От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) предлагат конкретни мерки в 4 пакета за ограничаване на сивата икономика. Мерките са адресирани до Министерство на труда и социалната политика (МТСП), Главна инспекция по труда (ГИТ), Национална агенция по приходите (НАП) и Министерство на образованието (МОН). Предлагат се мерки в рамките на компетентността на институциите.

Мерките представи председателят на АИКБ Васил Велев на пресконференция в хибриден формат по проекта "Подобряване достъпа до заетост и качеството на работните места чрез ограничаване и превенция на недекларираната заетост".

Велев е убеден, че сивата икономика не вреди само на фиска, но и на морала в обществото. В резултат на нейното съществуване се случва така, че в някои сектори просперират хора не с успешен бизнес, а чрез измама. Когато просперират не най-добрите, отдадени и трудолюбиви хора, а просперират крадливите и лъжливите, това води и до лош морал в обществото. Това дори е по-голямата щета, отколкото щетата за фиска, смята шефът на АИКБ.

COVID кризата показа колко е важно икономиката да е на светло

COVID кризата показа колко е важно икономиката да е на светло

Васил Велев, АИКБ: Сивата икономика е 21%

Васил Велев обясни, че сивата икономика е в прицела на АИКБ вече близо 20 години.

Почти половината от работещите хора са без трудов договор или с трудов договор със скрити клаузи за доплащане на ръка. Такива договори се срещат особено често в сферата на търговията, в строителството и селското стопанство, посочи Велев.

През 2010 г. за първи път АИКБ изчислили композитния индекс на сивата икономика. Тогава светлата икономика била 63.35%, но със съвместните усилия на всички страни в социалния диалог били постигнали несимволични резултати.

През 2019 г. икономиката на светло вече била 78.54 процентни пункта, а през 2020 тя достига до 77.49%

Най-честото проявление на сивите практики е в областта на трудовите отношения и недекларираната заетост. Появи се нов облик на сивата икономика - новите форми на труд, на недекларирана заетост. Причините на значителната част работещи на сиво са и недостатъчни реформи в ключови сектори - здравеопазване, правосъдие и вътрешен ред, открои Велев.

20 500 души у нас са останали без работа от началото на годината

20 500 души у нас са останали без работа от началото на годината

Работа са започнали 8750 души

Увеличаването на сивата икономика се подхранва и от разкъсването на връзката между осигурителния принос към пенсионната система и размера на получаваната пенсия. Тази връзка е разкъсана при почти половината пенсионери, обясни Велев.

Той не е против да няма пенсионери под линията на бедност, но това не трябва да се случват чрез използване на пенсионно-осигурителната система. Изваждането под линията на бедност трябва да става със системата за социално подпомагане. Велев се надява да започне възстановяване на принципа на справедливостта в обвързването на осигурителния принос и размера на получената пенсия.

Минималните заплати и тяхното административно определяне води до заличаване на разликата между нискоквалифицирани и средноквалифицирания труд. За различни минимални работни заплати за различните икономически дейности са се обединили работодателите и синдикатите.

120 производства за корупция с европари в България завела Европейската прокуратура

120 производства за корупция с европари в България завела Европейската прокуратура

Сега е време българските власти да започнат да работят по много чувствителни и важни случаи заедно с нас. Затова сме тук", каза Кьовеши

Недекларираната заетост има своя особен чар - парите в пликче. Сивата икономика гарантира един бърз резултат за момента, но за сметка на това много негативни последици за в бъдеще, заяви по време на пресконференцията зам.-министърът на труда и социалната политика Иван Кръстев.

Едно от най-ефективните действия, свързани с преодоляване на феномена недекларирана заетост, е адекватна политика по доходите, подчерта той.

Изпълнителният директор на Главна инспекция по труда Елена Аврамова отбеляза, че е нужно да се разшири капацитетът и да се увеличат инспекторските бройки в ГИТ. По думите й, колкото и инспектори да има, от ГИТ няма да могат да достигнат до всяко едно работно място.