Депутатите от Държавната дума на Русия проучват въпроса за конфискация на имуществото на руснаци, напуснали страната, които я "заливат с кал". Това съобщи във вторник председателят на Държавната дума Вячеслав Володин, цитиран от ТАСС.
"Когато казват че е прекомерна мярката, свързана с конфискация (на имущество), говорим за негодници, които са нарушили закона, такива, които са причинили вреда. И те трябва да бъдат държани отговорни за това. По правило други наказания не ги достигат тях, но може би (сега ще го усетят). "Те дори не реагират на това, защото имат приходи, държавата ги храни. Но тук може би можем да разгледаме такъв подход (за конфискация), сега го проучваме, започна работа в тази посока, " каза той на заседание на Думата.
Както подчерта Володин, има "негодници, които напуснаха (страната), живеят за сметка на страната, получават доходи, хонорари". "Те тук имат недвижими имоти, сметки, бизнес, докатo заливат страната ни с кал, те си бършат краката, ние, разбира се, трябва да реагираме с Вас. И, разбира се, е възможно да се приемат промени в законодателството не само да ги спрем, но и да защитим паметта на онези, които пожертваха живота си, защитавайки нашата Родина", каза той.
В същото време председателят на Думата подчерта, че трябва да има диференциран подход към напусналите страната руснаци, "с разбиране какво е направил всеки един от тях".
"Тези, които са поели отговорността да съдят страната си, да я заливат с кал, са една тема. А тези, които са напуснали, (тях) ги чакат трудни или бурни времена, но ако в същото време се държат коректно, то тогава ще оставим всичко на тяхната съвест, но всички ние разбираме, че това не краси един гражданин на Руската федерация", завърши той.
Припомняме, че на 21 септември руският президент Владимир Путин издаде указ за "частична мобилизация" на 300 хиляди резервисти и това отприщи невиждана вълна от бягство на млади и трудоспособни хора от Русия. Още след нахлуването в Украйна много руснаци напуснаха страната си - било от страх от мобилизация и изпращане на фронта или от несъгласие с агресивната политика на руския президент, но това беше нищо в сравнение с масовото бягство след указа за мобилизация. Предполага се, че над един милион млади и трудоспособни хора - предимно хора с образование и възможности, панически избягаха от Русия кой на където може - към Грузия, Казахстан, Турция, Сърбия, другите средноазиатски бивши съветски републики и дори в Монголия.
Още на 4 март руската Държавна дума прие закон срещу дискредитирането на въоръжените сили на Руската федерация. Със закона се въведе срок за лишаване от свобода за такова престъпление до 15 години, като такова се налага, ако "фейковете" доведат до сериозни последици.
Разпространението на съзнателно невярна информация за използването на руските въоръжени сили ще се наказва със:
- глоба в размер от 700 000 до един милион и половина рубли или в размер на заплатата или друг доход на осъденото лице за срок до 18 месеца;
- обществено-полезен труд, или както в РФ го наричат - корекционен труд - за период до една година
- принудителен труд за срок до три години
- наказания лишаване от свобода за същия период.
Ако престъплението е извършено от лице, използващо служебното си положение, от група лица по предварителен сговор или от организирана група, с изкуствено създаване на доказателства за обвинението, от користни подбуди, мотивирано от политическа, идеологическа, расова, национална или религиозна омраза или от омраза или враждебност към някоя социална група, предвидените наказания са по-тежки.