Косово продължава да вижда заплаха в действията на Сърбия и властите считат, че има основание косоварите да се чувстват в опасност. Това заяви министърът на отбраната Еюп Македонци в интервю за KosovaPress.
По думите му Сърбия подкрепя въоръжени паравоенни групировки. Белград е разположил три военни бригади в южната част на своята територия и е създала 48 оперативни бази по граничната линия с Косово.
Прищина не е доволна, че Европейският съюз (ЕС) изглежда не е склонен да санкционира Сърбия за акта на агресия в Банска край Звечан. По думите му, атаката от 24 септември е била подкрепена от държавните структури на Сърбия, а целта е била тази част от територията на Косово да бъде отделена. Той вярва, че все още има риск и заплаха от повторение на този случай.
Цялостното развитие на косовските сили за сигурност се извършва в съответствие със стандартите на НАТО. Той е оптимист, че Косово е близо до присъединяване към съюза.
Въпреки това министърът на отбраната обещава, че са взели всички мерки, така че страната да е готова да посрещне тези заплахи, в координация с КФОР и други партньори.
Вкарването на оръжия от сръбски терористи в Косово е извършено през последните две години.
Според него е невъзможно КФОР да контролира цялата гранична зона със Сърбия.
Цялостното развитие на косовските сили за сигурност се извършва в съответствие със стандартите на НАТО.
Той е оптимист, че Косово е близо до присъединяване към съюза.
Припомняме, че напрежението между Сърбия и Косово отново нарасна тази година.
През април се проведоха избори в Северно Косово, където повече от 90 процента от населението се идентифицира като сръбско и ги бойкотира, което доведе до победа за кметове етнически албанци. С помощта на полицията Косово назначи кметовете, което доведе до месеци на насилие, като етническите сърби, атакуваха международните мироопазващи сили, полицията и медиите.
ЕС, в необичайно рязък ход, прие обратими и временни мерки срещу Косово, включително "спиране на посещения на високо ниво, контакти и събития, както и нашето финансово сътрудничество".
Враждата се превърна в пречка в и без това спорните отношения между двете страни, 25 години след 10-седмичните натовски бомбардировки на Сърбия, след като нейните сили извършиха кампания за етническо прочистване срещу албански мюсюлмани в Косово. Сърбия не признава Косово. То не е признато и от пет страни от ЕС: Испания, Словакия, Кипър, Румъния и Гърция.
Последно, Сърбия обяви допускане на коли с косовски номера, но уточни, че тази мярка е за удобство и няма общо с признаване независимостта. Косово обаче вече глобява за сръбски номера на своя територия.
42-годишен косовски сърбин от северния град Зубин поток бе арестуван в събота след стрелба на група мъже по косовската гранична полиция. Мъжът бе задържан за 48 часа.
Срещу него бе образувано досъдебно производство за две криминални престъпления - нападение над длъжностно лице и контрабанда на стоки (овце от Сърбия за Косово).
Иззети бяха два автомобила. Не се съобщава за загинали или ранени.
До престрелката между сърбите и полицията се е стигнало при опит за проверка на органите на реда. Мъжете не се подчинили на разпорежданията и открили огън по полицаите.