Инж. Петър Марангозов, директор на поделение „Сигнализация и телекомуникации“, в интервю за News.bg
Инж. Марангозов, на какъв етап са проектите от инвестиционната програма на поделение „Сигнализация и телекомуникации“?
Съгласно инвестиционната програма на поделение „Сигнализация и телекомуникации“ за 2016 г. проектите са разделени в две основни направления - сигнализация и другата част- телекомуникациите.По отношение на сигнализацията, единият от основните проекти е за пресъоръжаване на 20 ръчни прелеза с автоматични прелезни устройства, на обща стойност около 8 млн. лв. Обектът е преходен - 2016-2017 г. и сме на етап проектиране.
Вторият основен обект е за модернизацията на осигурителните системи в участъка гара Златица - гара Карлово. Този обект е на стойност около 7,5 млн. лв. и при него също сме на етап проектиране.
По частта телекомуникации също има два основни проекта. Единият е за модернизация на телекомуникационната мрежа. Това означава изваждане на оптичния кабел на свързаност в един основен участък около гара Горна Оряховица. Това са три лота - Горна Оряховица - Бяла, Горна Оряховиц а- гара Левски и гара Левски - гара Червен бряг. Обектът е на обща стойност 10,5 млн. лв. Също е преходен – 2016-2017 г. На този обект са стартирали строително-монтажни работи и до момента са усвоени около 2,5 млн. лв.
Вторият основен обект от част телекомуникации е свързан с изграждане на оптична кабелна свързаност в участъците Горна Оряховица - Каспичан и Радомир - Благоевград. Те са на обща стойност 14,5 млн. лв. Този обект също е преходен, но e за три години, тъй като работата е повече. Със завършването на втория подобект ще изградим цялостна оптична свързаност от София до Кулата.
Предстои въвеждане в експлоатация на системи от осигурителната техника и телекомуникации по жп линията Пловдив – Свиленград - турска граница. Какви са предизвикателствата пред Вас по отношение на поддръжката на тези високотехнологични съоръжения?
Предизвикателствата са в две основни направления. На първо място е липсата на висококвалифицирани такива кадри. Тези нови технологии неминуемо са свързани с поддръжка от страна на кадри. В момента на динамичния пазар малко ще ни е трудно да набавим такива кадри. Самите производители и вносители на тази техника провеждат обучения с колегите от поделение „Сигнализация и телекомуникации“ и се надяваме, че това обучение ще помогне да поддържаме новите системи.
Второто предизвикателство е относно ремонта на дефектирала апаратура, което е свързано с едно добро планиране на финансови ресурси. Тази апаратура ще се ремонтира в лицензирани сервизи от самите производители, които са посочени.
Ще продължи ли програмата на НКЖИ за пресъоръжаване на жп прелези и на каква стойност?
В момента се изпълнява договор по пресъоръжаване на 20 ръчни прелезни устройства. С успешното завършване през 2017 г. ще стартира през 2018 г. подобен обект – пресъоръжаване също на 20 броя ръчни прелези, с което цялостната програма за пресъоръжаване на ръчните прелези ще завърши.
С успешното приключване на тази програма през 2019 г., поделение „Сигнализаия и телекомуникации“ допълнително ще се насочи към подобна програма на пресъоръжаване на вече действащи прелезни устройства, съоръжени с остаряла техника.
Знаем, че от няколко години работи диспечерски център в Пловдив. Кога ще можем да говорим за цялостно диспечерско управление на движението на територията на цялата жп инфраструктура?
От 2012 г. в Пловдив вече функционира такъв диспечерски център, като идеята е изграждането на подобни такива в София и Горна Оряховица. Изграждането и действието на такъв център, е свързано с пресъоръжаването на инсталациите по сигнализация и телекомуникации в определени участъци от железопътната мрежа на България. За диспечерски център Горна Оряховица, ако се внедрят новите системи в участъка Русе-Варна, попадащ на територията на Горнооряховския регион, тогава можем да кажем, че ще се изгради такъв диспечерски център.
Всички тези инвестиционни намерения ще са свързани с европейско съфинансиране, тъй като обектите са много скъпи. В участъка София-Пловдив вече стартираха строителните дейности и след тяхното успешно приключване можем да говорим за изграждане на диспечерски център в гара София.
lyubomir-georgiev
на 10.10.2016 в 17:08:47 #1"Пресъоръжаване на 20 ръчни прелеза с автоматични прелезни устройства, на обща стойност около 8 млн. лв. " т.е. 2 автоматични бариери поставени на селски прелез струват 400 000 лв. ???