"Сирийските авиолинии бяха поредният клиент, поредната сделка. Аз лично не съм се обаждал на тях. Аз лично не се чувствам престъпник. Не съм направил нищо нередно", коментира пред НоваТВ Искрен Георгиев, който е и вторият българин, обвинен от САЩ в нарушаване на ембаргото за търговия със Сирия.

"Разбрах, че в американския офис са влезли полицаи и са търсили управителите там. Тогава и видяхме, че сме издирвани в друга държава за нещо, което не сме направили. Опитахме да влезем в нашата фирмена кореспонденция, но се оказа, че всичко е изтрито от нашите имейли. Нямаме представа от кого, но имаме подозрения", поясни Искрен.

Искрен Георгиев работи от 2010-а година в компанията, продавалa самолетни части в разрез с американските закони.

Десетки заявиха "Аз съм Желяз" пред Съдебната палата в София

Десетки заявиха "Аз съм Желяз" пред Съдебната палата в София

Следващият може да си ти, са написали подкрепящи граждани

Георгиев и съпругата му вярват в българското правосъдие и се надяват на добро развитие на нещата. Той благодари на хората, които подкрепят Желяз и останалите българи, срещу които са повдигнати обвинения.

"Не знам защо Желяз беше арестуван. Аз казах, че той не е опасен и няма да се укрие", коментира Боян Лимберов, адвокат на 29-годишния мъж.

"Първоначално служителите в полицията, които са получили документацията, че Желяз се издирва, не са имали представа точно срещу кого се изправят и за какъв казус става въпрос", допълни адвокат Георги Вълев.

"Желяз беше задържан за почти 48 часа без възможност да се свърже с адвокат и с идеята, че може да лежи до 25 години в затвора", обясни той.

Интерпол иска още четирима българи освен Желяз Андреев

Интерпол иска още четирима българи освен Желяз Андреев

Сотир Цацаров разпоредил да не бъдат задържани

Припомняме, 29-годишният българин Желяз Андреев беше задържан от родната полиция след искане на прокуратурата в Маями, САЩ, по обвинение, че е нарушил ембаргото за търговия със Сирия. Разследването по случая, което тече в щата Флорида, е и срещу други 4 българи, работили в сферата на аутсорсинга. Властите в САЩ поискаха Андреев да бъде екстрадиран, за да се изправи пред съда.

На 11 април правосъдният министър Цецка Цачева заяви, че по силата на договора за екстрадиция между България и САЩ Андреев трябва да бъде екстрадиран в рамките на 60 дни. Малко след това Окръжната прокуратура в Добрич поиска мъжът да бъде задържан за посочения срок от 60 дни.

Окръжният съд в Добрич обаче реши да пусне Желяз с мярка "Подписка".

Междувременно стана ясно, че докато Желяз е бил в ареста на него му е отказано правото да разговаря със защитник.

Желяз Андреев: Приемам всякаква правна помощ
Обновена

Желяз Андреев: Приемам всякаква правна помощ

Днес в няколко града се организират протести в защита на Желяз

На 12 април, четвъртък, беше разпространена информация, че властите във Флорида са призовали за разпит по същия случай и друг българин - колега на Желяз Андреев.

Случаят бързо се разчу и предизвика силна обществена реакция в защита на българина. Организираха се протести в няколко града в страната, както и онлайн петиция. Всичките граждански инициативи са под наслов "Да спрем екстрадирането на Желяз Андреев!"

Премиерът Бойко Борисов не закъсня и разпореди на Министерството на външните работи да изясни случая. Малко след това външният ни министър Екатерина Захариева покани на среща американския посланик в България Ерик Рубин. Посланикът ни в САЩ Тихомир Стойчев също поиска спешно да бъде приет от заместник държавния секретар за Европа Матю Палмър за изясняване на исканията на американската страна.

Борисов разпореди на Външно да изясни случая на Желяз и САЩ

Борисов разпореди на Външно да изясни случая на Желяз и САЩ

МВнР ще поиска консултации между Департамента по правосъдие на САЩ и Министерството на правосъдието на Република България

Няколко часа по-късно стана ясно, че от Интерпол искат екстрадирането на още четирима българи.

Във връзка с казуса главният прокурор Сотир Цацаров свика извънреден брифинг, на който заяви, че лично е наредил българите да не бъдат задържани в България. Цацаров допълни, че от една страна България е длъжна да изпълни международния договор. В случая обаче били налице действия, които могат да доведат до необосновано засягане на правата на българските граждани.

Малко след това темата коментира и омбудсманът Мая Манолова. Тя също ще обсъди казуса с посланика на САЩ у нас Ерик Рубин.