До тук все още не е платена нито една от машините за гласуване, които бяха използвани на изминалите парламентарни избори. Това е установила новата Централа избирателна комисия при проведеното вчера първо заседание. Стойността на сключения договор е 43 млн. лв. с ДДС, припомни в студиото на БТВ Росица Матева, зам.-председател и избран за говорител на новата ЦИК. Установено е, че фирмата доставчик - "Сиела Норма" - още не е представила всички документи, затова и ЦИК ще проведе среща с фирмата. След това ще може да се установи реда на плащане.
ЦИК е установила и още нещо - 78 машини се намират в областните управления на МВР.
"Не знаем защо се намират там, тъй като са изпратени без санкцията на ЦИК по Еконт към секционни избирателни комисии", посочи Матева и обясни, че именно заради това е разпоредено тези машини да се съхраняват в МВР-та. Този случай също ще трябва да се разгледа. От думите на Матева не стана ясно дали с тези машини е гласувано на изминалите избори. Припомняме, че предишният състав на ЦИК отчете, че машиното гласуване е било предизвикателство, а на изминалите избори на редица места то бе прекратено и се премина изцяло на хартиено гласуване заради неразбории.
Иначе използваните машини се съхраняват в склада, който бе нает от ЦИК в София. Предстои тепърва те да бъдат проверени, за да може да се използват и на следващите предсрочни такива на 11 юли. Централната избирателна комисия ще направи анализ и включително ще засече колко време е нужно за гласуване, за да се прецени дали в някои секции няма да са необходими и по две машини.
Все още не е ясно колко машини ще ни трябват, ЦИК очаква информация от "Информационно обслужване" къде в чужбина са гласували повече от 300 избиратели и къде са подадени най-много заявления, за да може да се прецени колко още машини ще са нужни за осигуряване на задължителното машинно гласуване, което влезе в сила с промените в Изборния кодекс.
Припомняме, че сагата с машинното гласуване започна преди няколко години, като въвеждането му бе отлагано няколко пъти. Пробно такова бе направено преди няколко години, но за местния вот през 2019 г. отпадна с аргумент, че листите са трудни. От парламентарните партии в 44-то НС категорично за въвеждане на машинен вот бяха от БСП, като дори ултимативно напуснаха парламента, а от ГЕРБ се съгласиха да въведат такъв вот, но паралелно с хартиения, за да оставят възможност на възрастните хора да се чувстват сигурни във вота си.
На изборите на 4-ти април имаше избор на вид гласуване и малко под 30% от избирателите избраха машинното. Въпреки въведените технологии обаче остана ръчното пренасяне и пресмятане на резултатите от изборите от машинния протокол на хартиения и от СИК допускаха много грешки.
45-то Народно събрание въведе задължително машинно гласуване в секции с над 300 избиратели.