Страните от ООН се събират днес и утре в мароканската столица Маракеш за подписване на Глобалния пакт за миграцията.

Повече от 150 правителства одобряват документа. Това заяви на пресконференция специалният представител на генералния секретар на ООН за международна миграция Луис Арбур.

Ще участват представители на ООН, ЮНЕСКО, ЕС, Арабската лига и други организации.

Захариева: България не е готова да се присъедини към Пакта на ООН

Захариева: България не е готова да се присъедини към Пакта на ООН

С обем от над $1 млрд. стокообменът ни с Египет е постигнал връх през 2017 г

Миграционният пакт ООН, който няма задължителна сила, има за цел да защити правата на всички мигранти, без значение от техния статут. Той обаче доведе до нееднозначни реакции.

Пактът засега не е одобрен от Австрия, България, Полша, Словакия, Унгария и Чехия, Естония и Италия. САЩ, Австралия и Израел също не са се присъединили към него.

Снимка 394332

Източник: EPA/БГНЕС

България се въздържа от присъединяване и няма да участва със свои официални представители в Междуправителствената конференция.

Министрите решиха при последващо гласуване на резолюция в Общото събрание на ООН за утвърждаване на вече приетия пакт Постоянният представител на Република България в ООН да гласува с "въздържал се".

Юнкер: ЕС отслабва като международен играч, ако напуснем пакта за миграцията

Юнкер: ЕС отслабва като международен играч, ако напуснем пакта за миграцията

По-рано днес правителството на България отказа да подкрепи

България ще продължи да изпълнява вече съществуващите и поети международноправни задължения в областта на правата на човека, както и да упражнява засилен контрол на националните граници.

Европейската комисия призова България и другите страни от общността, които не са приели миграционния пакт на ООН, да подкрепят документа преди официалното му подписване. У нас срещу пакта се обявиха категорично ВМРО и БСП и предупредиха за нова мигрантска вълна.

Ново глобално преселение, ако подпишем пакта, предвижда Каракчанов

Ново глобално преселение, ако подпишем пакта, предвижда Каракчанов

Каракачанов не можел да поиска оставката на Петър Петров