Хвърчат искри, прелитат упреци, роят се обещания... Наближава кулминацията на предизборната надпревара в страната. Политическите субекти са заели стартови позиции и са в очакване на финалния щурм в деня на вота.
Изборният ден обаче няма да сложи точка на спора кой ще бъде новият носител на властта. Най-трудното тепърва предстои идната седмица, а именно - следизборните коалиционни преговори...
Те ще бъдат неизбежни. Съдейки по данните от проведеното от СОВА ХАРИС национално представително проучване сред 1000 пълнолетни български граждани, нито една политическа сила няма да успее да състави самостоятелно правителство.
В резултат от фрагментацията на българското политическо пространство преговорите след парламентарния вот ще бъдат далеч по-тежко изпитание за водещите герои на политическата сцена у нас.
Данните показват, че нито българските представители на ЕНП в Европейския парламент - ГЕРБ и Синята коалиция, нито БСП с досегашните си коалиционни партньори НДСВ и ДПС, биха успели да съставят парламентарно мнозинство.
Нещо повече, малките политически субекти, които преодолеят 4-процентовата бариера, ще придобият особена тежест в политическото пространство и ще бъдат в очакване на ухажването от страна на основните опоненти за властта - ГЕРБ и БСП.
Щабът на РЗС, например, вече открито демонстрира амбициите си, като постави редица условия на ГЕРБ, за да бъде техен следизборен коалиционен партньор.
Тази електорална тежест на малките партии има и своето изражение в числа - механичният сбор на прогнозирания вот за Атака, Синята коалиция, Лидер с Новото време, РЗС и НДСВ, заемащи „център-дясно" в политическия спектър (21%), се доближава осезаемо до средния резултат на водещите политически сили ГЕРБ (26%) и БСП (18%), регистриран в изследването.
Съдейки по данните, преобладаващи са обществените нагласи за правителство, съставено от партии в десния политически спектър. Българският гласоподавател е в очакване на промяна на политическото статукво.
Бремето на тази отговорност след изборите ще падне върху плещите на ГЕРБ, обаче това ще бъде „пирова победа", тъй като партията на Бойко Борисов ще се озове в патова ситуация поради липса на собствено парламентарно мнозинство.
Контурите на политическата конфигурация за парламентарния вот бяха очертани на т.нар. от медиите „първо полувреме" - Евроизборите миналия месец. На този етап - в навечерието на парламентарния вот - отчитаме 8 политически субекта, които вероятно ще влязат в 41-вото Народно събрание.
Това означава, че разноцветната палитра от толкова много партии в Парламента вероятно ще затрудни съставянето на бъдещото правителство и ще окаже негативен ефект върху стабилността на бъдещия кабинет.
Т.е., ако продължим със спортната терминология - след края на „второто полувреме" ще последват „инфарктни продължения" - дълги и трудни следизборни дебати.
Видно е, че ГЕРБ и БСП открито демонстрират амбиции за управлението на страната. По този начин нараства електоралната подкрепа за тях.
ГЕРБ запазва позицията си на върха с близо 26% електорална подкрепа. Преизчислен спрямо твърдо решилите да гласуват, този процент достига до 34 на сто.
На този етап обаче е очевидно, че партия ГЕРБ не би могла да управлява самостоятелно държавата и ще има осезаема нужда както от сигурни политически партньори, така и от стойностна програма с ясна визия за бъдещето на страната.
Около 48% от хората посочват ГЕРБ в различни комбинации за успешна коалиция за управлението на България. Прави впечатление, че около 30 на сто смятат, че Синята коалиция ще бъде във властта редом с ГЕРБ.
В същото време не повече от 22% от пълнолетните граждани включват БСП в следващия кабинет в една или друга комбинация. Сегашното статукво с управляващата Тройна коалиция между БСП, НДСВ и ДПС е добър вариант за управлението на страната според 7 на сто от гласоподавателите, а симбиозата ГЕРБ+БСП ще състави успешен кабинет - според 9% от хората.
Данните сочат, че БСП и партньори в Коалиция за България могат да разчитат на подкрепата на около 18% от гласоподавателите в страната. Ако отчетем само хората, които са категорични в намерението си да гласуват на 5 юли, БСП ще разчита на 25%.
ДПС вероятно ще бъде трета политическа сила в страната след парламентарния вот. Резултатите от изследването показват, че 8 на сто от пълнолетните граждани на страната биха дали своя вот за тях, а само сред изявилите категорична готовност да гласуват този процент ще бъде около 12%.
От данните се вижда, че мобилизацията сред електората на всички партии е най-висока именно в редиците на ДПС - над 95% от хората, декларирали подкрепа за водената от Ахмед Доган политическа сила, са категорични в намеренията си да я подкрепят с бюлетина в изборния ден.
От една страна, два поредни мандата в изпълнителната власт очевидно пораждат мотивация в редиците на електората на ДПС. От друга страна обаче в смесените райони ще бъде отчетено засилване на активността и на избирателите на другите партии с цел противопоставяне на ДПС и отстраняването им от властта.
Прави впечатление, че етническият елемент осезаемо бе застъпен на политическата трибуна. Ако преди няколко години единствено политическият изказ на АТАКА бе с националистически привкус, днес до тях се нареждат и РЗС, и ГЕРБ, и Синята коалиция.
Етническият елемент се превърна в предмет на политическо обсъждане. Породилото се в хода на предизборната надпревара противопоставяне на етническа основа се оказа добър предизборен инструмент за привличане на гласове.
Съдейки по данните, Синята коалиция заема пето място в предизборната надпревара с 5% подкрепа. Преизчислен спрямо твърдо решилите да гласуват, този процент достига до 7 на сто.
Традиционната десница спечели приемлив резултат на евровота на 7 юни и показа, че може да консолидира десните избиратели с единна платформа. Като отправна точка за парламентарния вот това беше истинско постижение за Синята коалиция, имайки предвид дългогодишните брожения между СДС и ДСБ, проточилата се в последствие криза с легитимността на управата на СДС, както и множеството трудности, пред които бе изправена традиционната десница.
Нещо повече, добрият резултат на Синята коалиция на евровота бе предопределен в значителна степен и от канонадата атаки, целящи на всяка цена да попречат на десните да се явят на изборите.
Отчитаме значителни шансове за парламентарно представителство и за новите партии, които успяха да намерят своя ниша в политическото пространство в посока „център-дясно".
РЗС (4%) олицетворява протестния вот на хората, недоволни от съществуващото политическо статукво, до скоро присъщ на ГЕРБ и АТАКА. Според резултатите от проучването партия РЗС, подкрепена от ВМРО, има сериозен шанс да спечели парламентарно присъствие в 41-вото Народно събрание.
ЛИДЕР (4%) също е интересно явление в българската политическа действителност, а нарасналата през изминалите 2 години електорална подкрепа за партията създава реалистични предпоставки да преодолее 4-процентовата бариера.
Данните сочат, че подкрепата за бизнес-партията е равномерно разпределена във всички избирателни райони. Това показва, че в условията на икономическа нестабилност и влошен бизнес-климат, корпоративният бизнес у нас успя да се консолидира и има шнас да открие свое реално представителство в парламента.
В рамките на няколко мандата българският бизнес не получи необходимата подкрепа от държавните институции и властимащи партии. По този начин бизнесът потърси своето място в политическото пространство, за да защити съществуването си и интересите на своите служители.
На този етап отчитаме значително по-ниска електорална подкрепа за НДСВ в сравнение с регистрираната на евровота. Въпреки това НДСВ запазва своите шансове да прескочи бариерата и отново да поднесе изненада.
Щабът на НДСВ ясно показа, че отлично владее предизборните технологии и успява да оползотвори максимума от потенциални гласоподаватели за своите листи.
Кампанията за европейския вот бе успешна за НДСВ и партията се поздрави с двама представители в Европарламента. След края на управленския мандат НДСВ вероятно ще потърси нови варианти и възможности за коалиция.
На този фон, предвещаващ множество трудности в съставянето на бъдещия кабинет, новият мажоритарен елемент на предстоящите парламентарни избори вероятно ще бъде разковничето към властта.
Засега обаче данните сочат, че едва 51% от хората възнамеряват да гласуват за мажоритарен кандидат. В същото време две трети от българите са категорични, че ще пуснат бюлетина за мажоритарния кандидат, подкрепен от партията, за чиято листа ще гласуват.
Едва 5% биха гласували за кандидат на партия, различна от тази, за която ще дадат своя пропорционален вот.
Това показва, че преобладаващата част от хората ще гласуват партийно и по този начин същността на мажоритарния елемент се размива. При всички положения обаче мажоритарният вот ще окаже сериозно въздействие върху крайния резултат от парламентарните избори.
Колумнист
на 04.09.2009 в 05:56:39 #26Драги сънародници, Осъзнайте се Хора-Българо-Славяни, Македоно-Славяни, Българо-Македонци, Сърби!! Ние Историятра си незнаем, а сме седнали да се ХУЛИМ, немски, английски и Религия да учим. Не е ли Позор това? Докога ще бъдем роби не само нa завладяващи територията ни, ами и на самите себеси? Как неразбирате че с 20-ти век умря и си замина влиянието на Личният Култов, Групиран-Идеологически, Етнически и Религиозен фактор, във вътре Държавното Социално Устройство. Още по-вече в Държава с Многонационално общество. На основата на тези три Култови фактора ако все още продължаваме да стоим Поляризирани, Ние БЪЛГАРИТЕ ще изчезнем като Държава. Това което го цели и €вро-КОНГЛОМЕРАТА и Турция. Ще си позволя да кажа; СТОП на тази Сляпа Групиранa-Поляризираност! СТОП на намесата на всичките тези (339+1 действащи партии ), коалиции, секти и тем подобни ЛИЧНО-КУЛТОВИ-Аматьорски Увлечения! Как неразбирате че с 20-ти век умря и си замина влиянието на Личният Култов, Групиран-Идеологически, Етнически и Религиозен фактор, във вътре Държавното Социално Устройство. Още по-вече в Държава с Многонационално общество. На основата на тези три Култови фактора ако все още продължаваме да стоим Поляризирани, Ние БЪЛГАРИТЕ ще изчезнем като Държава. Това което го цели и €вро-КОНГЛОМЕРАТА и Турция. Ще си позволя да кажа; Не е ли позор тази ГРУПЩИНА в 21-ви Век която разцепва Идеологически, Религиозно и Етнически и без това Поляризираното-разединено Българско Общество? Драги сънародници, ние Българите като най-стара нация в Европа сме дарили Славяно-Езичните народи със Писменност, а все още нямаме твърда и демократична Конституция. Да, Конституция, не подлежаща на никакви постановления, изменения и допълнения към нея поне за период от 150г. Нямаме и закон който да гарантира и самата КОНСТИТУЦИЯ от умишлената и системна пренагласа от Бизнес-Марионетните ни и Политико-Престъпни правитeлства. Закон закрилящ и Конституцията ни, и вътре-социалните ни честни отношения, живот и работа. А не ежедневните и пренагласи чрез допълнения, постановления, изменения и разпоредби към законите и, създаващи спънка в Икономиката и спънка на цялостното развитие на Държавата. Нека Конституционно забраним намесата на този личен Култов, Аматьорски фактор в Общо-Социалните ПРОФЕСИОНАЛНO-Държавни отношения! До кога ще търпим Аматьорщината в Държавата си, плаваща на основата на ГРУПИРАНИТЕ; Идеология, Религия и Етнически произход, поляризиращи Обществото. Ще помоля най любезно, Уважаемият читател да не мисли погрешно, че изложените факти и данни тук са пасквилати насочени лично към или срещу някоко. Не. Изложеното тук е Апелат за размисъл върху погрешните ни действията и отношения. Погрешните ни дествия смесващи Личният-Култов интерес, с Държавният фактор на отношения. Да това е; Апел срещу грешките които пораждат остарялите с времето си Групираните и Поляризирани форми в отношенията ни. Призив за буден размисъл върху нашите социално-неправилни, обществено-Държавни форми на действия и ОТНОШЕНИЯ, умишлено ГРУПИРАНИ, ПОЛЯРИЗИРАНИ и МАНИПУЛИРАНИ, разцепващи единността на Обществото. Това е по-точно самокритика на; Неправилните ни действия в отношенията ни, лежащи на основата на Личните три култови фактора; (Идеология, Вяра и Етнос ), които правят Вътре-общественият живот на Многонационална България, НЕСТАБИЛЕН. Моля не ме разбирайте неправилно!! Аз не говоря против тези три фактора за отмяна. Не! Те са основата на нашата лична Единтичниост и всеки трябва да си запаси това. Но да градим съвременна Демократична Държава на основа на Личните по-горе казани фактори, и да търсиме ПРОФЕСИОНАЛИЗЪМ в отношенията си, е наистина ПРЕСТЪПЛЕНИЕ към самите нас а съответно и за Държавата ни-БЪЛГАРИЯ. Нека станем професионалисти в Държавните-Общо-Социални Отношения! Нека на такава основа спрем избора и даването на глас за Аматьорско Правителство! Нека най-после дадем пример като най-Стара нация в Европа как се избира Професионално Правителство на основата на Нова-Конституция, забранила намесата на Личният Култов фактор в Общо-Държавните отношения, нямаща аналог в света! Хора-Българи, събудете се! Излезте от "Хипнозата"! Недавайте да Ви манипулират! ПРИЕМСТВЕНОСТТА на Разликите в Убежденията, Вери и Произход, е основата на истинската Демокрация !! Независимо от Дясният-Ултра-Центриски курс, който "разрешихме да поеме" Родината на Ботев и Левски, чрез изборът на новото ни ръководство, нека задружно им честитим поне постовете, и им пожелаем трезвен ум при вземане на по-нататъшните ресшения, в името на общото благо на БЪЛГАРИЯ! ПРИЕМСТВЕНОСТ на всички разлики; Идеологически, Духовни и Етрнически. Ако напраавим тази промяна, ще заработим задружно забравяйки за сегашната Между-партийна, Между-религиозна и Между-Етническа поляризация, от която все още страдаме. "За ПЪЛНОТО си щастие, Човек трябва да има СЛАВНО Отечество" Симонид Кьоский, 5 век преди Новата ера. "Истината за проблемите не престава да съществува, само защото сме я игнорирали." Фактите са неоспорими! С уважение: И.П.Енчев / enchev.i@abv.bg
Morientes
на 08.07.2009 в 06:35:07 #25Нюза те изборите не минаха ли вече, май бяха в неделя доколкото си спомням или не можете да преглътнете тоталното поражение на комунистите и Доган и затова държите статията още...
turmion katilot
на 07.07.2009 в 22:32:57 #24А някой помни ли два три дена преди изборите питам аз? Никоя от платените агНеции не даваше повече от22 % на ББ и отгоре на всичко даваше не повече от 35 % гласували на изборите!!! Наистина за какъв чеп работят тия?
TAKSIJIATA
на 07.07.2009 в 22:25:02 #23ТЕЗИ ОТ СОВА ХАРИС НЕ БЯХА ЛИ МАСОНИ ? как се финансира една подобна фирма която работи веднъж на 4 години ?
reactor
на 06.07.2009 в 23:16:12 #22Прогнози ги правят без да анкетират и един човек. Вече взеха да се разминават с резултата с по 200-300 процента, но това никак не ги притеснява.
Бойчо
на 06.07.2009 в 17:47:26 #21Сега се видя кой е взел пари за стъкмистика.
batstan
на 06.07.2009 в 10:13:07 #20Не е ли вече време да се махне тая статия от първа страница. Вече всичко е ясно, а тук още ми се мъдрят разни шамански прогнози.
x-man
на 04.07.2009 в 20:01:35 #19Обръщам се специално към ник "ГЕРБ, номер 3 и номер 19". Спри да пишеш с главни букви, това в Интернет е равносилено на ВИКАНЕ, а никой не обича да му КРЕЩЯТ в ухото. Пиши с нормални малки букви.
x-man
на 04.07.2009 в 19:59:31 #18tashunko_sapa ГЕРБ-чо не е от ГЕРБ, за това гаранция ти давам. В ГЕРБ не се толерира такова невъзпитано поведение.
tashunko_sapa
на 04.07.2009 в 18:27:37 #17ГЕРБ-чо, разбирам те батка, дали са ти 1000лв. за да правиш реклама, ама и тези 1000лв. са откраднати от хората на София от крадливата администрация и кмет!!!
tupalkata
на 04.07.2009 в 16:41:15 #16как може да слагате името на Апостола до това на пп герб какво ви става бе хора не виждате ли изявите на Бойко само омраза,никакъв план за развитието на държавата,как ще ни преставлява в Европа и света като дори не знае един чужд език БСП Е ПАРТИЯТА МИСЛЕЩА ЗА НАРОДА ГЛАСУВАЙТЕ С НОМЕР 6
tashunko_sapa
на 04.07.2009 в 15:52:27 #15Бахти платените БОКЛУЦИ има тук, за да пишат коментари !!! И ако мислят, че не им личи - лъжат се!
Mekere
на 04.07.2009 в 09:47:15 #14http://www.pleven.ws/chat/ http://www.pleven.ws/chat/ http://www.pleven.ws/chat/ http://www.pleven.ws/chat/ http://www.pleven.ws/chat/ http://www.pleven.ws/chat/
FTA
на 04.07.2009 в 04:28:34 #13http://ivanbedrov.com/wp-content/uploads/stanishev.jpg http://ivanbedrov.com/wp-content/uploads/stanishev.jpg http://ivanbedrov.com/wp-content/uploads/stanishev.jpg http://ivanbedrov.com/wp-content/uploads/stanishev.jpg http://ivanbedrov.com/wp-content/uploads/stanishev.jpg
Пепо
на 03.07.2009 в 13:14:44 #12АТАКА РЗС ЛИДЕР и НДСВ са спонсорирани от Държавна сигурност и ше задачата им е да допълнят балансза за да остане 3 ойната коалиця на власт.
rumen221
на 03.07.2009 в 12:41:52 #11Приятели, Какво ни трябва за ОБЕКТИВНИ ИЗБОРИ И ОТГОВОРНО УПРАВЛЕНИЕ? 1. Заради КОНСТИТУЦИОННОТО ИЗИСКВАНЕ за единство на ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ, в изборите могат да участват само тези български граждани, които испълняват конституционното си задължение, ДА СИ ПЛАЩАТ ПОДОХОДНИТЕ ДАНЪЦИ В БЪЛГАРИЯ!! Най-важната работа на Парламента и правителството е ДА ПОХАРЧАТ ПАРИТЕ НИ, чрез бюджета...!!! В ЕС, това е изискването за "оседналост"... Следователно изборните списъци, трябва да се подават от НАП, от перото "Подоходни данъци", допълнени от Списъците за регистрираните безработни и на пенсионерите(учащите могат да гласуват с ученически или студентски карти)... 2. НАЙ-ВАЖНОТО - към Чл.63 на Конституцията е необходима Нова ал.(2) ..." В състава на народната събрание влизат САМО ТОЛКОВА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛЯ, от пълния му състав(240), КОЛКОТО ПРОЦЕНТА ОТ ГЛАСОПОДАВАТЕЛИТЕ СА ГЛАСУВАЛИ"! 3. Избирателната система няма значение, важен е ЕФЕКТИВНИЯ МЕХАНИЗАМ ЗА ПРЕДСРОЧНО ОТЗОВАВАНЕ НА ПРОВАЛИЛИТЕ СЕ ИЗБРАННИЦИ... Затова чрез закона референдумите за отзоваване на депутат, трябва да могат да се предизвикват с брой подписи, равен и по-голям на 10% от гласувалите в съответната избирателна еденица (не от общия брой гласоподаватели)!!! За да стане това, обаче, Конституцията трябва да се допълни с нова т. 5 към …”Чл. 72. (1) Пълномощията на народния представител се прекратяват предсрочно при: Нова : т.5. Отзоваване с референдум. САМО ЧЕ ДЕ ТАЗИ ПОЛИТИЧЕСКА ВОЛЯ В НАШИТЕ ПОЛИТИЦИ С „МЕКИ ПОЛИТИЧЕСКИ КИТКИ”....!!!
Сребра
на 03.07.2009 в 11:40:44 #10"господи боже", преобул се Илия, га се погледнал - пак тия!!!!!!
misacho
на 03.07.2009 в 10:54:34 #9САМО АТАКА!!ДА ЖИВЕЕ БЪЛГАРИЯ!!
gil
на 03.07.2009 в 01:29:02 #8До Ванката Михайлов: Най-ве4е да не реагират първосигнално а да мърдат сивото ве6тество. Друго определение за 18 годи6ен гласоподавател на Атака нямам.
klf123
на 03.07.2009 в 00:49:11 #7Gospod_Bog "Боже", да те питам, Бойко не беше ли охрана на бай ти Тодор Живков?