Близо 117 000 души са засегнати от нарушено водоснабдяване, сред тях е и област Перник, където на воден режим са 81 969 жители, съобщиха от пресцентъра на МРРБ.
Припомняме, че от два месеца Перник е на воден режим, заради пресъхването на яз."Студена". По отношение на този въпрос министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова обясни, че основната причина е силно намалял дебит на водоизточниците заради сушата. Тя уточни, че в яз."Студена" в резултат на продължителното засушаване наличният обем е намалял повече от обичайното
116 951 души живеят в места с нарушено водоснабдяване. Това показват актуалните данни на ВиК операторите в страната към 30.12.2019 година. На воден режим са жители на 5 града (83 037 засегнати) и 99 села (33 914 засегнати жители).
Най-много от тях са в Перник - 73 111, като общо за областта засегнатите от нарушено водоснабдяване са 81 969 души, живеещи в 2 града (Перник и Батановци) и 17 села.
Освен Перник и Ботевград е изправен пред водна криза.
Другите населени места на воден режим са в областите Търговище, Шумен, Сливен Велико Търново, Ловеч, Монтана, Бургас, Габрово и Кюстендил.
Основната причина за нарушеното водоснабдяване е намаленият дебит на водоизточниците.
Проблемът с водната криза се разширява, тъй като вече 5 ден Ловешко е на воден режим, съобщиха от BTV. В ловешкото село Прелом, местните жители сигнализират, че живеят на воден режим вече пет месеца, като през последния нямат вода по пет дни.
Кметския наместник на селото коментира, че изворите са почти пресъхнали и това е от много години. Той допълни, че е осигурена водоноска, от която хората си наливат вода като поясни, че проблемът идва основно от водоизточниците, които от години насам постоянно пресъхват.
Припомняме, от МОСВ преди две седмици предоставиха актуалната информация за водните количества в язовирите, които наблюдава. Язовирите с питейно-битово предназначение са 12 броя. Сумарният завирен обем в тях е 985,3 млн. м³, което представлява 65,7 % от общия им обем. Със запълване под 50% са язовирите "Студена, "Асеновец, "Ястребино" и "Дяково".
Паралелно с това Националният статистически институт съобщи данните за 2018 година, според които общите загуби на вода възлизат на 499 млн. м3, което е 56.4% от подадената вода (56.8% за 2017 г.). Преобладаващата част са загубите при транспорта на водата (реални загуби), като през 2018 г. те се оценяват на 425.6 млн. куб. метра.