България трябва категорично да заяви, че Македония има място в ЕС, ако спре с историческите фалшификации. Няма как обаче страната ни да определя кой ще бъде представител в българо-македонската комисия, а и това не е толкова важно.
Това заяви за Агенция "Фокус" лидерът на НФСБ Валери Симеонов.
Така той коментира българо-македонските отношения.
Според него България трябва да бъде по-твърда по отношение на отстояването на нашите чисто исторически корени, интереси и да не допуска по никакъв начин превратни текстове.
Симеонов отчете, че страната ни не трябва да допуска отстъпление в процеса на присъединяване на Македония.
Припомняме, че разговорите в смесената българо-македонска комисия са прекратени едностранно и безусловно от страна на Северна Македония. Това заяви професор Ангел Димитров, съпредседателят от българска страна.
Последното заседание на комисията се проведе в края на ноември миналата година в София, като не е ясно кога ще се състои следващото.
Вчера македонският съпредседател Драги Георгиев заяви, че преговорите в комисията са в застой заради споровете около Гоце Делчев.
"Ако цената, която трябва да платим, е да кажем, че не сме македонци и езикът, на който говоря не е македонски, тогава нямаме нужда от ЕС", заяви македоснкият президентът Стево Пендаровски в интервю, цитиран от МИА, в коментар относно българското изявление, приложено към заключенията на Съвета по общи въпроси на ЕС.
"Разбирам огорчението, емоцията на моите колеги, на българите, на историците и на българските политици, но в края на краищата няма как ние да определим състава на македонската част на комисията. Аналогично все едно те да изразят несъгласие с участници от българска страна. Можем да го приемем само като лични мнения. В междудържавните отношения все пак трябва да има уважение и да се спазва независимостта и правото на всеки да издига свои представители", коментира Симеонов.
Съвместната мултидисциплинарна експертна комисия по историческите и образователни въпроси на България и Северна Македония бе създадена в резултат на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, подписан на 1 август 2017 г. и влязъл в сила на 14 февруари 2018 г.
След срещата на 13 септември, която беше определена като "най-безплодната" до този момент, държавният глава Румен Радев свика спешна консултативна среща, на която настоя да се начертаят червените линии спрямо Северна Македония.
В началото на октомври България постави условия на Северна Македония, за да получи подкрепата ни за членство в ЕС. Едно от тях е Северна Македония да постигне конкретни резултати именно по темата за важни събития и исторически личности в общата ни история - Гоце Делчев, Илинденско-Преображенското въстание и др.
GolaVoda
на 03.05.2020 в 10:20:34 #2"Патриот е душа дава за наука и свобода но не свойта душа брате а душата на народа" Важно е да се знае, че България се отказва от националната си валута по време на мандат подкрепян от патриотите Щото праветелството на Бойко се крепи от тях.. те пък се страхували от Гешев и затова били послушни....
intovarna
на 02.05.2020 в 21:43:30 #1Как може да се приеме област ,ПОДЧЕРТАВАМ ОБЛАСТ,която исторически е териториална част от България,в състава на ЕС?Това е същото като например Каспичан да се приеме като отделен член на НАТО!!!