Русия трябва да освободи украинските кораби и моряци, и да напусне Крим, коментира председателя на Военния комитет на НАТО, Стюарт Пийч.
"И само за да стане ясно, този Алианс не приема и няма да приеме незаконното анексиране на Крим от Русия и ние продължаваме да призоваваме Русия да се оттегли от Крим и да прекрати подкрепата си за бойците в Източна Украйна. Също така призоваваме Русия да освободи украинските моряци и кораби, заловени през ноември миналата година близо до Азовско море", обясни той.
Както заявява генералният секретар в обръщението си към Конгреса миналия месец, Алиансът е изправен пред безпрецедентни предизвикателства и глобалният баланс на силите се променя, коментира Пийч на 181-вата сесия на Военната комисия на началниците на отбраната на НАТО от Брюксел.
70 години от създаването си, НАТО остава мощна комбинация, политико-военният отбранителен алианс се ангажира да защитава населението и териториите си от всяко потенциално предизвикателство от всяка посока.
НАТО се адаптира като Алианс с най-голямото укрепване на колективната отбрана от десетилетия. Увеличава се готовността на силите. В източната част на Алианса се поддържа присъствието на четири многонационални бойни групи, подкрепени от съвместни сили.
НАТО гарантира, че остава в челните редици на технологичните промени, като увеличава усилията си за пробивни технологии и увеличава човешкия си капитал, докато се трансформира. Алиансът засилихме ролята си в борбата срещу тероризма, включително създаването на нова и важна мисия за обучение в Ирак.
Миналият месец външните министри на НАТО одобриха пакет от мерки за Черноморския регион за подобряване на нашата ситуационна осведоменост и за увеличаване на подкрепата за Грузия и Украйна.
Адаптацията не е приключила - продължава работата, за да се гарантира, че Съюзът е готов и способен, коментира Пийч.
Военният комитет, постоянният военен орган в Алианса, играе ключова роля в тази адаптация, като продължава да предоставя неограничени военни съвети и насоки на Северноатлантическия съвет.
"Докато седим тук днес, по целия свят войници, моряци, пилоти и морски пехотинци от всички съюзници и партньори работят заедно под флага на НАТО - от далечния север до Средиземно море, от северния Атлантик до Афганистан. Нашите войски играят жизненоважна роля за гарантиране на безопасността и сигурността на съюзническото население и територия", добави председателят на военния комитет.
Военният комитет отговаря за превръщането на политическите решения и насоки във военната стратегия.
Сесията на комитета започва със среща с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг, което ще даде възможност на началниците на отбраната да бъдете пряко информирани от генералния секретар за неговите приоритети.
Обсажда се военната стратегия на НАТО и цялостното ни отношение на възпиране и отбрана.
Военната стратегия предоставя всеобхватни насоки, очертаващи как Съюзът ефективно възпира, защитава и помага за оформянето на бъдещите планове.
Не може да се предвиди бъдещето, но тази стратегия и стратегическото мислене, които се предоставят, дават ниво на насоки за това какво може да се направим в зависимост от представените обстоятелства.
Ефективното възпиране е в убеждаването на потенциален агресор, че последиците от принуда или въоръжен конфликт надхвърлят потенциалните ползи.
Това изисква Алиансът да запази и поддържа надеждна военна способност и стратегия с политическа воля за действие.
Тази политическа воля е ясна от миналата година, когато по време на срещата на високо равнище в Брюксел държавните и правителствени ръководители приемат над 100 решения за засилване на защитата и възпирането.
Военната комисия превръща тези решения в реалност. Тя увеличава способността на алианса да се движи през Атлантическия океан и в рамките на Европа и модернизира военната командна структура.
Днешната сесия е съсредоточена върху областта на отговорността, която засяга способността за възпиране, защото това е много повече от логистика.
Това е идентифициране и прилагане на цялата зона на отговорност за осигуряване на способността на Алианса да проектира и поддържа бойна сила, която позволява да се преследват стратегическите и оперативни цели, които са поставени.
Това изисква цялостен правителствен подход със сътрудничеството както на граждански, така и на военни участници в широк кръг области и в други организации.
Обсъждат се предизвикателствата за да може, като началници на отбраната, всеки от присъстващите да осигури допълнителни насоки и насоки към своите столици.
"Последната сесия днес ще е с колегите от средиземноморския диалог. Началниците на отбраната ще обсъдят проектирането на стабилност и ще помогнат за изграждането на капацитет в този регион. Тази година, 2019 г., се отбелязват 25 години политически и военен диалог и практическо сътрудничество с тези нации", обясни Пийч.
Създадена е култура на сътрудничество, увеличава се оперативната съвместимост, взаимното разбирателство и съществено се допринася за национални реформи в областта на отбраната.
Началниците на отбраната предлагат съвети и насоки за текущи и планирани дейности за повишаване на сигурността и стабилността и препоръки за нови дейности.
"Във всяка сесия днес ние сме подкрепени от нашите стратегически командири; Върховен съюзен командващ за Европа, генерал Тод Уолтерс, който току-що ви бе представен и разбира се, върховният съюзен командващ по трансформация, генерал Андре Ланата. И двамата ни стратегически командири ще представят подробни военни стратегически оценки по всички въпроси", коментира председателя на Военния комитет на НАТО, Стюарт Пийч.
Финансист
на 25.05.2019 в 12:44:42 #7Русия да напусне Крим за да се настаним там ние, краварите, на хиляди километри от държавата ни. НАТО от уж отбранителна организация се превърна в агресивна, целяща въдворяване и запазване на слугински на нея правителства. Организатор на световен тероризъм, а бе сиреч световно зло !
chafeto
на 23.05.2019 в 17:00:30 #6karamazov Забележително е колко много държави членуват в общата система за сигурност НАТО и колко още желаят да станат действителни членки на този съюз! Ако НАТО не предоставя защита и сигурност срещу потенциална агресия, те няма така силно да желаят да се присъединят.Агресивната руска политика води до сплотяването на НАТО и неговото разширяване. Учебникарска истина! -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Сигурност и защита от руската агресия, дрън дрън. Много наивно гледаш на нещата, все едно слушам Мони Паси. Виж колко са страните, членуващи в НАТО и виж колко реално има боеспособни войски. Заедно със САЩ са общо четири (ако броим и Франция като ядрена сила), ама една от тях вече е доста под въпрос. Даже и третата по сила икономика в света на практика няма пълноценна боеспособна армия. Целта на САЩ с раширяването на НАТО е територията на страните членки, за да си разположат там базите. Колко години от учредяването на алианса са минали, а с изкл. на споменатите примери, останалите са си все същите "убитаци" във военно отношение. М/у другото, когато Турция окупира Северен Кипър, американците си замълчаха защото Турция тогава беше удобен стратегически партньор поради географското си положение. И гърците се оказаха прецакани. Така че зарежи тия прочувствени слова.
chafeto
на 23.05.2019 в 14:58:18 #5Кастело Белведере Все повече се засилва убеждението, че Путин е внедрен агент на Вашингтон: играе го перфектен враг, източва ресурсите на страната и ги разпродава, дарява сибир на азиатците, държи под ботуш чеченците, върши мръсната работа срещу ислямските есктремисти, държи народа беден и покорен. В замяна му се позволява да си трупа богатства и да управлява безконтролно. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Опашке, конспирацията ли ти е новото поприще? В лозунгарството и в печатането на евро-атлантически и либерстки позиви си кръгла нула. Като гледам и конспиративните теории не са ти силната страна, ама поне си упорита. Тъпа, но упорита. Интересно ми е кой е основния ти извор на вдъхновение.
Alber-Vian
на 23.05.2019 в 13:46:00 #4На пръсти се броят независимите държави в света - и всички те, колкото и малко да са, са анатемосани от хегемона. Останалите отдавна са загубили идентичност и самостоятелност, като нас самите - но ние имаме традиции в това отношение, така че ни е добре, оцеляваме. Който иска нещо повече обаче, трябва да е готов на всичко, вкл. да го заличат с атомни бомби от лицето на Земята. Отбранителният съюз НАТО така разбира нещата.
karamazov
на 23.05.2019 в 13:32:26 #3Забележително е колко много държави членуват в общата система за сигурност НАТО и колко още желаят да станат действителни членки на този съюз! Ако НАТО не предоставя защита и сигурност срещу потенциална агресия, те няма така силно да желаят да се присъединят.Агресивната руска политика води до сплотяването на НАТО и неговото разширяване. Учебникарска истина!
ce
на 23.05.2019 в 12:42:01 #2политико-военният отбранителен алианс в историята нато няма нито един случай на отбрана за да се нарича така лицемерно също алианс не е правилно наименование, това предполага равно правност а там всички членове са на пряко подчинение на сащ кастелчето е видно доказателство на второто
Кастело Белведере
на 23.05.2019 в 12:29:50 #1Все повече се засилва убеждението, че Путин е внедрен агент на Вашингтон: играе го перфектен враг, източва ресурсите на страната и ги разпродава, дарява сибир на азиатците, държи под ботуш чеченците, върши мръсната работа срещу ислямските есктремисти, държи народа беден и покорен. В замяна му се позволява да си трупа богатства и да управлява безконтролно.