От обединение "Демократична България" предлагат 10 неотложни мерки за преодоляване на кризата. Според тях това е най-тежката здравна, икономическа и социално-психологическа криза след Втората световна война.
На първо място демократите предлагат отлагане на плащанията на всички данъци, осигуровки и други задължения на засегнатите от кризата фирми към държавата за поне три месеца. Според тях тази мярка може да се приложи и към самоосигуряващите се лица.
От дясното политическо обединение предлагат правителството първоначално да поеме 80% от размера на заплатите на всички служители в най-засегнатите от кризата фирми за април, май и юни 2020 г.
Припомняме, в открито писмо от Сдружението на заведенията в България преди дни поискаха държавата да плати 60% от заплатите на работниците, които са в принудителен отпуск сега. Условието им бе работодателят да нямат никакви ангажименти - нито финансови, нито административни.
Останалите 8 мерки, предложени от ДБ:
Държавни гаранции за вече отпуснати банкови кредити за засегнатите от кризата фирми. Отлагане на вноските по лихви и главница с една година, като гаранциите ще позволят на банките да не преквалифицират кредитите в лоши. Това ще подпомогне едновременно и фирмите, и банковата система.
Създаване на фонд за краткосрочно финансово подпомагане на структуроопределящите фирми в икономиката ни, насочен към запазване на работните места в тях.
Осигуряване на ликвидност на фирмите с бърз достъп до краткосрочни заеми от ББР.
Отлагане на промените в Наредба Н-18 за 1.01.2022 г.
Намаляване на административния натиск върху малкия и средния бизнес.
Промяна на приоритетите на инвестиционната политика на правителството от големи и икономически нецелесъобразни проекти (АЕЦ "Белене", газов хъб "Балкан") към по-малки инвестиции, които да стимулират най-засегнатите от кризата бизнеси.
Като ключова мярка в борбата срещу лошите търговски практики настояваме КЗП и КЗК да извършат мащабна проверка на пазара на горива в страната.
Разсрочване на кредитите на физически лица, останали без работа или на намален работен ден, без допълнителни такси, комисиони и наказателни лихви до края на 2020 г.
Според демократите, финансирането на тези мерки може да бъде осигурено с част от фискалния резерв. Пари може да дойдат и от отлагане на нецелесъобразни инвестиционни разходи, обществени поръчки и преструктуриране на европейски програми.
Те са категорични, че ако сега не бъде спасена икономиката, ще има срив в бюджета още за тази година. Може да настъпят непредвидими икономически, политически и социални събития.
Здравната и икономическата криза вървят ръка за ръка и грижата и по двете направления е топ приоритет, пише в позицията на ДБ.
Припомняме, подобна бе и тезата на президента Румен Радев при налагането на частично вето върху Закона за извънредното положение, той заяви, че кризите са две - едната е с разпространението на коронавируса, другата - отражението върху икономиката.
Хората трябва да бъдат успокоени, че бизнесите им, пострадали от форсмажора, няма да бъдат фалирани и няма да загубят работните си места.
"Хората от туризма, транспорта, ресторантите, индустрията всяка година осигуряват милиарди постъпления за хазната. Сега за тях са черни дни и е време да им се помогне. В същото време максимална част от икономиката (разбира се, доколкото това не пречи на борбата с коронавируса) трябва да продължи да работи и да носи добавена стойност. Да не се късат веригите на доставки. Колелото на икономиката трябва да продължи да се върти", категорични са от ДБ.
Tatiyana
на 24.03.2020 в 14:39:15 #2Оффф, на това му се казва див популизъм, още един жалък опит на ДБ да се харесат на хората - спокойно могат и отзи да го пишат неуспешен.
Ilyo
на 23.03.2020 в 19:41:57 #1Демократична България пак изпълзяха от дупката си да метнат някоя новина, че да оправдаят безсмисленото си политическо съществуване.