53:00 #21Как си представяш взривяването когато него тече газ?
alabala654
на 06.04.2023 в 10:49:07 #20Brave, разпиляваме разговора в много посоки и мисля, че няма смисъл. Теорията ти за взривяването на СП от американците щеше да отговаря на 100% ако не беше факта, че СП беше взривен когато па него не течеше вече газ. На практика инфраструктурата беше мъртва преди взрива. Сега кой точно е бил мисля, че вече няма кой знае какво значение. При Русия се получава малко като приказката за лъжливото овчарче. Те в толкова подмолни и деструктивни действия са уличени, че като се случи нещо подобно и веднага всички ги сочат с пръст. Кой е виновен за това според теб? Косово, Преднестровие, Абхазия, Осетия.. има ли значение кое кога е? Във всички случаи имаме разкъсване на националната територия подкрепено с военна сила. Глупаво е да се сочат едните с пръст при положение, че и другите са го правили същото нали? Основната разлика с Украйна е че до сега никой освен Русия не си е позволявал директно да си анексира територия. Мисля че ще се съгласиш с това? Хайде със здраве
bravebg
на 06.04.2023 в 02:14:08 #19alabala654 на 05.04.2023 в 21:58:14 Чакай малко що за въпрос? Кой е казал, че целта на взрива е да се навреди на германската икономика? Целта на взрива е да се гарантира прекъсване на връзката на Германия с Русия... да се свали напрежението и вътрешния натиск върху Шолц, който както вече дадох примери, даваше резултат... Иначе разсъжденията са ти правилни, взрива сам по себе си не вреди по никакъв начин на германската икономика, не и при спряна тръба. Това на практика е още едно доказателство, че липсва мотив руснаците да го организират.... ти би ли тръгнал да организираш взрив на нещо, дето не вреди на опонента ти?!? Вредата си я нанесъл като си врътнал кранчето от какъв зор да ходиш допълнително да го взривяваш?!? Относно екологията... инертния газ който изтече при взрива на спрени тръби е доста неприятна екологична картинка, но е много далеч от екологичната катастрофа, която щеше да се получи при евентуален взрив при работещи тръби... Южна Осетия и Абхазия са след Косово.... а Приднестровието е преди дори самата Молдова да се отцепи от ССССР... общи взето колкото Литва, Латвия, Естония, Беларус, Украйна, Молдова и т.н. имат право да се отцепват и да са независими държави, толкова и Приднестровието го има....
alabala654
на 05.04.2023 в 21:58:14 #18brave - "Никакви щети за германската икономика? Ти сериозно ли?" - моля те да не ми вадиш думите от контекста.. Това не е дебат от предизборната кампания на костя копейкин При положение, че газта вече беше спряна (факт!) как точно допълнително навреди взрива на СП на германската икономика? Как вдигна допълнително инфлацията самия взрив на СП? Ако можеш да дадеш адекватно обяснение ще го чуя с радост. Относно екологията - да не забравяме, че огромен теч имаше дори няколко дни след самия взрив. Да взривиш такъв мащабен тръбопровод няма начин да избегнеш екологична катастрофа. Освен това руснаците сами щяха да спрат газа веднага тъй като им изтичат техните ресурси, а не на Германия. Абе пак ти казвам - много човечни излезнаха тези американци... Помислиха и за екологията и за германската икономика, пък и дори за руската... "Айде по-сериозно разкъсването на суверена държава го направи Запада много преди това в Сърбия" - а чувал ли си за Приднестровието? Беше отцепена от руснаците доста преди Косово... А какво ще кажеш за Южна Осетия, Абхазия... Има ли разлика в отцепването..? В един филм се казваше: "За кучета и котки може, а за прасета не може" Та и вие така - сочите Сърбия с пръст, но свенливо изпускате да споменете горните републики. От ВСВ никой с изключение на Русия не си е позволил да анексира чужда територия. На всичко отгоре от миналата година сме свидетели и на анексиране на територия, която дори не е под контрола на анексиращата страна. Абсурда продължава с пълна сила
bravebg
на 05.04.2023 в 19:39:49 #17alabala654 на 05.04.2023 в 19:26:09 Никакви щети за германската икономика? Ти сериозно ли? Знаеш ли колко фалирали бизнеси имат в сравнение с предходни години? Инфлацията им колко е? И разбира се, че да гръмне тръбите докато не тече газ е перфектния момент за Бай Дъно: Първо няма да направи екологична катастрофа, която ще е брутално осъдена от Дания, Швеция и всички в района. Второ сигурен е че Германия и да иска вече няма как да възобнови връзката с Русия. Трето след като няма природна катастрофа, сериозна, никой няма да си дава зор да разследва. Четвърто Германия сама няма да тръгне да се оплаква, на фона на всички съюзници, които се радват, че руската тръба е взривена... Просто префектен тайминг в полза на американците. Айде по-сериозно разкъсването на суверена държава го направи Запада много преди това в Сърбия...
alabala654
на 05.04.2023 в 19:26:09 #16#22 - Браво, добре му го каза на Ачката. От него тръгнаха цифрите bravebg, добре де ама пак не става ясно защо американците проявиха тази хуманност и взривиха СП когато не течеше никаква газ. Така причиниха нулеви щети и на германската и на руската икономика... Просто много удобен момент избраха тези световни злодеи... Някак си не се връзва със заканите на Байдън... Колкото за руската агресия.. повечето подкрепящи руската страна не разбирате или поне не искате да разберете, че Европа и изобщо цивилизованите страни разглеждат този акт като пряка заплаха за сигурността си. И защо според теб? Да, ясно е че вероятността Русия да продължи към границите на Европа е минимален. Но тук не става въпрос само за Русия. Нападението и най-вече анексирането на украинска територия е в тотален разрез с всички международни правила гарантиращи международния мир и сигурност. Ако си бяхме затворили очите за Русия днес, утре ще е Тайван, после още някой друг автократски режим и така докато най-накрая не ни засегне пряко. Липсата на правила и регулации води до хаос. Именно правилата са нещото което ни отличава като цивилизация. Какво ще стане ако утре Ердоган реши да гони амбиции за връщането на границите на Османската империя? Ще каже ами Путин си разграби Украйна и никой нищо не му направи, защо пък аз да не си взема балканите както ми се полагат? Кой ще ме спре? За цивилизования свят това е недопустимо и за това си и свидетел на тази масова реакция, която ти се струва непонятна. Да, Европа и запада като цяло си плаща цената за това, но в крайна сметка по-добре такава цена сега от колкото разрухата на войната по-късно. Този мач вече е игран по времето на ВСВ и никои дори и Китай както се видя не е съгласен да го играе пак заради волята на Русия (т.е Путин).
bravebg
на 05.04.2023 в 18:00:32 #15... най-опасната територия между няколко натовски държави и то по време по което в близост се провежда натовско съвместно учение.....
bravebg
на 05.04.2023 в 17:59:04 #14alabala654 на 05.04.2023 в 16:58:12 Първо, разбира се, че руската агресия в Украйна не е по никакъв начин заплаха за Германия.... виж намесата на Германия в Руско-Украинските отношения вече може да стане заплаха за Германия.... по много тънка линия се движи Запада и хич не е далеч от възприемане като пряк участник в конфликта... особено и при изказвания като на Беарбок... Ами съвсем елементарно със спирането на СП1, германския бизнес започна мощно да натиска Шолц и той беше на прага да даде задна, така както под натиск на бизнеса започнаха да плащата в Газпромбанк, така както под натиск на бизнеса натиснаха Канада да ремонтира турбините и да ги върне и т.н. .... след взривяването връщане назад няма... Аз друго не мога да разбера защо руснаците, които така или иначе са врътнали кранчето ще тръгнат да организира операция по взривяване и то в най-опасната територи
alabala654
на 05.04.2023 в 16:58:12 #13#19 - Ааа за този ли коментар. Добре... Ами честно казано не бих описал точно така въпросната среща между Шолц и Байдън, но щом ти така си го отчел това е твое право. Истината е че Германия винаги е била предпазлива в изказа и действията си. Виж позицията и за санкциите в навечерието на войната, погледни внимателния и подход за военната подкрепа, танковете Леопард и тн. Мога много да изреждам... Нормално е когато Байдън заговори за СП Шолц да е внимателен с изказа си в този момент. В крайна сметка и двамата тогава се обединиха около подкрепата за бъдещата война в Украйна. Да не би да искаш да кажеш, че руската агресия в Украйна не се възприема като заплаха за Германия и това е изцяло внушено от администрацията на Байдън? Защото така излиза от думите ти... Колкото до взривяването на СП1/2.. Само не разбрах защо американците си избраха да го взривят точно когато нито по СП1 нито по СП2 течеше газ към Германия..? Просто ума не ми побира от къде тази човечност в американците при положение, че искат да заграбят Русия и да подчинят Европа на колене. Не беше ли по-добре просто да го взривят когат беше в пика си, а не да чакат руснаците да врътнат кранчето и тогава да го взривят. Някак си не ми се връзва много този факт..
bravebg
на 05.04.2023 в 16:41:06 #12alabala654 на 05.04.2023 в 15:32:10 Иначе по повод на вашият спор бих казал следното: - първо за мен лично процентите не са важни, признавам си не съм ги проверявал, но дори и 17% да са пак не е никак малко.... 17% свеновната икономика няма как лесно да компенсира 17% липса на важен ресурс, особено на фона на нарастващо търсене. - второ диверсифициране не означава да зарежеш една зависимост и да се вкараш в друга.... означава не само да запазиш текущата опция ами да добавиш и други две... - трето зарежи самото гориво, това е най-малкия проблем, дори и съхранението на преработеното гориво е бял кахър.... бедствието е да нямаш контакт с проектанта на самия реактор. Изгледай го: https://btvnovinite.bg/bulgaria/direktorat-na-ajar-prekasvaneto-na-vrazkite-s-rusija-shte-e-katastrofa-za-jadrenata-ni-centrala.html
bravebg
на 05.04.2023 в 16:28:42 #11моят отговор е във връзка със този твой пост: ------------- alabala654 на 05.04.2023 в 11:42:31#7 Че Русия отдавна е погълнала Беларус. Лукашенко и казачок ще заиграе ако Путин му нареди Ей това се казва "партньори" по руски. Единия поръчва музиката другия играе по ритъма. Иначе всички са равни за пред народа --------- И къде видя разлика с ЕС? Цяла Европа играе по свирката и интересите на Щатите... Така както Лукашенко ще играе казачок, по същия начин Урсила ще върти гюбеци пред Бай ти Дъно..... хич и да не отваряме дума, че Путин поне е дипломатичен, в явен вид няма да се подиграе с Лукашенко.... докато Бай ти Дъно например се сещам как се изгаври с Шолц ..... чак на мен ми стана жал.... още преди войната в Украйна заяви в обща пресконференция с Шолц, че ще му гръмнат Северен поток без изобщо да ги питат и оня като насрaн се чудеше как да реагира... разбира се няколко месеца по-късно си изпълниха заканата и разбира се гаврата с Шолц е пълна....
alabala654
на 05.04.2023 в 16:07:49 #10godoro, САЩ са най-големия производител. Недей да говориш врели и некипели... били прекупвачи... Не бе те целия свят са прекупвачи, както на ядрено гориво така и на нефт и газ... Само Русия е единствения производител.. От както е почнала войната все такива глупости слушаме...
alabala654
на 05.04.2023 в 15:33:30 #9Да не говорим, че и Франция е голям производител на ядрено гориво, но свенливо се пропуска да се спомене и този факт.