Дебатът в парламента дали да предоставим или не военно-техническа помощ на Украйна е малко закъснял. Това смята военният министър Драгомир Заков по темата, която и в неделя вечер събра на коалиционен съвет управляващите партии. Другите европейски страни са провели своите дебати преди още месец и предоставят помощ на Украйна. Въпреки това Заков отказа директно да отговори на въпрос дали смята, че трябва да дадем оръжие на Украйна с аргумента, че е министър на отбраната и като такъв няма право на лично мнение, а изпълнява закона. Очевидно в коалицията няма единно мнение, затова е правилно това да се вземе като решение от Народното събрание.
Индиректно обаче повтори няколко пъти, че като член на НАТО трябва да заявим недвусмислено позицията си. Също така в отговор на въпрос на какво би посъветвал депутатите от ПП, Заков заяви, че като дипломат "никога не може да кажа, че страна жертва не трябва да бъде защитена".
НАТО и членството ни в Алианса ни предпазват от пряк военен конфликт, убеден е Драгомир Заков. "България е член на НАТО и не мога да си представя България да бъде въвлечена във война, НАТО е гарант за това."
Има ли какво да дадем на Украйна? По думите на Заков в момента България може да предостави само годни боеприпаси на Украйна. "България не може да предостави този особен вид оборудване, от което има необходимост Украйна, например самолети и противовъздушни системи и т.н."
Той обяви още, че Министерството на отбраната вече е задвижило процедура по предоставяне на каски и бронежилетки за населението на Украйна. Процесът е започнал преди призива на президента Румен Радев за такава помощ. Тази помощ е годна за използване от цивилно население.
Изтребителите
Според Драгомир Заков е очевидно, че миговете не можем да ги ремонтираме в Русия, Беларус и Украйна и затова трябва да се вземат бързи и оперативни решения за въздушната ни отбрана. На въпрос за отделените в бюджета 88 млн.лв. за ремонт на миговете, Драгомир Заков бе категоричен, че тези пари и не могат да отидат в Русия, тъй като в момента има санкции. Правят се опити самолетите да се ремонтират в Полша, но това е краткосрочно решение. "Трябва бързо решение, ситуацията е трудна и изисква бързо и отговорно решение." Това ще стане в срок до няколко месеца.
За договора за изтребителите военният министър обясни, че компенсации за забава не могат да се очакват, а и искат, тъй като няма неизпълнение на договора, а ситуацията касае форсмажор. "Това не означава, че не сме поставили искания за капацитета на военновъздушните ни сили", посочи Заков, но отказа да уточни какви искания са отправени с мотив за конфиденциалност на договорите. Първите изтребители се очакват да пристигнат у нас първото тримесечие на 2025 г., като до края на годината се очаква пълно изпълнение на договора със САЩ.
Българският батальон
В момента сформираната бойната група се ръководи от българин, тя е напълно реална, състои се от българи, американците с ротата "Страйкър", италианци, великобританци и албанци. Трансферът на командването на НАТО, Заков обясни с еволюция във връзка с решението за усилване на източния фланг на НАТО. Основно се тренират отбранителни способности, в Ново село, което, по думите на Заков, е доказателство, че България разполага с тези съоръжения и те не са американски бази.
На въпрос докога ще останат у нас, военният министър не отговори, а срокът обвърза с наличието на заплаха и обстановката на източния фланг. "Това което президентът Путин не искаше да види, го постигна от раз - повече НАТО на границата."