С 50% орязване на възнагражденията на директорите и членовете на бордовете на държавните предприятия, намиращи се под шапката на Държавната консолидационна компания и Министерството на икономиката и индустрията предвижда новото ръководство на ведомството. Това обяви на пресконференция министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, който представи анализ на проблемите в ДКК и респективно плановете си за решаването им.

Членовете на бордовете на всички дружества (като "Кинтекс", "Авионамс", "Ел би булгарикум" и др.) под шапката на ДКК са 39, като средната им заплата варира между 3500-4300 лева, а възнагражденията на директорите са между 12 и 14 хиляди лева. "Това е значително над минималната заплата, някои от тези заплати са над министерските и близки, дори и надвишаващи, заплатата на министър-председателя", отчете министърът.

Освен това за представителни разходи са предвидени по 20 000 лева годишно, като има случаи дружества, чиито директори са се сменяли няколко пъти, тази сума да се харчи от всеки отделен началник.

Затова заплатите се орязват наполовина, което ще значи на по около 2000 лева месечно за членовете на управителните бордове и 6-7000 лева за директорите. Представителните разходи ще са едва по 5000 лева годишно и то когато има нужда от това.

Богданов бе категоричен - не е нормално държавни служители да очакват да получават възнаграждения, съизмерими с частния сектор.

"Няма гаранция, че ако възнагражденията са в текущите си размери няма да има злоупотреби. Аргументът да оставим високите заплати, защото не можем да намерим хора и някой ще започне да злоупотребява, не е валиден. Така или иначе злоупотреби вярваме, че е имало, и са при компетентните органи. Няма как да очакваме държавна компания да плаща заплати като в частния сектор. Ако някои мениджъри считат, че са много успешни, имат възможност да се включат в частния сектор, където могат да получават много по-големи заплати", отговори на въпрос на News.bg министърът.

В рамките на месец ще стане окончателно готов анализът на всички предприятия в ДКК, като след това ще се прецени и къде може да се намали бройката на членовете на управителните бордове.

Пресконференцията в икономическото ведомство започна с представяне на проблемите, които са констатирани от новото ръководство в ДКК. Министър Богданов преповтори проблемът с 600-те милиона за ремонт на язовири, за който заговори още преди 2 години Кирил Петков, строежа на водопровода София-Перник, осъществен още през 2019 и др. Освен това - ДКК вече две години не публикува годишен финансов отчет, което е недопустимо и противоречи на закона. Липсват и бизнес програми на ДКК и 6 от дружествата под шапката му, отчете още министърът.

Посочени бяха и действия, извършени от служебния кабинет. "Над 90% от членовете на бордовете са били сменени, в това число и с политически представители. Това е в периода октомври 2022 - февруари 2023 или при служебния кабинет. Тези хора са имали достатъчно време да разберат текущото състояние на дружеството и проблемите, като представят решения", каза Богданов.

Изхождайки от констатираните проблеми и предстоящия анализ, целта на новото ръководство на ДКК и министерството е освен орязване на разходите и ръководния щат, така също и актуализиране на бизнес програмите на дружествата, създаване на централизирана система за мониторинг, преструктуриране на дълговете на ДКК.

Уволняването на целия борд на Държавната консолидационна компания, която управлява ключовите държавни предприятия като "Кинтекс", "Авионамс" и редица други, и назначението на нови шефове, не изисква координация на коалиционно ниво, защото е чисто професионална смяна. В това бе категоричен министърът на икономиката и индустрията Богдан Богданов, като бе категоричен, че в подопечните му ведомства няма да се правят партийни назначения.

Смяната на целия борд начело на ДКК стана факт в края на изминалата седмица със заповед на министър Богданов. Очевидно това е станало без никаква консултация с партньорите от "некоалицията" - ГЕРБ. За това свидетелства възмущението, изказано от Бойко Борисов пред журналисти през един от обичайните му воаяжи в провинцията. "Кое го налага, без да се коментира изобщо в обществото, сменят се бордовете на тотото, на Държавната консолидационна компания вчера, където са държавните предприятия, "Кинтекс", там са огромни ресурси, с никому известни хора, въобще некоментирани на каквото и да е ниво", възмути се в събота бившият премиер, като отново намекна, че "сглобката" може да бъде развалена.

Борисов: ПП използват ваканцията на НС за поголовна смяна на кадри със свои хора

Борисов: ПП използват ваканцията на НС за поголовна смяна на кадри със свои хора

Ако това е сглобката, не виждам как ще продължим да участваме, отсече лидерът на ГЕРБ

В рамките на пресконференцията министър Богданов нееднократно посочи, че решението за смяна на борда на ДКК е лично негово, като при взимането му се стремял да се абстрахира максимално от политически влияния.

"До момента всички механизми за координация и съгласуване, които са били сведени до нас и до мен като министър, са били стриктно спазвани. Това бе и една от причините да се забавим с окомплектоването на политическия екип (заместник-министрите), защото очаквахме конкретни номинации, съгласувани по съответния ред от двете коалиции и от премиера Денков, вицепремиера Габриел и от мен като министър, което отне около 2 месеца. Спазили сме механизма, който е бил съгласуван", отговори на въпрос на News.bg Богданов.

Дейността на ДКК е чисто оперативна, като е изключително важно да има ефективно управление, продължи той, като изрази готовност да защити действията си и на ниво коалиционен съвет между ГЕРБ и ПП/ДБ, на ниво икономическа комисия в НС, както и пред всеки, който има някакви забележки.

"Но да слушаме само аргументи, че е хубаво да имаме човек от една конкретна партия, за мен това не е продуктивно, няма как да продължим да управляваме публичните си дружества по този начин. Когато говорим за ефективно управление, ще се радваме да обсъдим всички предложения. И когато има критика към нас, тя да бъде с ясни аргументи, а не защото просто не е съгласуван един или друг човек или защо нямаме партиен човек в борда", категоричен бе още министърът.

Новото ръководство на ДКК се води "временно изпълняващо длъжността", като именно целта е да се прекрати практиката на партийни назначения, сред основните цели на новото ръководство на министерството е следващият борд на държавния консорциум да бъде избран чрез прозрачна конкурсна процедура на база професионални критерии. Конкурсът за ново началство на ДКК трябва да се проведе след 6 месеца.

ДКК: Държавни дружества се ползват като пощенски кутии от партийни пресцентрове

ДКК: Държавни дружества се ползват като пощенски кутии от партийни пресцентрове

Още нямат разяснение за превода към офшорка в Дубай