Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) трябва да открие процедура за намаляване цените на парното и на електроенергията, произведена от топлофикациите от 1 януари 2021 година.
За това настоя в писмено становище до енергийния регулатор Мая Манолова, председател на гражданската платформа "Изправи се. БГ", цитирано от БНР.
Във Велико Търново, например, над 20% е разликата, която топлофикациите плащат за природен газ и това, което се калкулира на потребителите. Прогнозната цена е 30 лева за мегават час, но реално цената месец за месец варира от 17 до 27 лева което прави гражданите принудителни спонсори на топлофикациите, коментира Манолова.
"Изчислихме, че столичната топлофикация е спонсорирана от гражданите на София с 14 милиона лева. За Бургас става дума за 3 милиона лева. Във Велико Търново, където гражданите плащат най-скъпото парно в цялата страна, са наддали суми между 500 хиляди и един милион лева. Те надплащат суми на топлофикаците, които не са дължими", недоумява тя.
Манолова поясни, че при разлика в цените над 15%, енергийният регулатор има законовото право да извърши корекции веднъж годишно.
Цените на топлинна и електрическа енергия са незаконни, става ясно от решение на Върховния административен съд (ВАС), който уважи протест на Върховна административна прокуратура (ВАП), информира държавното обвинение. С решението на КЕВР се повишават цените на топлинната енергия с повече от 25 процента.
Решението е по протест на ВАП пред Административния съд на решение на КЕВР от 7.04.2017 г., с което се изменят пределните цени на топлинната енергия и на преференциалните цени на електрическата енергия.
Припомняме, Върховната административна прокуратура протестира и решението на Административен съд София, с което не бе уважен и протеста й на решението на КЕВР за повишаване на цената на природния газ по заявлението на "Булгаргаз" ЕАД от 1 април 2017 г. Тогава увеличение бе с 29.6%.
Новите цени на електрическата енергия и топлинната енергия, които КЕВР обяви през 2018 година също бяха атакувани със сигнал. Средното покачване на цената на електрическата енергия тогава бе с 2,03%, а на топлинната енергия с 7,33%.