След широко обявяваните месеци наред, но неприети от Народното събрание мерки, обявени от служебният кабинет "Донев", сегашното редовно правителство пак ще бори спекулата. Това стана ясно от изявление на министъра на земеделието Кирил Вътев пред bTV.
"До края на този месец трябва да приключат проверките, които вървят паралелно - инспектори от БАБХ и НАП. Резултатите от тази проверка ще са много интересни", обяви той.
Вътев даде пример - в петъчния ден е бил проведен консултативен съвет по плодове и зеленчуци в земеделското ведомство, като всички фермери са изявили желание подобни проверки да има.
"Когато излязат резултатите от тези проверки, ще оповестим изводите. Целта е да видим как се разпределя добавената стойност по хранителната верига от полето до рафта в магазина", посочи земеделският министър.
А що се касае до тенденцията вносът на плодове и зеленчуци да надвишава родното производство - нужно е, смята Вътев, да започне кооперация между производителите.
"Нищо не може да стане толкова бързо, всичко, което предвиждаме да направим, изисква време. На първо място - трябва българските производители да започнат да се кооперират, за да може и най- големият, както и най-малкият, да стигнат до пазара през едни събирателни центрове, каквито липсват и каквито трябва да бъдат изградени."
Друг "недъг" на родното земеделие е фиксирането върху субсидиите от ЕС, а не върху пазарния успех, отчете шефът на агроведомството.
Припомняме, че именно борбата със спекулата бе обявена като един от основните приоритети на служебните правителства на Гълъб Донев през миналата година на фона на сериозна инфлация.
Тогава за повишаването на цените бяха нарочени за виновни преди всичко търговските вериги и магазините, като масирано влязоха на проверка също БАБХ и КЗП, макар и да не стана ясно точно какви проверки се правят, които да са свързани с цените. Конкретика за установените нарушения и т.нар. недобри търговски практики не беше дадена, тъй като е било установено, че търговските вериги не правели нищо незаконно.
Служебното правителство обяви успех и със създаването на платформа foodprice.bg, която да служи за сравнение на цените, включително и по области. И до този момент там подават информация за цени само две търговски вериги. Освен вътрешноведомствена полза за събиране на информация за държавните институции платформата няма особено приложение.
В края на мандата си служебният кабинет обяви, че се работи по законопроект за ограничаване на надценките при търговците. И тази инициатива на властта бе посрещната с мълчание от страна на търговците. Служебният премиер отчете и намаления на цените от 25-27% и практиката магазини да обявяват "трайни промоции".
Междувременно Националният статистически институт (НСИ) отчете спад да инфлацията под 10% през юни месец тази година - до 8.7%, а синдикатите обявиха, че необходимите средства за живот на едно тричленно семейство (двама работещи възрастни плюс едно дете) вече са в размер на 2 524 лв.
По-късно, при откриването на ловния сезон, министърът обяви пред журналитси, че се подготвя програма за събирателни пунктове за плодове и зеленчуци, с което да се насърчи сдружаването и кооперирането между производителите, така че и най-малкият и най-големият да имат равен достъп до пазара. В тези събирателни центрове продукцията им ще се калибрира, опакова и ще отговаря на най-високите стандарти на пазара. Това е единственият начин, по който и най-малкият може да стигне до големите супермаркети.
Кирил Вътев добави, че все повече фермери и земеделски производители се отказват от бизнеса си, без значение дали става въпрос за отглеждане на животни или зеленчукопроизводство или овощарство. Най-тъжното е, че това влияе и на демографската криза, тъй като тези хора, отказвайки се от дейността си, напускат и България. Страшното е обезлюдяването не само на селата - на страната", заяви министърът.
Предстоят сериозни законодателни промени, в които трябва да участват много институции, анонсира Вътев и изброи - закона за ДДС, закона за храните, липсват регламенти за търговията със земеделски продукти.
Земеделският министър пожела наслука на всички ловци. Около 150 000 души имат правото у нас да практикуват лов. По искането за регистър на бракониерите, което поискаха тази сутрин ловните дружинки, Кирил Вътев заяви личното си мнение, че бракониерите трябва да бъдат в затвора, а не в регистър.