Общинските съветници от БСП искат пълна проверка и отчет на работата на транспортните дружества в София от 1 януари. Справката задължително трябва да включва часовете положен извънреден труд от шофьорите, осигуряване на междусменните почивки и недостига на водачи на превозните средства, категорични са социалистите в СОС.
"Настоявам да ни бъде докладвано дали са верни информациите, които се разпространяват в социалните мрежи, за недостиг от над 300 шофьори и ватмани в столичния градски транспорт, за липса на почивки, за смени, продължаващи по 16 часа, за до 50 часа извънреден труд на водачите на месец. И като цяло - как столичният градски транспорт гарантира сигурността на гражданите на София", коментира Калоян Паргов от БСП - София и зам-председател на Комисията по транспорт и туризъм към СОС.
"Очакваме обяснения от кмета Йорданка Фандъкова и от заместника й, отговарящ и за транспорта, Дончо Барбалов, както и от председателя на Комисията по транспорт Екатерина Йорданова", обясни той.
"Освен това, настояваме още в сряда да чуем ясно и точно какви мерки те смятат да вземат оттук нататък, за да разрешат проблемите в столичния градски транспорт. Защото тази безотговорност не може да продължава! Никой няма право да рискува живота и здравето на софиянци", добави Паргов.
Друг общински съветник от БСП, Борис Цветков, коментира и "инцидент от петък, когато водач на автобус №98 получи инфаркт на волана ... Настояваме да бъдем информирани дали катастрофиралият автобус е минал задължителен технически преглед, а шофьорът - задължителния медицински преглед".
"Дали е вярно, че за януари въпросният водач е имал само 3 почивни дни, което е скандално и грубо нарушение на Кодекса на труда. Търсим отговори и от ДАИ, и от Инспекцията по труда, които са задължени да проверяват фирмите за обществен транспорт", допълва съветникът.
Цветков обяснява, че БСП искат "отговори и от транспортните синдикати в дружествата. Защо не реагират на лошото отношение към водачите и към условията, в които те се трудят".
Припомняме, срещата на автобусния бранш с министрите на финансите и на транспорта дойде след намесата на премиера Бойко Борисов.
Той разпореди да се извърши проверка във връзка с отпускането на субсидии за превоз на пътници по нерентабилните автобусни линии.
Въпреки проведената днес среща обаче от бранша остават в стачна готовност. Преди няколко седмици те обявиха, че на 18 февруари ще спрат да превозват пътници, ако дотогава държавата не се ангажира за решаването на проблемите в сектора.