Гласуване в един голям физкултурен салон например означава, че там трябва да се разположат повече избирателни секции. Това не гарантира, че няма да има голямо струпване на хора. По-добре изборите ще бъдат организирани в класните стаи - така, както са се провеждали досега. Това заяви говорителят на ЦИК Таня Цанева в сутрешния блок на Нова телевизия.
ЦИК изпълнява препоръките на Министерство на здравеопазването и съответните РЗИ-та. Все още Централата избирателна комисия не разполага със здравен протокол за изборите на 4-ти април. Припомняме, че вчера президентът Румен Радев обяви датата на парламентарните избори за 45-то Народно събрание - 4 април. По време на конкултациите здравният министър Костадин Ангелов увери, че МЗ и здравните власти ще разпишат протокол за мерки за безопасни избори едва когато бъде ясна датата.
Самата техническа организация на изборите се осъществява от изпълнителната власт - общинските администрации по места, обясни тя.
Цанева не смята, че е възможно, практически нямало как да бъдат ваксинирани членовете на СИК. Тя вижда един технически проблем - ваксината се състои от две дози, които трябва да се сложат в рамките на няколко седмици, а членовете на СИК трябва да бъдат ясни няколко седмици преди изборите.
Цанева настоя за повече резервни членове на СИК.
Финалната дата за доставката на машините за изборите е 25 дни преди изборния ден. На техническа пречка се дължи фактът, че все още За не е подписан договорът за машините, обясни Цанева, без обаче да посочи точно каква е тя.
В 13 държави в Европа има гласуване по пощата, но то само по себе си крие много рискове по време на пандемия. Гласуването по пощата не протича в контролирана среда, обясни Цанева.
ЦИК не е орган, който може да предлага други начини за гласуване. Когато се създават секции в чужбина, те не зависят от желанието на ЦИК да предостави на всички избиратели да гласуват, а затова нещо си има регистрационен режим.