Присъединяването към Шенген до края на годината е сред основните приоритети на България. Страната ни високо оценява подкрепата на Европейския парламент по тази тема. Това заяви председателят на Народното събрание Росен Желязков по време на среща с председателя на Европейския парламент Роберта Мецола, съобщава Нова телевизия.
Двамата участват в Конференцията на председателите на парламентите на държавите членки на Европейския съюз в Прага.
По думите му присъединяването на България към Шенген ще допринесе за сигурността и единството в ЕС и ще е от полза на българските граждани и бизнес", подчерта Желязков. Според него България и Румъния трябва да се присъединят едновременно към Шенгенското пространство, тъй като следват една и съща процедура и критерии.
Роберта Мецола заяви, че европарламентът подкрепя безусловно членството на България в Шенген, защото страната ни е покрила всички критерии за членство.
Желязков подчерта, че България разчита на подкрепа от Европейската комисия и партньорите за укрепване на българо-турската граница. Смятаме, че сигурността на тази граница е от голямо значение за всички европейски страни и техните граждани, добави той.
Председателят на НС посочи, че България е активно ангажирана и в усилията на международната общност за спиране на руската агресия срещу Украйна. Подкрепата за Украйна е подкрепа за демократичния и основан на правила международен правов ред, отстояването на европейските ценности, суверенното право на всяка държава сама да определя пътя си на развитие и геополитическа ориентация, каза още Желязков.
Военната агресия на Русия срещу Украйна подкопа драматично архитектурата на сигурността на Европа, но отговорът на ЕС не закъсня и беше твърд и единен, заяви Желязков по темата и пред Конференцията на председателите на парламентите на държавите членки на ЕС в Прага. Той направи изказване в рамките на първата тема на форума "Руската агресия в Украйна и отговорът на ЕС".
Председателят на българския парламент отбеляза, че повишаването на устойчивостта на ЕС, особено по отношение на енергийната сигурност и поддържане на критичната инфраструктура, е важна част от общия отговор на ЕС.
Той постави акцент върху енергийния пазар. "Трябва да продължим дългосрочното сътрудничество с всички надеждни партньори, за да гарантираме доставките на втечнен природен газ и газ по тръбопроводи за ЕС чрез енергийната платформа за доброволно съвместно закупуване на газ, втечнен природен газ и водород, подчерта той. Нуждаем се от практическо прилагане на първите пилотни съвместни покупки възможно най-бързо", настоя Желязков.
Според него една конкретна област, която се нуждае от специално внимание, са инвестициите в електропреносни мрежи. В момента те са в състояние далеч под това, което е необходимо, предупреди той. "Можем да увеличим производството на електроенергия от възобновяеми източници десетократно, но какъв резултат ще постигнем, ако не разполагаме с мрежата, за да поддържаме масовото им включване в системата и нуждите от ускорена електрификация на сградния, транспортния и индустриалния сектор", запита Желязков и допълни, че България в момента работи интензивно по редица проекти, за да се справи с това предизвикателство.
Факт е, че за момента и за няколко години напред ще продължим да се нуждаем от газ, за да балансираме енергийните системи - особено тези с висок процент възобновяеми енергийни източници, каза председателят на Народното събрание. По негови думи България разполага с необходимия капацитет, за да допринесе за осигуряването на стабилни, надеждни и диверсифицирани доставки на газ за ЕС.