Българска академия на науките започва кампания, в която да изобличи неверните твърдения в "Харта за македонския език", приета преди дни от колегите им в Македония.
Според академиците в Хартата позицията спрямо генеалогията на македонския език не само не е вярна, но е и неприемлива и вреди на отношенията между двете страни - България и Северна Македония.
На 03.12.2019 г. Събранието на Македонската академия на науките и изкуствата (МАНИ) е приело "Харта за македонския език". В нея са конструирани исторически и езикови аргументи в защита на официалния книжовен език на Република Северна Македония като отделен самостоятелен език с континуитет и генеалогия, определян в Скопие като "македонски".
От БАН заявяват, че документът предизвиква много сериозни научни възражения, затова и Хартата е била обсъдена в Ръководството на Българската академия на науките. Поискани са и са представени становища от три института на Академията - Института за български език, Кирило-методиевския научен център и Института за исторически изследвания. Постъпилите становища са били подкрепени и от индивидуални позиции на членове на Събранието на академиците и член-кореспондентите на БАН (САЧК).
Днес е проведено и заседание на Събранието на академиците и член - кореспондентите, на което е обсъдена Хартата на МАНИ.
Изказванията на членовете на Събранието са били еднопосочни и категорични в защита на научните истини и факти относно произхода, историята и характера на официалния език в Република Северна Македония, които в цитираната Харта са представени некоректно и с подмяна на научната терминология.
"БАН и Събранието на академиците и член-кореспондентите считат изразената в обсъждания документ позиция на Събранието на Македонската академия за невярна и неприемлива, вредяща на отношенията между двете съседни страни. В този смисъл и позицията на БАН остава единодушна и непроменена - официалният език в Република Северна Македония е писмено-регионална норма на българския език.
От БАН посочват, че на този научен факт ще поставят акцен на поредица от събития, които да получат широка обществена и медийна разгласа не само у нас, но и в чужбина.
Фактите изискват специално внимание, поради което за становището на БАН ще бъдат официално уведомени както Народното събрание на Р България, така и висшите държавни институции.
Припомняме, че създадената по силата на Договора за приятелство и сътрудничество комисия, която трябва да изчисти исторически и образователни въпроси между двете страни, прекъсна работата си за 6 месеца с оглед предстоящите предсрочни избори в Северна Македония.
Прекъсването на опитите да се постигне съгласие бе обявено на последното заседание на комисията на 29 ноември, когато и проф. Ангел Димитров отчете, че са постигнали изключително малко. "Това, за което сме се договорили, е толкова малко и незначително, че се затруднявам дори да си го припомня... Направихме каквото можахме, затова сега нещата се пренасят на политическо ниво", заяви Димитров.
Първото заседание на комисията отбеляза малък напредък по отношение на Античността и Средновековието, но не бе постигнато съгласие по въпроса за Гоце Делчев. Препъникамъкът в работата на експертите е именно личността на Гоце Делчев. Българската част на комисията отказа да приеме двете страни заедно да честват празника на легендарния деец и идеолог на ВМРО на датата 7 октомври, когато костите му са предадени на Скопие от Георги Димитров.
В началото на октомври България постави условия на Северна Македония, за да получи подкрепата ни за членство в ЕС. Едно от тях е Северна Македония да постигне конкретни резултати именно по темата за важни събития и исторически личности в общата ни история - Гоце Делчев, Илинденско-Преображенското въстание и др.
След срещата на 13 септември, която беше определена като "най-безплодната" до този момент, държавният глава Румен Радев свика спешна консултативна среща, на която настоя да се начертаят червените линии спрямо Северна Македония.
Ohliovski_reboot
на 12.12.2019 в 02:39:35 #8самия факт, че говорим славянски език --------------------------- Говориме славянски, щото Борис е избрал религията да служи на солунски (македонски) славянски. А БАН да беха мислили кога изключиха всички западни диалекти от стандартния български.
chafeto
на 11.12.2019 в 23:33:45 #7Аз преди все съм си мислел, че има шанс македонците да започнат да се осъзнават и да се връщат към българските си корени, но с тази скоростна албанизация това вече не е на дневен ред. Всеки, който е ходил в Македония, няма как да не го е забелязал. Изключение прави само участъка от ГКПП Гюешево до Куманово, като и самото Куманово вече е доста албанизирано.
chafeto
на 11.12.2019 в 23:29:07 #6coco7 БАН трябва да обори първо руските измишльотини, че не сме никакви славяни и прабългари, а сме чисти траки. Иначе няма как да сме братя с македонците, които знаят поне, че не са славяни. И България е възникнала където си е сега не през 7-ми век, а в края на 5-ти век след смъртта на Атила - нещо което е всеизвестно чак до Ню Йорк, само не и в България. ////////////////////////////////////////////////////////////////////////// Кокич, траки сме толкова, колкото шиптарите са илири и македонците македони. М/у другото, траките в крайна сметка са напълно асимилирини (елинизирани) и претопени. Точно както илирите. Само, че една част от илирите (тези на сеявер) са латинизирани (романизирани). Теорията за траките е толкова несъстоятелна, колкото теорията за автохтонността на шиптарите. Руски измишльотини бяха теориите, че прабългарите са монголи и че са били най-много 10 000 човека. За това доколко сме славяни, не смея да твърдя нищо, но самия факт, че говорим славянски език, а не някой от езиците на скито-сарматските племена или на траките... Това за траките е тъпо, зарежи го.
bgpluss
на 11.12.2019 в 23:02:12 #5Coco7 българите са славяни! А езика на българите е български славянски!
mtl1
на 11.12.2019 в 21:23:51 #4Този въпрос все повече се превръща от научно - исторически в чисто политически.. Не е работа на нашите академици да се занимават с политическа и агитационна работа.. Има си партии за тия неща. Днешният език на съвременна Македония е македонски (западно български диалект). Обаче пред вид на въвеждане на албанския и бъдещото му официално признаване и използване можем да очакваме че бъдещият "македонски" ще е смесена българо-албанска версия предвид чисто езикови лингвистични процеси на развитие.. Всичко зависи от демографските процеси и свързаната с тях политика... Науката в един момент ще се отдръпне на страна .. Ако науката се опитва да контролира тези процеси тя престава да бъде наука и се превръща в политическа ръководна сила... Този филм сме го гледали вече...
coco7
на 11.12.2019 в 21:01:11 #3БАН трябва да обори първо руските измишльотини, че не сме никакви славяни и прабългари, а сме чисти траки. Иначе няма как да сме братя с македонците, които знаят поне, че не са славяни. И България е възникнала където си е сега не през 7-ми век, а в края на 5-ти век след смъртта на Атила - нещо което е всеизвестно чак до Ню Йорк, само не и в България.
mtl1
на 11.12.2019 в 18:57:26 #2Да го кажем и другояче: косовския сценарий! Македонския език е сръбска измишльотина за Социалистическа република Македония, но съвременния му вариант за назависимата Северна Македония е про-албански сценарий за бъдещото безпроблемно отцепване на част или цялата територия за присъединяването им към албанците. (Покрай тоя език привидно се обединяват и албанци и македонци. Но всъщност е само бомбата им със закъснител.)
mtl1
на 11.12.2019 в 18:49:22 #1Шефът на македонската академия на науките е Таки Фити, тоест той не е дори етнически македонец, той е етнически албанец. Какво му пука на него как ще се нарича езика на страната му? В интерес на албанците е да се раздухва проблема с македонския несъществуващ език, това ще продължи докато албанците станат мнозинството и тогава никой не би могъл да им оспори кой ще е основния език на страната им.