Проектът за добив на газ в Добрич ще е по конвенционална технология, която е безопасна за хората и за животните. Това уверяват от фирмата, която възнамерява да добива шистов газ в Добрич - "Русгеоком БГ" в позиция, разпространена до медиите.
В съобщението се казва, че проектът е за конвенционална технология от находище "Спасово" в блок "Добрич" и няма да се прилага методът на хидравлично разкъсване (т.нар. "фракинг").
Водните сондажи в района се правят по същата техника и технология, която компанията ще използва. Прокарването на сондажи за природен газ, нефт и вода не предизвиква земетресения, уверяват от компанията.
Сред изтъкнатите от фирмата ползи от реализацията на проекта са по-ниски цени на газа и разкриване на работни места. От "Русгеоком БГ" уверяват, че 50% от таксата по концесионния договор ще отива директно в бюджета на общината.
"Бихме искали да уверим българското общество, че действията на компанията са били и ще бъдат изпълнявани в съответствие с българското законодателство, високите професионални стандарти, в интерес на развитието и просперитета на българската енергетика. От "Русгеоком БГ" уважаваме и разбираме притесненията на местното население. Отворени сме да отговорим на всички въпроси и да опровергаем притесненията", посочват още от "Русгеоком БГ".
Припомняме, от средата на октомври се провеждат обществени обсъждания по доклада за оценката върху околната среда. От компанията обясняват на хората какво ще се случва и дали има опасност за тях, като ги "успокояват", че щели да ползват най-много два опасни химикала.
Хората обаче са недоволни и не искат компанията да започва добив на газ. Те се притесняват от замърсяване на подземните води, които са единственият източник за питейни и битови нужди.
Очаква се до 12 декември от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна да представят становище за инвестиционното предложение за проучвания и добив на природен газ в Добруджа. Вече е в ход процедурата за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС).
Междувременно от фирмата, която иска да получи 35-годишна концесия уверяват, че добивът на газ няма да има вредно въздействие върху околната среда и водоносните хоризонти. В България от десетилетия се прокарват сондажи и се добива природен газ по този начин и всеки може да види дали има поражения върху природата и хората в районите на действащите газови находища, като такива има и в Добруджа, пишат от компанията.
Кандидат-концесионерът информира че при търсенето и проучване в блок "Добрич" са установили газонаситени пластове в две зони от разкрития чрез сондаж Р-1 Рогозина разрез.
След провеждане на допълнителни детайлни изследвания и анализи на газонаситените обекти, резултатите бяха представени пред Министерството на енергетиката.
Обект на инвестиционното предложение е откритото газово находище в пясъчници, които са конвенционален източник на природен газ. От компанията са представили доклад за оценка на въздействието върху околната среда.
"От "Русгеоком БГ" уважаваме и разбираме притесненията на местното население. Отворени сме да отговорим на всички въпроси и да опровергаем притесненията", пише в съобщението, в което се позовават и на тенденцията на кабинета за добив на собствен газ.
friend
на 24.10.2017 в 21:30:12 #1Проектът за добив на газ в Добрич ще е по конвенционална технология, която е безопасна за хората и за животните. Това уверяват от фирмата, която възнамерява да добива шистов газ в Добрич - "Русгеоком БГ" в позиция, разпространена до медиите. --------------------------------- Няма как да добиваш шистов газ по конвенционална технология. Друг е въпросът, че фракингът не е опасен и не предизвиква земетресения, аизползването на вредни химикали също не е опасно, защото "не е опасна отровата, а количеството". Няма полезно лекарство, но ние го ползваме. Ако изпием в по-голяма доза, дори и аспиринът убива. При фракингът, "зелените", които са платени от Русия твърдят, че се използват 700 химикала. Това не е вярно. 700 химикала са на въоръжение при този процес, а се използват няколко. Освен това "зелените" играят с цифрите. Те казват: Използват се 3 хиляди тона вода!!!! и 5000 литра антифриз за всеки сондаж!!! Е да ама хората си си мислят, че антифризът също е 5 000 тона, а не обръщат внимание на дименсията. Просто не си представят, че 5000 литра са 5 тона. Това е хитрина, която опитните журналисти използват за манипулация на общественото мнение. Освен това се споменава, че тези количества се вкарват във всеки сондаж, но не се казва, че от една сондажна площадка се правят десетки сондажи и то с едно и също количество химикали. Това е така, защотохимикалите се изтеглят на повърхността при добива, очистват се от скални частици и се вкарват отново в следващия сондаж от един и същи сондажен ствол.