Специализираната прокуратура и ДАНС разследват и българин за шпионаж в полза на Русия. Това става ясно от съобщение на официалната страница на прокуратурата във Фейсбук.
Съобщава се, че е образувано досъдебно производство за престъпление по чл.105 от НК, при което от 2016 г. до момента български гражданин се е поставил в услуга на чужда държава с цел нерегламентирано предаване на информация, представляваща държавна тайна.
Новината идва, след като по-рано стана ясно, че руски дипломат е шпионирал в полза на страната си.
По информация на прокуратурата става въпрос за български генерал от резерва, участвал в мисии извън България. Той е работил в Министерството на отбраната и е разполагал с достъп до класифицирана информация относно ЕС и НАТО.
За координация и предаване на информацията е служел руски гражданин с дипломатически имунитет на длъжност съветник в Посолството на Русия в София.
По непотвърдена информация на "24 часа" заподозреният висш български офицер е бригаден генерал Валентин Цанков.
По данни на държавното обвинение за прикритие на неправомерната дейност двамата са използвали конспиративни срещи, преносими карти-памет, криптиращи устройства и шифрограма за кодиране на комуникацията помежду си.
Провеждат се претърсвания и изземвания на два адреса и леки автомобили, собственост на българина.
Софийската прокуратура е изпратила уведомително писмо чрез главния прокурор до министъра на външните работи за нарушаване на Виенската конвенция за дипломатически отношения и установена нерегламентирана разузнавателна дейност от страна на представител на дипломатическата мисия на Русия у нас.
От прокуратурата припомнят, че това е второто образувано досъдебно производство в прокуратурата за шпионство в полза на чужда държава. Предходното е наблюдавано във Военно-окръжна прокуратура и е в съдебна фаза, като предстои разпоредително заседание.
Припомняме, на 18 март миналата година у нас бяха задържани шестима души, участвали в група за шпионаж в полза на Русия. От Министерството на отбраната потвърдиха за двама задържани свои служители, но от Народното събрание тогава заявиха, че не са уведомявани по каналния ред. Акцията бе определена от главния прокурор Иван Гешев като пробив без аналог в новата ни история, а от тогавашния военен министър Красимир Каракачанов - като доказателство, че сме си свършили добре работата по модернизацията на армията.
Дни по-късно от ДАНС бяха разкрити още двама шпиони - служители на посолството на Руската федерация у нас, които бяха обявени за персона нон грата от МВнР и им бе даден срок за напускане на страната.
Преди това - на 23 септември 2019 г., България изгони двама руски дипломати, обвинени в шпионаж.
На 29 октомври 2019 г година МВнР обяви за персона нон грата и друг руски дипломат. Той беше уличен в шпионаж. За това стана ясно след като от прокуратурата съобщиха, че първи секретар от посолството на Русия е действал като шпионин в България от почти една година.
През декември месец 2020 г. МВнР обяви за персона нон грата дипломат от руското посолство в София, след уведомление от главния прокурор, че в рамките на досъдебно производство е установено как въпросният дипломат е събирал информация, представляваща държавна тайна.
Семето
на 02.03.2022 в 14:50:09 #3Е тоя като е генерал от запаса какъв достъп има до секретни данни? Нещо май ни взимат за канарчета...
coco7
на 02.03.2022 в 12:51:29 #2Защо все още в армията ни има лица над 50 години? Че и пенсионирани изкуфели русофили работят със секретна информация.
Obektiven_29
на 02.03.2022 в 12:11:39 #1И какво от това?