Върховният комисар на ООН за човешките права Мишел Бачелет призова Москва да проведе или да сътрудничи на "щателно, прозрачно, независимо и безпристрастно разследване" на предполагаемата атака с отровно вещество срещу руския опозиционер Алексей Навални, информира АФП.
Бачелет подчерта необходимостта да се разследва докрай отравянето, след като германски специалисти заявиха, че имат доказателство, че е използван новичок при отравянето на Навални.
Според нея руските власти трябва да проведат пълно разследване кой е отговорен за това престъпление, много сериозно престъпление, извършено на руска земя.
44-годишният руски опозиционер и един от най-яростните критици на президента Владимир Путин внезапно заболя по време на полет в Русия миналия месец. Първоначално той бе лекуван в сибирска болница преди да бъде преместен в Берлин.
Атаката е поредният опит за убийство на критици на Путин.
Бачелет поясни, че броят на случаите на отравяне или други форми на опит за убийство срещу руски граждани в Русия или в чужбина през последните две десетилетия е дълбоко обезпокоителен.
След като не успя при много случаи да подведе под отговорност виновните и не осигури справедливост за жертвите и семействата, това буди дълбоко съжаление и трудно може да се обясни или оправдае, изтъкна представителят.
Миналата седмица Германия обяви, че Навални е бил отровен с новичок, същото вещество, използвано при атаката срещу руския двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му в английския град Солсбъри.
Приближени на Навални коментираха, че използването на новичок показва, че само руската държава може да бъде отговорна, но Кремъл категорично отрича.
Русия също отрича каквато и да е била връзка със случая "Скрипал", както и със смъртта на бившия агент на КГБ Александър Литвиненко, който беше убит с полоний-210 в хотел в Лондон.
От ООН обявиха, че не са в позиция да отправят директни обвинения към Москва по случая, но Бачелет подчерта, че новичокът и полоний-210 са вещества, които много трудно се съхраняват.
"Това повдига редица въпроси. Защо използват вещества като тези? Кой ги използва? Как са се сдобили с тях", попита тя.