Оставки на министрите Румен Порожанов и Нено Димов поискаха и от "Демократична България". Причината за тези искания е повишеното напрежение в сектор биоземеделие и готвените промени в Закона за биологичното разнообразие.
Освен оставките на министрите от ДБ искат напускането и на екипа от експерти, довел до неяснотите в сектор земеделие. Това се казва в позиция на "Демократична България" в подкрепа на биоземеделците и малките и фамилни ферми, които развиват местната икономика и опазват околната среда.
"След оставката на Порожанов е необходимо незабавно коригиране и обнародване на промени в Наредба 5 на МЗХГ, които да отстранят порочните текстове, предизвикали протестите на българските биоземеделци. Нужно е незабавно изплащане на дължимите от държавата европейски компенсаторни плащания за биоземеделие и агроекология", пишат от ДБ.
От "Демократична България" са възмутени от поредното действие на държавата, което е във вреда на малкия и среден бизнес. Те подкрепят протестите на българските биоземеделци.
"Призоваваме българските граждани да подкрепят тези протести, защото те касаят всички обитатели на тази страна, заради своите икономически, екологични и социални компоненти", се казва в позицията на ДБ.
От политическата формация обясняват, че в интерес на обществото са именно чистата храна и чистата околна среда. Такива са и тенденциите в ЕС. Биоземеделието и агроекологията гарантират повече приходи за местната икономика и повече заетост по места.
В пълен противовес с тенденциите в ЕС, броят на биоземеделците в България намалява, реномирани сертифициращи компании се озовават с отнети лицензи, а стотици земеделски производители са пред фалит, поради неизпълнени ангажименти от страна на държавата, обобщават ситуацията в сектора от ДБ.
"Българските фермери, които са избрали трудния, но важен за обществото, икономиката и планетата отрасъл на биоземеделие и агроекология, последни получават своите плащания, като за миналата година те все още не са им платени. Това се случва на фона на това, че зърнопроизводителите получиха своите субсидии преди повече от 5 месеца.
Явно целта е биопроизводството да бъде ликвидирано в сегашния си вид, а на негово място да се появи монополизиран от няколко фирми сектор, за който единствена цел ще са субсидиите", се казва в позицията на политическата формация.
Според тях земеделският министър Румен Порожанов и ведомството му се изявяват като защитници на големите агро-химични компании и на завладяващите все по-големи земеделски площи зърнопроизводители.
3% от земеделските производители получават 82% от земеделските субсидии.
"МЗХГ вече заслужено бива наричано Министерство на мегаарендаторите, пестицидите и бракониерите. От типично аграрна страна, с високо качество на своите продукти, България загуби своя земеделски облик, а това води до обезлюдяване на селските райони, влошаване качеството на храните, загуби за местната икономика и засилена миграция към големите градове и чужбина", пишат от ДБ.
Искането на демократите за оставка на министър Нено Димов е заради действия в ущърб на българската природа и държавните интереси. "До момента не е известно нито едно полезно негово действие, а в същият момент това е секторът с най-голям брой наказателни процедури от страна на Европейската комисия", твърдят демократите.
След оставката на Димов трябва да се оттеглят скандалните промени в Закона за биологичното разнообразие, според които се цели намаляване на площите от зоните от Европейската екологична мрежа НАТУРА 2000.
От ДБ предупреждават, че в синхрон с действията на Земеделското министерство и от екоминистерството готвят промени в Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Екоминистър Димов настоява за промени, които на практика ще доведат до намаляване площите на зоните от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000.
Промените в Закона за биологичното разнообразие със сигурност ще предизвикат голяма вълна от протести на български граждани - природозащитници, фермери и като цяло хора с демократично мислене, прогнозират от ДБ.
Мрежата НАТУРА 2000 ощетява единствено частни интереси за унищожаване и застрояване на апетитни кътчета от българската природа. Всъщност, хиляди фермери получават европейски компенсаторни плащания за това, че техни земеделски площи попадат в НАТУРА 2000, като за един декар се получават по 12 лв., при това без национални доплащания.
България отново поема курс към индустриално земеделие по времето, когато ЕС е на финалната права по приемането на Общата селскостопанска политика 2021-2027 г. Мнозинството от европейските граждани е на мнение, че трябва да се акцентира върху производството на здравословна храна, и че земеделието трябва да щади околната среда.
"Със своя екип от най-добрите експерти по европейски земеделски политики и ясна визия за положителна промяна на земеделието в България, ние сме сериозна управленска алтернатива и това ще стане още по-ясно след предстоящите избори за Европейски парламент", пишат от ДБ.
Ilyo
на 15.04.2019 в 20:44:04 #1Да се водиш по акъла на Христо Иванов и Тома Белев е все едно за се хвърлиш от десетия етаж.