Проектът АЕЦ "Белене" или ще бъде реализиран като пазарен или няма да бъде реализиран - без държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на енергията.
Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в Министерски съвет по темата за размразяването на проекта АЕЦ "Белене", която отново е актуална от няколко дни.
Вицепремиерът подчерта, че няма никакви политически нюанси в това решение. "Едно подобно решение не е насочено към нито един сектор в българската енергетика, то не е срещу въглищните централи, нито срещу ВЕИ-тата."
Също така Дончев бе категоричен, че решението не е геополитическо, а чисто пазарно, а очакванията са "да видим как пазарът ще реагира на една такава възможност".
Решението за размразяване на проекта и търсене на инвеститори Дончев мотивира с това, че реактора е български и с българска собственост. "Искаме на намерим най-доброто решение - да компенсираме направените разходи и да видим какви ще са бъдещите ползи."
"Ако пазарът реагира, ако покаже, че десетилетия напред една нова мощност има бъдеще, то тя ще бъде изградена", допълни той.
Пирпомняме, от няколко дни темата за вдигане на мораториума върху изграждането на АЕЦ "Белене" отново е актуална, след като и премиерът Борисов се изказа "за", а до дни Министерство на енергетиката ще бъде готово с поръчания от Народното събрание доклад.
ВМРО първи се обявиха за процедура по изграждане на АЕЦ-а, последвани от БСП, които заявиха също принципна позиция в подкрепа.
Самата Теменужка Петкова преди Томислав Дончев заяви, че е "много малко вероятно да бъде намерен частен инвеститор".
"Дори да се намери частен инвеститор (за АЕЦ Белене), това означава, че ядреният риск за държавата ще го носим ние", каза обаче тя.
От самата "Росатом" също поискаха да участват в проекта.
"Нелепо е това решение днес да бъде вкарвано в координатната система на някакви геополитически емоции", продължи Дончев, като припомни, че "имаме български реактори, които са българска собственост, и сме длъжни да намерим най-доброто решение".
Томислав Дончев заяви: Проектът или ще бъде реализиран като пазарен, или няма да бъде реализиран." И повтори отново репликата, натъртвайки на смисъла.
Той поясни, че пазарен означава без държавна гаранция, разчитайки на това, че цената на произвежданата електроенергия ще бъде изкупувана на пазара.
Дончев поясни, че процедурата ще се случи изцяло публично и всички разговори, водени до момента, и всички компании, проявявали интерес досега към АЕЦ "Белене", ще имат възможност да участват.
На днешното си заседание правителството одобри доклад на министъра на енергетиката, в който са разгледани конкретни предложения, свързани с възможностите за реализация на активите по проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", в това число и отделяне на активите и пасивите за проекта в отделно юридическо лице.
Изготвянето на доклада беше възложено на министъра с решение на Народното събрание от март 2018 година. В работната група в Министерството на енергетиката са включени експерти от "Български енергиен холдинг" ЕАД, "Национална електрическа компания" ЕАД, "Електроенергиен системен оператор" ЕАД, АЕЦ "Козлодуй", Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", изготви подробен анализ. В него са разгледани възможните варианти за оползотворяване на наличното оборудване по проекта, с произтичащите от тях позитиви и негативи.
Анализираните възможности са: да не се предприемат никакви действия; продажба на оборудването на трето лице; използване на оборудването за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", реализация на проекта от БЕХ/НЕК, по модела на АЕЦ "Пакш 2" или чрез избор на стратегически инвеститор.
Във внесения на днешното правителствено заседание доклад от министъра на енергетиката като най-подходящ вариант за рационално използване на наличното оборудване за АЕЦ "Белене" е обоснован този за възобновяване на действията по търсене на възможности за изграждане на АЕЦ "Белене", съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция. Този вариант би позволил на българската държава да възстанови извършените през годините разходи по проекта, както и да се гарантира в дългосрочен план енергийната сигурност на страната.
hmmm
на 17.05.2018 в 06:56:22 #8А на friend патологичните лъжи и глупостите няма какво да се коментират освен да се посмеем на чакащия метеорити тролки бездарен тръпнеж.
hmmm
на 17.05.2018 в 06:52:07 #7Karamadurov, за израза "невежите и прости руснаци които са ни врагове дори "ето какво казва НК за такива като теб: „Чл. 162. (1) Който чрез слово, печат или други средства за масово осведомяване, чрез електронни информационни системи или по друг начин проповядва или подбужда към дискриминация, насилие или омраза, основани на раса, народност, етническа принадлежност или на всякакви други признаци, установени в закон или в международен договор, по който Република България е страна, се наказва с лишаване от свобода от една до четири години и с глоба от пет хиляди до десет хиляди лева, както и с обществено порицание.
friend
на 16.05.2018 в 23:23:02 #6Васко Да,ама 100 на100 след 10-15 год държавата ще се нуждае от енергоизточници-за ел.автомобили,за отопление в домакинствата,ако щете даже за "копане"на криптовалута или за производство на електростомана. --------------------------------- За криптовалута.... всеки да сиосигури източник на ел енергия. Това не касае българския данъкоплатец. За производството на електростомана... да прав си, ама като няма желязна руда??? То ще стане като Кремиковци - рудата внос от Алжир. Коксът - от Русия и Виетнам. Далеч от пристанище.... и следва естествения ход на събитията - затваряне на комбината, а хората без работа. Освен това задаваш ли си въпроса ""дали въгледобивниците ще са съгласни със строителството на АЕЦ?" Руснаците ще си пълнят гушките(може и китайците), абългарите - в чужбина на работа. Не е ли малко неестествено? Освен това не меслеш ли, че технологиите се менят? Предишната лампа с нагреваема жичка сега е заменена с 8 пъти по-евтина и при същата осветеност. Същото е валидно и за ел двигателите и останалите технологии. Явно е че на вас русофилите ви се иска много някой да прави пари у нас и за своя печалба, атотокът не се определя от нас, така или иначе, а от пазара. Ние само ще треперим да не стане нещо с Вранча, или някой самоубиец атентатор да незабие самолета в АЕЦа.
gong
на 16.05.2018 в 20:53:16 #5Всички да си купим електромобили, електропотреблението ни ще се увеличи с 30%, които и сега ги имаме. Направете си на Посрано 20 сметките преди да дрънкате глупости и пускате все нови и нови слухове.
gong
на 16.05.2018 в 18:40:39 #4На пазарен принцип това недоразумение няма как да стане. Но от БСП, Атака и всякакви руски клубове ще бутат с всички сили да го направим на непазарен принцип и да подарим още няколко милиарда на братския руски народ.
hmmm
на 16.05.2018 в 17:45:40 #3DDT77 за да имаш ток изобщо. Централата в Козлодуй не е вечна, а такава се строи години, при нас обратното - се бави с години. Ако не се строи ще трябва да се внася от Турция. Като си видял че има проблем с разпределението, решението не е да теглиш една майна и да затаковаш всичко, а да се опиташ да го решиш. Костов кога го натиснаха американците да подпише за мариците го имаше проблема, въпросът е сега ще се правим ли че не ни трябва ток че да стигнем до същото положение и някой накрая да се възползва от него.
DDT77
на 16.05.2018 в 15:13:51 #2за чий ни е тоя АЕЦ ? Ползи за държавата няма да има. Тока няма да поевтинее, но риска от авария ще го носим всички. Дори и да произвежда по-евтин ток един такъв АЕЦ, печалбата ще бъде за инвеститора, който ще си го продава на добра цена извън България а не у нас. Че ние и сега произвеждаме евтин ток от АЕЦ, само че този ток се изнася навън и едни хора се нагушиха с пари. За народа остава риска от авария. Глупаци
Civic Mundi
на 16.05.2018 в 14:13:20 #1"Български реактори, които са българска собственост" - шамар по руските амбиций за контрол и изнудване. Стига на руските извивания на ръце. Бий руснака, по главата, бий, бий бий!