На България й остава да изгради 2 км от железопътния коридор, известен като Коридор 8. Това заяви секретарят на Министерството на външните работи (МВнР) Иван Кондов на конференция, обсъждаща външната политика, отбраната и отбранителната индустрия, предаде БНР.

По думите на Кондов остава Северна Македония да изпълни ангажиментите си към изграждането на инфраструктурата. Според него частта от Коридора на българска територия е готова, освен тези 2 км, но 23 км, които са от страната на РСМ, не са готови, по думите му.

"Тук според мен се сблъскваме с едно силно нежелание на една страна членка на НАТО да направи нещо, което е в полза на НАТО", изтъкна Иван Кондов.

Припомняме, че през последните няколко месеца България и РСМ взаимно се обвиниха, че не се изпълняват агажиментите към изграждането на Коридор 8, който трябва да свърже Адриатическо море с Черно море през Албания, Република Северна Македония и България. 

На 14 март северномакедонският вицепремиер и министър на транспорта Александър Николоски заяви, че страната му е разочарова от България, че пренасочва средствата от Коридор 8 към други проекти, като визираше пренасочването на средства, предназначени за обновяване на участъка от жп линията между София и Гюешево.

Тогава кметът на Кюстендил обяви, че свиква спешна среща с народните представители от областта, областния управител и общинските съветници заради решението на Министерския съвет да отпадне реализацията на два железопътни проекта - София - Перник и Перник - Радомир, които са част от международния Коридор 8.

От своя страна Министерството на транспорта и съобщенията заяви, че твърденията, че страната ни е отложила модернизацията на българския участък, са неверни и добави, че железопътната линия Радомир - Гюешево е функционираща и след завършване на 2.5 км участък от Гюешево до Деве баир ще може да се свърже с мрежата на РСМ оператора чрез трансграничен тунел, поясняват от ведомството.

РСМ обвини България, че изкривява истината около строежа на Коридор №8
Обновена

РСМ обвини България, че изкривява истината около строежа на Коридор №8

София отказвала провеждането на срещи на работните групи от двете страни