"Въпросът не е просто да се направи парламентарната аритметика, а при правенето на коалиция да се разчете обществената воля и да може управлението да взема сложните и тежки решения, които му предстоят. На управлението му трябва смелост и обществена подкрепа. Ако заметем корупцията под килима, това няма да стане.".

Това каза съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов в интервю за БНР по повод опитите за съставяне на правителство с мандата на ГЕРБ.

За ПП е по-важна борбата с корупцията, отколкото кабинет на ГЕРБ

За ПП е по-важна борбата с корупцията, отколкото кабинет на ГЕРБ

Ако вторият мандат дойде при тях, ще преговарят с всички, искащи да се изкорени корупцията

Според него не може да се говори за принципно, реформаторско или дори евроатлантическо управление, без да се постави корупцията в центъра на вниманието на обществото. Това не са червени линии от инат, каза Иванов.

Според него в обозримо бъдеще никоя политическа сила у нас няма да може да сформира самостоятелно управление и за съставяне на мнозинство ще са необходими 3, 4, дори 5 формации. А това налага търсене на допирни точки и диалог по национални приоритети.

Тома Биков поиска партиите да започнат да си говорят

Тома Биков поиска партиите да започнат да си говорят

Предлагаме формат. Ако не им харесва, да предложат друг

Съпредседателят на ДБ изтъкна, че ГЕРБ е показала стабилен електорат от около 600 000 гласа, с който два пъти бе първа и два пъти - втора политическа сила при изборите от последните две години. 

Според Христо Иванов ДБ никога не е говорила за изчегъртване на ГЕРБ, а се е отнасяла с уважение към избирателите ѝ, но ГЕРБ отново нямат партньор.

В шеги, закачки и намерения за изчегъртване започна срещата между ИТН и Манолова

В шеги, закачки и намерения за изчегъртване започна срещата между ИТН и Манолова

Тошко Йорданов: Малко е шашаво да правим такава среща

"Извън електоралната им крепост, има огромно обществено настроение на неприемане връщане на ГЕРБ на власт, защото те продължават да се правят да не разбират, че с тях се свързва разцъфването на българския корупционен модел", каза лидерът на "Демократична България".

Според Иванов докато ГЕРБ не видят реалността и не поемат отговорност за нея, няма да могат да бъдат участник в управленска конфигурация.

"Ние поставяме принципиална червена линия. Въпросът за корупцията не може да бъде оставен за накрая. Защото това би било признание, че ще крадем или ще толерираме кражбите", категоричен е Христо Иванов. 

Няма нито една окончателна присъда за корупция за четири години у нас

Няма нито една окончателна присъда за корупция за четири години у нас

Това показва годишният доклад на АКФ

Според него условие за безнаказани кражби е възможността законът да се прилага различно, да има толериране на едни и натиск и репресии над други. "А корупцията е и широко отворената врата за влияние на Кремъл в България", категоричен бе Иванов.

Той изтъкна нуждата от реформи в съдебната система, за да може тя да се произнася за корупция. Той припомни доклад на ДАНС отпреди 5 години, според който премиерът Бойко Борисов е знаел, че "Турски поток" е в полза на Путин, не на България

Главният прокурор Иван Гешев: Къде виждате държава

Главният прокурор Иван Гешев: Къде виждате държава

"Ние не робуваме на никакви корпоративни и частни интереси", твърди той

"Гешев осигурява наказателна безотговорност на Борисов, а Борисов му осигурява политическа безотговорност. Ние казваме, при положение че ГЕРБ продължават да се правят на неразбрали, подкрепа от нас за първия мандат е абсолютно невъзможна. Хеле пък с ДПС и Делян Пеевски, който отново ще е депутат. Иначе под надписа на парламента ще запишем вместо "Съединението прави силата", "Магнитски прави още по-голяма сила", каза Христо Иванов.

Той отново изтъкна, че подкрепата на ДБ зависи от възможността за общи ценности и изпълнението на приоритетите на ДБ - ясно отношение към войната срещу Украйна, ясен ангажимент за съдебна реформа, и бюджет, който не подклажда инфлационния пожар.

Властта сезира Конституционния съд за правомощията на Гешев

Властта сезира Конституционния съд за правомощията на Гешев

Надзорът на главния прокурор над управлението на държавата е прекалено разширен, според Зарков

"Борисов винаги може да се извърти. Трябва да признаят за корупционния модел и да поемат отговорност за него. Няма как тези 12 години да ги забравим и изтрием с гумичка, обществото няма да го приеме", каза Иванов. И добави, че световната демократична политика познава много начини как партиите поемат отговорности.

Той припомни, че в 47-ото НС е опитвал да привлече ГЕРБ и останалите политически сили да участват в конституционната комисия, която да работи за независимо правосъдие. "Ако бяхме започнали заедно работа при равни условия, публично, без задкулисни договорки, сега щяхме да бъдем много напред в процеса на убеждаване на българските граждани, че отчитаме реалността и България се променя", каза Иванов.

Той припомни, че главният прокурор Иван Гешев е назначен от президента Румен Радев, без да уточнява, че държавният глава първоначално бе отказал да подпише указа.

Христо Иванов смята, че българският президент, който е военен по професия, се опитва да подцени войната в Украйна. Иванов е учуден как Радев вижда опит за въвличане на страната ни във войната с подписването на декларацията за ускорено членство на Украйна в НАТО, а останалите 9-има други президенти не виждат такава заплаха за собствените си държави. Иванов напомни, че самият Путин, в речта си при подписването на указа за анексирането на четири украински територии, заяви, че войната е срещу Запада, срещу цялата система на международна сигурност. "Затова тя е война срещу нас. Не можем да застанем в неутрална позиция, към която ни тласкат Румен Радев и обкръжението му, с която се излагаме много повече на риск. Тя разширява влиянието на Путин и у нас", категоричен е Иванов.

Съпредседателят на ДБ изтъкна нуждата от обща позиция на цяла Източна Европа, на НАТО и ЕС и от принуждаването на руския президент Владимир Путин към мир.

Според Иванов двете страни (Русия и Украйна) очевидно нямат никакво намерение да преговарят, турският президент Реджеп Ердоган, избран и приет от двете страни за посредник, казва, че войната не може да приключи без Путин да върне цялата заграбената територия. А новата политическа сила, победила на изборите в Италия, първо декларира подкрепата си за Украйна.

Ердоган поиска да се срещне с Путин

Ердоган поиска да се срещне с Путин

Двамата са разговаряли по телефона