От ВМЗ-Сопот обявиха в позиция до медиите, че очакват рекорден приход през 2022 г. С позиция от дружеството за специална продукция в понеделник - първият работен ден след като в петък бе сменено ръководството на дружеството, те опровергават мотивите на вицепремиера и министър на икономиката Корнелия Нинова.

"Само за първите 5 месеца на 2022 г. по сметките на "Вазовски машиностроителни заводи" ЕАД са постъпили над 150 млн. лв. приходи, а подписаните договори надхвърлят половин милиард лева", пише в позиция на Съвета на директорите на дружеството.

Така те отговарят на пресконференцията на вицепремиера Корнелия Нинова от миналия петък (3 юни), когато тя обяви, че сменя ръководството на "ВМЗ" заради лоши финансови резултати.

Според досегашното ръководство на най-големия държавен оръжеен завод са казани поне 3 неистини, които фактите оборват.

Първото невярно твърдение е, че "ВМЗ" е завършило 2021 г. с печалба от 3 млн. лева, а сегашният борд, за 3 месеца е довел дружеството до загуба от 1 млн. лв

Търкания в коалицията заради ВМЗ Сопот?

Търкания в коалицията заради ВМЗ Сопот?

Втори удар на Нинова към назначения на Кирил Петков

"Фактите са следните - "ВМЗ" е завършило 2021 г. с печалба не от над 3 млн., както твърди вицепремиера Нинова, а от малко над 1 млн. лв. Да бъде избегната загубата през тази много тежка за бизнеса година е станало възможно и благодарение на работата на същия съвет на Директорите, който е ръководил предприятието през последните два месеца на 2021. Тези данни са публични и лесно проверими", посочват от досегашната управа на дружеството

По техни данни за първите месеци на 2022 г. са подписани нови договори за над половин милиард лева. Само от авансите по тях са разплатени стари задължения на "ВМЗ" за над 30 млн. лв., които предходни ръководства са отлагали. Към днешна дата Дружеството няма просрочени задължения, а по сметките му има достатъчно средства за обезпечаване на дейността и изпълнение на така необходимата програма за модернизация. Плащанията до края на годината ще бъдат в пъти повече. 

ВМЗ не искат да бъдат замесвани в политически спекулации

ВМЗ не искат да бъдат замесвани в политически спекулации

Те са категорични в позицията си

"Всичко това е известно на Държавната консолидационна компания /собственик на ВМЗ/ и буди недоумение защо са предоставили грешна информация на ръководството на икономическото министерство", пише в становището от отбранителното дружество.

Те цитират думите на вицепремиера Нинова, че въпреки неколкократните писма, които ръководството на "Държавната консолидационна компания" изпраща до "ВМЗ", ръководството отказва да плати дивидент за 2021 г., както е решил МС "Това категорично не отговаря на истината. Ако това е сред мотивите на вицепремиера, то тя следва да освободи съвета на директорите на ДКК (Държавната консолидационна компания - б.р.), а не този на ВМЗ", коментират от оръжейния завод.

Те посочват, че още на 20 април 2022 г. Годишния финансов отчет на "ВМЗ" е изпратен за одобрение на ДКК. От тогава до този момент становище не е дадено, което блокира и изплащането на дивидента към държавния бюджет, тъй като по закон Принципалът (в лицето на ДКК) дава санкцията за това.

ВМЗ-Сопот умишлено бил поставен на колене

ВМЗ-Сопот умишлено бил поставен на колене

През годините много хора се опитвали да съсипят предприятието

От дружеството оспорват икономическия вицепремиер Нинова и за това, че "ръководството на ВМЗ-Сопот, зад гърба на принципала - ДКК, и моя - като министър и принципал, обявява продажба на обособени части, представляващи собственост на ВМЗ.".

Според "ВМЗ" решението да се продават тези обособени части по-голяма роля има вицепремиерът Нинова, отколкото сегашният Съвет на директорите на "ВМЗ", тъй като това решение е взето от Народното събрание през 2019 г. Тогава "Корнелия Нинова е била народен представител и най-вероятно от справките на парламента може да се проследи как и дали е гласувала за това решение. Нещо повече, за изпълнението на това решение е натоварена Агенция за публичните предприятия и контрол, а не ръководството на "ВМЗ". "Никога настоящият Съвет на директорите не само не е вземал подобни решения, но и дори не е разглеждал подобни въпроси", категорични са от дружеството. 

ВМЗ-Сопот: Продажбата на склад, хижа и строеж не е приватизация

ВМЗ-Сопот: Продажбата на склад, хижа и строеж не е приватизация

Дружеството е в забранителния списък, припомнят от компанията

Съветът на директорите изразява съжалението си, че вицепремиерът Нинова е заблудена и въвлечена в подобна интрига, като е много далеч от истинските факти и реалното състояние на дружеството.

От ръководството изтъкват дългогодишния си опит и че няма да допуснат да бъдат дискредитирани по подобен начин, заради кадровата политика на сегашното ръководство на ДКК.

Те изразяват и тревога, че в момент, в който са възложени рекорден по обем договори на държавния завод се сменя ръководството и това може да блокира неговата дейност като застрашат бъдещето на едно структуроопределящо предприятие с хиляди заети работници. "Ще направим всичко по силите си да защитим името си и бъдещето на "ВМЗ", защото най-важни са работещите в него", подчертават от Съвета на директорите.

Изпълнителните съвети на КНСБ и КТ "Подкрепа" във ВМЗ-Сопот са се събрали, за да решат как да реагират на броженията на работниците в предприятието.

Кирил Петков поиска директорски оставки във ВМЗ-Сопот

Кирил Петков поиска директорски оставки във ВМЗ-Сопот

Загубите за няколко месеца са около 6 млн. лв.

В Сопот и Карлово, откъдето са повечето служители на ВМЗ, през почивните дни напрежението ескалира след обявените промени в състава на ръководството.

Междувременно синдикалните организации във ВМЗ - Сопот обсъждат дали да протестират заради смяната на борда.

Сред новите назначения на Държавната консолидационна компания във Вазовските машиностроителни заводи са доскорошният управител на София област Иван Иванов, Мариан Йовчев - дългогодишен служител и директор на "ТЕРЕМ", както и Камен Шаралиев, който е оглавявал звеното на индустриално оборудване във ВМЗ. 

ДКК решена да помогне на ВМЗ-Сопот за прехода към ново управление

ДКК решена да помогне на ВМЗ-Сопот за прехода към ново управление

Съветът на директорите на ДКК се срещна с ръководството на преприятието

Предишната смяната на ръководството беше само преди няколко месеца.

В коментар за БНР Димитър Атанасов - председател на изпълнителния съвет на "Подкрепа" в дружеството заяви, че сега начело на предприятието се поставят хора, за които то е непозната територия, визирайки бившия зам.-военен министър Иванов и бившия шеф на военноремонтния холдинг Йовчев.

Той изтъкна и некоординираната с ДКК продажба на имоти на ВМЗ, сред които почивна база в Старосел и хотел в Сопот, както и лошите финансови резултати за първите месеци на годината.

Нинова инспектира ВМЗ Сопот

Нинова инспектира ВМЗ Сопот

Тя се срещната с ръководството и разговаря с работниците.

Работниците в завода подозират, че някой е подвел министъра на икономиката Нинова или има нещо друго. "Дойде, снима се с хората, обеща увеличение - драстично, на доходите. В един момент нищо не се случи. Не знам как я докараха тази загуба - това не е на синдикатите работа. Не е наред цялата картинка", каза Димитър Атанасов.

По-късно от името на работниците във ВМЗ-Сопот бе отправена покана към вицепремиера Корнелия Нинова да посети завода до края на 07 юни 2022г.( вторник ), за да обясни какво се случва при смяната на ръководството. Писмото е изпратено до Министъра на Икономиката и индустрията Корнелия Нинова, с копие до председателя на СД на ДКК г-жа Таня Найденова, до