Проектът АЕЦ "Белене" или ще бъде реализиран като пазарен или няма да бъде реализиран - без държавни гаранции и дългосрочни договори за изкупуване на енергията.

Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев в Министерски съвет по темата за размразяването на проекта АЕЦ "Белене", която отново е актуална от няколко дни.

Вицепремиерът подчерта, че няма никакви политически нюанси в това решение. "Едно подобно решение не е насочено към нито един сектор в българската енергетика, то не е срещу въглищните централи, нито срещу ВЕИ-тата."

Борисов настоява за отмяна на мораториума върху строежа на АЕЦ "Белене"

Борисов настоява за отмяна на мораториума върху строежа на АЕЦ "Белене"

Мораториумът беше въведен през 2012 г. именно от ГЕРБ

Също така Дончев бе категоричен, че решението не е геополитическо, а чисто пазарно, а очакванията са "да видим как пазарът ще реагира на една такава възможност".
Решението за размразяване на проекта и търсене на инвеститори Дончев мотивира с това, че реактора е български и с българска собственост. "Искаме на намерим най-доброто решение - да компенсираме направените разходи и да видим какви ще са бъдещите ползи."

"Ако пазарът реагира, ако покаже, че десетилетия напред една нова мощност има бъдеще, то тя ще бъде изградена", допълни той.

Пирпомняме, от няколко дни темата за вдигане на мораториума върху изграждането на АЕЦ "Белене" отново е актуална, след като и премиерът Борисов се изказа "за", а до дни Министерство на енергетиката ще бъде готово с поръчания от Народното събрание доклад.
ВМРО първи се обявиха за процедура по изграждане на АЕЦ-а, последвани от БСП, които заявиха също принципна позиция в подкрепа. 

Самата Теменужка Петкова преди Томислав Дончев заяви, че е "много малко вероятно да бъде намерен частен инвеститор".
"Дори да се намери частен инвеститор (за АЕЦ Белене), това означава, че ядреният риск за държавата ще го носим ние", каза обаче тя.

От самата "Росатом" също поискаха да участват в проекта.

Демократична България е категорично против АЕЦ "Белене"

Демократична България е категорично против АЕЦ "Белене"

Виждат пряка и мащабна заплаха за икономиката ни и заплаха за националната сигурност

"Нелепо е това решение днес да бъде вкарвано в координатната система на някакви геополитически емоции", продължи Дончев, като припомни, че "имаме български реактори, които са българска собственост, и сме длъжни да намерим най-доброто решение".

Томислав Дончев заяви: Проектът или ще бъде реализиран като пазарен, или няма да бъде реализиран." И повтори отново репликата, натъртвайки на смисъла.
Той поясни, че пазарен означава без държавна гаранция, разчитайки на това, че цената на произвежданата електроенергия ще бъде изкупувана на пазара.

Дончев поясни, че процедурата ще се случи изцяло публично и всички разговори, водени до момента, и всички компании, проявявали интерес досега към АЕЦ "Белене", ще имат възможност да участват. 

Иван Костов отхвърли доклада на БАН за АЕЦ "Белене"

Иван Костов отхвърли доклада на БАН за АЕЦ "Белене"

Аргументите за заключенията се извличат от бройките комбинации, а не от тяхната реалистичност

На днешното си заседание правителството одобри доклад на министъра на енергетиката, в който са разгледани конкретни предложения, свързани с възможностите за реализация на активите по проекта за изграждане на АЕЦ "Белене", в това число и отделяне на активите и пасивите за проекта в отделно юридическо лице.

Изготвянето на доклада беше възложено на министъра с решение на Народното събрание от март 2018 година. В работната група в Министерството на енергетиката са включени експерти от "Български енергиен холдинг" ЕАД, "Национална електрическа компания" ЕАД, "Електроенергиен системен оператор" ЕАД, АЕЦ "Козлодуй", Държавно предприятие "Радиоактивни отпадъци", изготви подробен анализ. В него са разгледани възможните варианти за оползотворяване на наличното оборудване по проекта, с произтичащите от тях позитиви и негативи.

Анализираните възможности са: да не се предприемат никакви действия; продажба на оборудването на трето лице; използване на оборудването за 7-и блок на АЕЦ "Козлодуй", реализация на проекта от БЕХ/НЕК, по модела на АЕЦ "Пакш 2" или чрез избор на стратегически инвеститор.

Във внесения на днешното правителствено заседание доклад от министъра на енергетиката като най-подходящ вариант за рационално използване на наличното оборудване за АЕЦ "Белене" е обоснован този за възобновяване на действията по търсене на възможности за изграждане на АЕЦ "Белене", съвместно със стратегически инвеститор, на пазарен принцип и без предоставяне на държавна гаранция. Този вариант би позволил на българската държава да възстанови извършените през годините разходи по проекта, както и да се гарантира в дългосрочен план енергийната сигурност на страната.